anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

co zrobić z kupującym, który przyjął towar i nie zapłacił?!

aMIfan2
#7 Wielbiciel#

Wysłałem w tzw. dobrej wierze kupującemu towar, a on za niego nie zapłacił. Jak allegro może mi pomóc? Masakra. JEst zakładka dyskuje z kupującymi, ale ja jako sprzedający nie mogę rozpocząć dyskusji (sporu) z kupującym? Jak to zrobić?!

Ja wiem, mój błąd, ale osoba ignoruje wiadomości ode mnie, podałą do aukcji fałszywy nr telefonu (odbiera inna osoba pod innym adresem!), co mogę z tym zrobić? Pomocy! W razie potrzeby zaangażuję organy ścigania. Na razie jednak chciałbym uzyskać pomoc od allegro.

oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20

LEW433
#21 Demiurg#

@aMIfan2 Od Allegro raczej możesz nie dostać pomocy, może porady, musisz wezwać kupującego do zapłaty, nie masz kontaktu zgłaszaj na Policję.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@aMIfan2 Poproś o pomoc Allegro przez ten formularz; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=214387b5-397a-4941-9f72-7d844023040c&subjectId=a6835b66-a... Kupujący otrzyma odpowiednie ponaglenie. Jeżeli to nie pomoże, wyślij mu mailem wezwanie do zapłaty, wyznacz ostateczny termin i dodaj, że po tym czasie zgłosisz sprawę na policję. Jeżeli nie zapłaci, zrób to. Czasem jeden telefon z komisariatu wystarczy, aby dłużnik zapłacił.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@aMIfan2  Nie  sądzę aby Allegro  czy  policja kiwnęli palcem w twojej sprawie.  Wysłałeś przedmiot, twój problem, możesz co najwyżej postraszyć  dłużnika procesem sądowym bądź zgłoszeniem do Krajowego Rejestru Długów.

Kupujacy ma prawo  traktować dostarczony przedmiot jako gratis, chyba że wyślesz mu  fakturę z wymaganym terminem płatności. Potem wezwanie do zapłaty, następnie przedsądowe wezwanie do zapłaty.  Sam kalkuluj czy opłaci się  kontynuować drogę sądową i ewentualną sprzedaż zadłużenia firmie windykacyjnej

Gdyby policja chciała  dochodzić  wszystkich zaległych płatności,  policjanci  chyba tylko sciąganiem długów musieli by się zajmować.  Absurd,  tym się zajmują tylko firmy windykacyjne.

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

To zależy od konkretnego przypadku, nieznamy dokładnie sprawy. Kiedyś klientka zrobiwszy sobie tattoo wyszła nie zapłaciwszy za niego, wizyta policjanta w jej domu wystarczyła by mamusia przelała na konto wymaganą należność.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@TATLOK  Właśnie,  to zależy od konkretnego przypadku.  Jeżeli sprawcą  była osoba znana policji  a zdarzenie miało cechy oszustwa, wtedy normalne że policja reaguje, ale też w ograniczonym zakresie i jeżeli uzna to za konieczne. Ale  w przypadku  zwykłego niezapłacenia należności?  Takich zaległych płatności są  tysiące, prawie każda firma ma jakieś długi i jakichś dłużników.

Na razie jedyne co świadczy niezbyt dobrze o zdarzeniu to błędny numer telefonu.

Allegro wezwie kupującego do weryfikacji, może zagrozi blokadą konta, ale możliwe  że nawet tego nie zrobi. Bo to kupujacy.

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@aMIfan2 Którego zamówienia dotyczy opisany przez Ciebie problem?

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

aMIfan2
#7 Wielbiciel#

wózek spacerówka CHICCO KWIK ONE okazja!
(10930142536)

Nr telefonu do kupującego jest fałszywy. Kupujący nie reaguje na wezwania poprzez was portal. Proszę o pomoc!

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@aMIfan2 Wysłaliśmy do Ciebie wiadomość mailową. Proszę, żebyś na nią odpowiedział. Wtedy odpowiedni zespół postara się pomóc.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@aMIfan2 "W razie potrzeby zaangażuję organy ścigania." - już dawno powinieneś to zrobić (art. 284 i 286 kk), a nie pierniczyć się z oszustem, jak matka z urwisem.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

aMIfan2
#7 Wielbiciel#

Nie, nie potrzebne jest zebranie dowodów że osoba miała zamiar oszukać. Na razie trzeba wysłać wezwania do zapłaty x2. Zawsze jest to wymagane przy zgłaszaniu tego typu spraw. Plus wydruki mejli korespodencji itd.

Musi być zamiar art. 286 kk tylko wchodzi w grę. Art. 284 - brak znamion przestępstwa.

Praktyk jestem z tej lepszej strony barykady 🙂

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@aMIfan2 "brak znamion przestępstwa" - że jak?
Dostał przedmiot? Dostał. Nie zapłacił? Nie zapłacił. Nie reaguje na wezwania do zapłaty? Nie reaguje. Dodatkowo piszesz o jakichś cyrkach z nr-em telefonu i adresem. To nie jest brak znamion, tylko wręcz działanie z zamiarem/premedytacją.

PS Do niedawna pewien policjant też myślał, że na konkurencyjnym portalu o-głoszeniowym może sprzedać przedmiot niezgodny z opisem, a później iść w zaparte (mimo że dowody przeciwko jego słowom są widoczne na fotkach opublikowanych przez niego). Był tak pewien swego, że ma wszczęte postępowanie z art. 286 § 1 kk.

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Knowhere   Oczywiście że brak znamion przestępstwa,  przywłaszczenie przedmiotu  wartości poniżej 500 zł  to  wykroczenie, co najwyżej karane mandatem.  Poza tym winowajca może się łatwo się wykpić no bo przecież on chce zapłacić i zapłaci na pewno, ale chwilowo kasa  pusta. Więc  pozostaje wezwanie  zapłaty i czekanie.

A oszustwo trudno będzie udowodnić, no chyba że winowajca dureń i sam się przyzna.

No i tak niechcący stałem się obrońcą, ale  skoro sprzedający  wierzy w obietnice zapłaty to tak właśnie bywa.  Ciekawe dokąd  wysłał, może do Nigerii?

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@br. Kilka takich przywłaszczeń poniżej 500 zł i z wykroczenia zrobi mu się przestępstwo. Zresztą, co innego ukraść coś w sklepie na kwotę poniżej 500 zł, a co innego zrobić [edycja] przez internety podobną do powyższej - wtedy w grę wchodzą już poważniejsze paragrafy typu 284/286 kk.
A co tu udowadniać? Towar dostał, wpłaty nie zrobił, wezwania do niej olewa - "dziękuję wysoki sądzie, więcej pytań nie mam, można się rozejść".

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Knowhere   Eee....  tam,  zaraz  [edycja],  wielki przekręt na używany wózek za 99 zł.  Popsuje mu się więc odeśle, jeszcze za  koszty wysyłki zwrotnej  sprzedawca mu zwróci

No chyba że  recydywista,  to może się nim zainteresują "organy"

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@br. "wielki przekręt na używany wózek za 99 zł" - powiedziało tysiąc oszukanych na 99 zł osób😏

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

Knowhere
#21 Demiurg#

@br. Nie wspomniałem ani słowa o wózkach, tylko o kwocie (którą uważasz za nikłą).

______________

"złote myśli" xyz96: "Sprzedawcy zawsze byli, są i będą moimi wrogami na AG."😄

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Knowhere ma rację

już sam fakt zawarcia umowy (po zmianach w ustawie jest to zawarcie umowy z obowiązkiem zapłaty) oznacza zgodę na wysłanie towaru

fakt płatności nie ma tu nic do rzeczy

zawarcie umowy i otrzymanie towaru bez zapłaty już podpada pod paragrafy

czy będzie do kodeks karny to już zależy od okoliczności

np: zakupu z zamiarem oszustwa i podaniem fałszywych danych

 

oznacz moderatorów

aMIfan2
#7 Wielbiciel#

Przy art. 286 kk tak przy okazji nie ma znaczenia kwota wyłudzenia. Może być nawet 1 zł i co? To żadne wykroczenie.

oznacz moderatorów

aMIfan2
#7 Wielbiciel#

Samo wszczęcie sprawy to nie skazanie. Bez przesady, to jak straszanie dziennikarzy ala bzdury "grozi mu do 10 lat więzienia", co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

oznacz moderatorów