anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak wyegzekwować od kupującego zwrot kosztów przesyłki za nie odebraną paczkę za pobraniem

globkw
#9 Pomysłodawca#

Klient zakupił przedmiot z opcją wysyłki za pobraniem. Wysłałem przedmiot poza "wysyłam z allegro" gdyż mam umowę z Pocztą Polską na wysyłki za pobraniem. Klient nie odebrał paczki. Jak wyegzekwować zwrot kosztów przesyłki tam i z powrotem od klienta. Mieliśmy umowę zakupu wraz z przesyłką a on się nie wywiązał z umowy. Co mam zrobić?

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13

_Likos_
#21 Demiurg#

@globkw wysłac wezwanie do pokrycia kosztów ( adres masz) jeśłi nie poskutkuje to pozostaje tylko sąd.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Jakieś pismo co by go skłoniło do zapłaty, ale jak nie to sąd.😫

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@globkw jeżeli nie odstąpił od umowy przedmiot jest wciąż jego własnością i jeżeli coś egzekwować to całość zapłaty za towar oraz dwie przesyłki. 

oznacz moderatorów

globkw
#9 Pomysłodawca#

Ok, dziękuje za porady. Czy allegro udostępni mi adres e-mail, czy mam pisać poleconym?

oznacz moderatorów

Ajek88
#8 Zapaleniec#

Uważasz, że mail będzie miał jakąkolwiek wartość przed sądem?

oznacz moderatorów

Client:109808341
#12 Orędownik#

Tylko gołąb pocztowy 😉

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek paczka za pobraniem do zawarcia umowy dochodzi w momencie opłacenia paczki czyli nie musi odstępować od czegoś co nie jest jego bo nie zapłacił

 

oznacz moderatorów

globkw
#9 Pomysłodawca#

ok, dziękuje za informacje, zamykam temat

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@az1rael nie wierze w to co czytam ale ok... może jakiś przepis który to reguluje? 

Ja podpierając się regulaminem allegro: 

Pkt 7.3 
"Kupujący zawiera umowę ze Sprzedającym, potwierdzając zakup za pomocą przycisku „kupuję i płacę” lub innego o podobnym znaczeniu, z zastrzeżeniem treści art. 3.3. Każdy zakup oraz niektóre metody płatności mogą być dodatkowo potwierdzane za pomocą danych biometrycznych urządzenia mobilnego po uprzednim włączeniu tej funkcji (dane biometryczne znajdują się na urządzeniu i nie są udostępniane Allegro)."

Punkt ten jasno wskazuje, że momentem zawarcia umowy jest wciśnięcie przycisku "kupuję i płacę" (3.3 dotyczy ogłoszeń moto etc) 

A teraz wisienka czyli punkt 7.5 

"Brak zapłaty za Towar przez Kupującego we wskazanych terminach oraz - w przypadku Licytacji - dodatkowo przyznany Sprzedającemu rabat transakcyjny, skutkują automatyczną anulacją Transakcji przez Spółkę (za wyjątkiem kategorii Leki bez recepty). W przypadku gdy warunki automatycznej anulacji Licytacji opisane powyżej, nie zostaną spełnione w ciągu 30 dni, Spółka może w tym celu dokonać ich ponownej weryfikacji. Powyższe działania Spółki nie mają wpływu na cywilnoprawne skutki zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Użytkownikami i nie zwalnia ich z obowiązku wzajemnego świadczenia wynikającego z zaistniałego stosunku prawnego." 

to jest mój ulubieniec, spółka uznaje umowę za nieważną ... ale powyższe działania spółki nie mają wpływu na cywilnoprawne skutki zawartej umowy. Amen.



oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@sl-aw-ek  o właśnie tu masz psa pogrzebanego kupuję i płacę no to jak dokonasz płatności online to masz umowę od ręki zawartą lub od zaksięgowania wpłaty zależy czym płaciłeś i ile transakcja potrwa i wtedy umowa obowiązuje ale w przypadku zapłaty za pobraniem zapłatę masz w momencie wpłacenia kasy kurierowi, czyli obowiązuje od momentu uiszczenia zapłaty. No i masz jeszcze 2 aspekt zakup b2b obowiązuje kodeks cywilny czyli umowa jest ważna w chwili przybicia licytacji / kliknięcia kup teraz (nawet jak nie ma zapłaty) a zakup b2c konsument firma obowiązuje ustawa o ochronie praw konsumenta czyli musi opłacić by umowa była ważna i zaczęła obowiązywać
ps regulamin allegro to ściema w sądzie do zaorania każdy się nabiera na ten syf bo myśli że korpo to musi mieć dobry prawników i bubla nie wypuści a faktycznie nieopłacenie zamówienia w ich terminie nie powoduje automatycznego zerwania umowy, zwłaszcza w b2b gdzie obie strony muszą się zgodzić na odstąpienie od umowy bo inaczej w sądzie sprawa jak złoto o wydanie towaru zgodnie z umową lub o zapłatę za towar zgodnie z umową tylko nikomu nie chce się 1 iść do sądu 2 nikt nie przypuszcza że allegro regulamin ma napisany niezgodnie z prawem

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

"o właśnie tu masz psa pogrzebanego kupuję i płacę no to jak dokonasz płatności online to masz umowę od ręki zawartą lub od zaksięgowania wpłaty zależy czym płaciłeś i ile transakcja potrwa i wtedy umowa obowiązuje" 

xD 
"kupuję i płacę" ... zgadzam się na zawarcie umowy na odległość z obowiązkiem zapłaty ... po kliknięciu UMOWA JEST WAŻNA niezależnie od statusu płatności. Dlatego właśnie allegro uznaje, że anulowane przez allegro nieopłacone zamówienia ... są dalej ważne xD 

Temat jest wałkowany od lat i jak Cię czytam to nie wiem gdzieś Ty się uchował. 

https://bezprawnik.pl/zamowienie-z-obowiazkiem-zaplaty/

Takich artykułów jest setki... 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

przecież sam widzisz że regulamin z prawem się wyklucza zamówienie ważne jak nie zapłacone ale umowa nieważna p 7.5 jak nie ma zapłaty to jest debilizm za który uokik powinien z allegro pasy zedrzeć 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@az1rael wszystko jest tutaj zgodne z prawem. 
Każdy sąd przyzna rację, że umowa jest WAŻNA po kliknięciu "kupuje i płacę" co skutkuje tym samym co kliknięcie "potwierdzam zawarcie umowy z obowiązkiem zapłaty" ... teraz Ty jako sprzedawca możesz rozwiązać taką umowę z przyczyny niewywiązania się z niej ale to musi być w odpowiedniej formie a nie, że paczki nie odebrał to można uznać, że nie ważna. 

A 7.5 jest po to aby kupujący nie mógł skorzystać np z AP, i ewentualne roszczenia kierować tylko do sprzedawcy, bo allegro musi mieć czyste ręce. 

oznacz moderatorów