anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego Allegro pozwala na wystawianie ofert bez obowiązkowego podatku VAT?

Client:122389375
#8 Zapaleniec#

Witam

Mam proste pytanie, ale najpierw kontekst. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), zegary i zegarki są klasyfikowane w dziale 26, który obejmuje komputery, wyroby elektroniczne i optyczne. Szczegółowo, zegary i zegarki są sklasyfikowane w grupowaniu 26.52, które obejmuje zarówno zegarki naręczne, kieszonkowe, jak i różne typy zegarów, w tym budziki i zegary ścienne (PKWiU 26.52.14)​​​​.

W związku z tym sprzedaż zegarów przez internet nie kwalifikuje się do zwolnienia z VAT przewidzianego dla podmiotów o przychodach do 200 000 zł, ponieważ wyroby te są sklasyfikowane jako wyroby elektroniczne w dziale 26 PKWiU.

ZATEM SPRZEDAŻ JAKIEGOKOLWIEK ZEGARA MUSI BYĆ OBJĘTA DOLICZENIEM PODATKU VAT. Każda polska firma musi wystawić przy sprzedaży fakturę lub paragon z VAT, nie może oferować faktury bez VAT bo jest to niezgodne z prawem. 

Nie wiem jak to jest w przypadku podmiotów zagranicznych, ale wszystkie polskie nawet jednoosobowe firemki garażowe sprzedające jedną sztukę na rok jakiegoś zegara za 5 zł muszą obligatoryjnie być płatnikiem VAT bo sprzedają towary wyłączone ze zwolnienia VAT.

Dlaczego zatem Allegro umożliwia wystawienie oferty sprzedaży zegarów z opcją Faktura bez VAT? Takich ofert jest powyżej 60000 w serwisie? Czy nie jest to przykładanie ręki do nadużyć skarbowych. Przecież dla Allegro zablokowanie takiej możliwości to pewnie zmiana jakiejś opcji i zajęłoby to 5 minut.

Takich dziedzin jest więcej bo podobnie jest z elektroniką...

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Client:122389375 Podaj proszę numery przykładowych ofert, których dotyczą Twoje wątpliwości.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Client:122389375
#8 Zapaleniec#

Proszę oto 43 karty wyników wyszukiwania ofert zegarów firm z Polski sprzedających nowe zegary z fakturą bez VAT

https://allegro.pl/kategoria/wyposazenie-zegary-541?string=zegar%20%C5%9Bcienny&miejsce-wysylki=pols...

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

60000 to razem z Chińczykami

odpowiedź jest prosta

allegro na tym nielegalnym procederze zarabia

 

Która oferta zostanie usunięta przez serwis:

- z tekstem - najchętniej sprzedam poza allegro

- z tekstem - nowa elektronika, sprzedaję bez faktury

 

@Client:122389375 generalnie czepiasz się, ja na allegro obserwuję inne wałki typu kupuje i wrzucam sobie w koszta na firmę komputer, telefon czy coś innego,

a następnie sprzedaję na allegro jako towar nowy bez faktury np: 5% taniej

 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@Client:122389375 Nie wiem czy tyczy się to wszystkich zegarów czy zegarków ,ale wystawiając stare pozycje w antykach raczej tych to nie dotyczy . Te zegary zresztą z elektronikom nie mają nic wspólnego.

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Ale też są w tej samej grupie PKWiU. Co najwyżej sprzedawca może wystawić FV marża w przypadku zegarków używanych.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Client:122389375 to że mają tak zaznaczone nie znaczy że nie wystawiają faktur Vat, sam znam firmy co mają zaznaczone nie wystawiam faktur a jak poprosisz to wystawiają, nie mam pojęcia po co tak zaznaczają 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

@kostas11

Też tak mam. Pozwala mi to uniknąć wielu kłopotów związanych z zarejestrowanym kontem FIRMA.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@cztery_bez_atu a ja tak nie mam,

fajny układ - towar do kupującego bez fvat, a do kolegi faktura z kosztami

oznacz moderatorów

Wysylamy_szybko
#7 Wielbiciel#

Client:12238937Wydaje mi się panie donosicielu , że wystarczająco wyjaśniłem Ci to juz dziś w wiadomości prywatnej ale napiszę to na ogólnym forum żeby następni tacy jak Ty nie próbowali mi grozić urzędem skarbowym w wiadomościach . To ze mam wystawione zegary i widnieje w ofertach oznaczenie , ze nie wystawiam faktury VAT nie znaczy ze nie mam zarejestrowanej dzielności czy też nie płace VAT'u . Jest wiele różnic pomiędzy kontami prywtanymi oraz firmowymi na plus i na minus . Mamy na allegro jedne konta i drugie . Nie mniej jednak wystawiając oferty na koncie prywatnym oznaczenie oferty  , że wystawiasz fakturę jest NIEMOŻLIWE !!! Przy próbie zaznaczenia , że wystawiamy fakturę VAT dostajemy taka o to informacje od allegro "Prowadząc sprzedaż na koncie zwykłym (nie zarejestrowanym jako konto firma), nie możesz deklarować opcji wystawienia faktury w warunkach oferty."  Urząd Skarbowy nie ingeruje w to na jakich kontach prowadzona jest sprzedaż , pilnują jedynie aby był odprowadzany podatek . Każda osobą która zgłosiła mi chęć otrzymania faktury VAT taką fakturę otrzymała . Może to zrobić w wiadomości prywatnej po zakupie . Strasznie jednak przez Ciebie po kolei wszystkich sprzedawców donosem do US jest conajmniej **piiip**@we , po drugie w necie nikt nie jest anonimowy i wcześniej czy później ktoś w najlepszym przypadku uwali za te donosy Twoje aukcje i nie pomoże Ci nawet fikcyjne konto Alle do pisania tych głupot  , bo jak mniemam takie halo Ci się odpaliło bo nie możesz sprzedawać swoich produktów .  

oznacz moderatorów

Client:122389375
#8 Zapaleniec#

Widzę lekkie podenerwowanie.  Po pierwsze nikomu nie groziłem urzędem skarbowym.

Po drugie: jawnie przyznajecie się  do łamania regulaminu Allegro: (pkt 2.4): (..) "Użytkownik dokonujący sprzedaży Towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązany jest do jej realizacji wyłącznie poprzez Konto Firma.

Poza tym nie można sprzedawać zegarów bez VAT a taką informację zamieszczanie na swoich ofertach.

 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

A skąd wiesz czy użytkownik ma firmę na inną działalność a zegary sprzedaje hobbystycznie jako osoba prywatna? 

oznacz moderatorów

Client:122389375
#8 Zapaleniec#

A co to znaczy firmę na inną działalność - jest to trochę dla mnie niejasne. Nie ważne jaka jest forma działalności lub czy jej nie ma- w przypadku sprzedaży zegarów nie można ich sprzedawać bez doliczania podatku VAT. Nie ma znaczenia, że nie przekroczyłeś obrotu 200 000 zł itp itd. 

Powtórzę: Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), zegary i zegarki są klasyfikowane w dziale 26, który obejmuje komputery, wyroby elektroniczne i optyczne. Szczegółowo, zegary i zegarki są sklasyfikowane w grupowaniu 26.52, które obejmuje zarówno zegarki naręczne, kieszonkowe, jak i różne typy zegarów, w tym budziki i zegary ścienne (PKWiU 26.52.14)​​​​. W związku z tym sprzedaż zegarów przez internet nie kwalifikuje się do zwolnienia z VAT przewidzianego dla podmiotów o przychodach do 200 000 zł, ponieważ wyroby te są sklasyfikowane jako wyroby elektroniczne w dziale 26 PKWiU. 

Czyli VAT do zegarów musi być naliczony już od pierwszej sztuki. Nie można sprzedawać ich hobbystycznie ani na działalności nierejestrowanej.

Jedni sprzedawcy o tym wiedzą i płacą VAT pomimo, że nie mają wspomnianego obrotu a inni mają zdrową konkurencję gdzieś...

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Wysylamy_szybko Sami się prosicie o tego typu "donosy" od sygnalistów. Oczywiste jest, że allegro łamie w tym momencie polskie przepisy uniemożliwiając normalne opisanie ofert - ale musicie, gdzieś wcisnąć dopisek - wystawiamy faktury vat - czy w ofercie, na stronie o mnie, w informacji o wysyłkach, w mailach pisanych do klientów i pytających

 

Zamiast oczekiwać, że Kupujący przy napisach dodawanych przez allegro "nie wystawiam faktury" zignoruje ten komunikat musicie im pisać, że to winne jest allegro

 

inaczej się sami prosicie o kłopoty

 

 

oznacz moderatorów