anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

dopłaty dpd zgłoszenie do UOKiK

_Likos_
#21 Demiurg#

Ponieważ wczoraj miałem odrobine czasu i mogłem spokojnie sie przyjrzec rozliczeniom wyszedł mi temat wielokrotnie już poruszany a mianowicie dopłaty do przesyłek dpd

W około 30% paczeka mamy doliczoną niedużą dopłate -przeważnei 1,5 lub 4 zł za niby wiekszą wage przesyłki. Ponieważ handlujemy tak drobnym towarem bardzo łatwo jesteśmy w stanie udowodnić że waga nie była przekroczona ani rzeczywista ani gabarytowa. Np do przesyłki 10 zaawieszek na mole ( wym 30x5x5 cm waga rzeczywista ok 0,5kg - doliczona dopłata za przekroszenie wagi 10 według dpd waga 14,8kg) Takich przesyłek jest mnóstwo.

Rozumiem że dpd wychodzi z założenia że nie bedzie nam sie chciało przygotowywać kilkudziesięciu reklamacji w miesiącu nawet jeśłi jestśmy coś w stanie łatwo udowodnić a w ostateczności zwrócą 1,50

Ponieważ tak naprawde nie wiem kto te wagi dolicza - czy kurier odbierający paczki ( wiem że mają płacone za każdy kilogram) czy też kurier dostarczający bo pewnie też tak mają płacone. Obstawaiam że to nie sortownia lecz praktyki kurierów.

Dlatego też mam zamiar w poniedziałek pokazać kurierowi z dpd który odbiera paczki jak łatwo możemy udowodnić oraz jaka jest skala nieprawidłowowści. Byc moze wtedy proceder sie skonczy.

Jełsi w ciągu najliższego miesiąca dopłaty nadal będą doliczane to mam zamiar zebrać wszystkie zamówienia łącznie, Wydrukować każdą dopłatę oraz zamówienie które pokaże jasno że dopłata jest niesłuszna i całą sprawe zgłosić do UOKiKu jako nielegalną praktyke firmy DPD

Ja nie bede pisał codziennie kilkunastu reklamacji - odżałuje 100 zł lecz mam nadzieje że dpd za swoje praktyki dostanie taką kare że nie bedzie im sie opłacało takich rzeczy robić . Jakoś w żadnej innej firmie przewozowej takich dopłat nie ma.

Jeśłi ktoś ma jeszcze doliczone dużo nienaleznych dopłat proponuje abyśmy to wszystko zgłaszali do UOKiKU im wiecej takich zgłoszen tym szybciej sie wezmą za nieuczciwe praktyki firmy DPD

oznacz moderatorów
27 ODPOWIEDZI 27

marcus0015
#9 Pomysłodawca#

Informuj proszę o postępach. Gratuluję pomysłu i trzymam kciuki za powodzenie.

oznacz moderatorów

kristis1
#7 Wielbiciel#

Szanowny Panie kłania się kodeks cywilny. Podmiot który z jakiegoś faktu wywodzi dalsze skutki, musi ten fakt udowodnić. To dpd będzie musiało każdorazowo przedstawić protokół z weryfikacji każdej paczki zgodnie z art 48 prawo przewozowe. Wystarczy, że Pan nie zapłaci naliczonych dopłat.

oznacz moderatorów

brizoll_pl
#8 Zapaleniec#

Ze względu na prowadzenie sklepu poza allegro mam podpisaną umowę z dpd i stały podjazd, nigdy nie składałem zlecenia odbioru przesyłek przez allegro. Pomimo tego do każdej przesyłki dpd mam doliczona opłatę dodatkową 4,99 za podjazd kuriera, a zdarza się że opłata doliczona jest do wszystkich przesyłek wysyłanych jednego dnia. Oszustwo!!!

oznacz moderatorów

divennn
#7 Wielbiciel#

Spotyka mnie ten sam proceder.

Dodam tylko że nie sprzedaję na allegro a mam po prostu umowę na wysyłanie paczek z firmą DPD.

Proceder powtarza się z faktury na fakturę.

Wysyłam paczki za granicę, waga mniejszych paczek to max 0,7kg (obowiązujący cennik do 1kg według mojej umowy) oraz drugi rodzaj przesyłek które wysyłam to waga max 1,4kg (obowiązujący cennik do 3kg według mojej umowy).

Jednakowe towary, stąd mam pewności iż waga jest taka sama za każdym razem, mimo to każdą paczkę ważę dla pewności.

Są to jednakowe prostokątne kartonowe przesyłki , 37x28x14cm.

Duża część paczek, które w rzeczywistości ważą max 0,7kg według DPD określana jest na wagę 1,4/1,7kg (wyższa wycena przesyłki powyżej 1kg) natomiast przesyłki, które w rzeczywistości ważą 1,4kg przez DPD są określane na 3,1kg/3,7kg (wyższa wycena przesyłki powyżej 3kg).

 

Jest to dwukrotne zwiększenie rzeczywistej wagi paczki bądź i momentami trzykrotne!

Najdziwniejsze w tym jest to, że część przesyłek ma poprawną wagę oraz wycenę na fakturze a drugie pół tych samych przesyłek jest "wyssane z palca".

 

Dopłata na pojedynczej przesyłce to 10/15zł , dajmy przykład razy 20 przesyłek na fakturze i zbiera się 300zł nieuczciwej dopłaty, która nie powinna mieć miejsca.

 

Rodzynkiem na czubku tej góry lodowej są przesyłki, które określane są na wagę 30kg bądź i nawet 35kg (wycena za wysyłkę takiej 1 przesyłki to okolice 250/370zł w zależności od kraju odbiorcy) a w rzeczywistości ta przesyłka ważyła 0,6kg 🙂 widząc takie brednie na fakturze człowieka zmiata z planszy.

 

Niejednokrotnie składałem reklamacje do DPD przez system "moje DPD", o ile kosmiczne wagi i wycena przesyłek na 30kg , które w rzeczywistości ważą 0,6/0,7kg zostają uznane na reklamacji oraz zostają zwrócone koszta kosmicznej nadpłaty, to niestety przesyłki które "jedynie" potrajają swoją wagę , ich reklamacja zostaje odrzucona.

I tutaj podaję pewną odpowiedź wiadomo od kogo ale nie mówię od kogo 😉

"Informujemy, iż nie jesteśmy w stanie pozytywnie ustosunkować się do Państwa roszczeń. Koszt za usługi został naliczony prawidłowo, zgodnie ze wskazaniami certyfikowanej wagi. Waga przesyłki została zweryfikowana automatycznie na sorterze w Centralnej Sortowni DPD na wadze certyfikowanej."

 

Czyli bujaj się Pan, możesz nam naskoczyć , my mówimy że czarny to biały i tak ma być.

 

Jeśli ktoś chciałby spisać jakiś pozew zbiorowy / zgłosić sprawę do uokik czy gdziekolwiek , jestem chętny również się pod tym podpisać , zwłaszcza że to nie jest problem nagrać film z ważenia przesyłki na certyfikowanej wadze w oddziale DPD , udokumentowania że ta przesyłka rzeczywiście waży/ważyła max 1,4kg, przekazania jej pracownikowi DPD , a później na fakturze magicznie zmieni swoją wagę na 3,5kg , dzięki cudownej "CERTYFIKOWANEJ" wadze w głównej sortowni w związku z czym jej wycena dostawy ulega zwiększeniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

UOKiK nie zajmuje się rynkiem pocztowym, to kompetencja Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). 

Usługa kurierska, to usługa pocztowa. Zastosowanie do niej ma wyłącznie prawo pocztowe, rozporządzenia wykonawcze do ustawy, a w przypadku przesyłek zagranicznych Światowa Konwencja Pocztowa oraz Regulamin dotyczący paczek (te akty mają charakter nadrzędneny nad regulaminem przewoźnika, a nawet prawem pocztowym). 

Podawane na poprzednich stronach fragmenty prawa przewozowego nie mają tu w ogóle zastosowania. Prawo pocztowe, co do zasady nie przewiduje dopłat, do przesyłki, bez wcześniejszej stosowanej umowy pomiędzy stronami. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

prawo pocztowe mówi też coś innego

Nieudzielenie przez operatora pocztowego odpowiedzi na reklamację w terminie, o którym mowa w § 9 ust. 1, lub na odwołanie od reklamacji w terminie, o którym mowa w § 12 ust. 1, skutkuje uznaniem reklamacji.

 

oznacz moderatorów

kristis1
#7 Wielbiciel#

A co mowi kodeks cywilny o udowodnieniu faktu z którego wywodzi się dalsze skutki?

Oj, śmierdzi trollingiem 🙂

oznacz moderatorów

kristis1
#7 Wielbiciel#

Witam serdecznie, jaki finał miała sprawa? Po kontakcie z DPD konsultant poinformował mnie, iż nie dysponują żadnym protokołem z weryfikacji przesyłki. To na jakiej podstawie Oni sądownie chcą czegokolwiek dochodzić? Tym powinien zająć się rząd, a nie tabletką dzień po czy aborcją. Państwo prawa.

oznacz moderatorów