anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Komentarz "Nie polecam"

RED
#21 Demiurg#

Komentarz NIE POLECAM - czy allegro łamie polskie prawo?

piszę ten post drugi raz bo pierwszy się nie opublikował (czyżby był niewygodny dla serwisu?)

 

Tak się zastanawiam czy allegro nie łamie polskiego prawa nakazując umieszczać komentarze NIE POLECAM odnośnie sprzedawców

Słowo NIE POLECAM może wypełniać przesłanki art 212 i 216 Kodeksu Karnego

https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/konsument-w-sieci/2800913,Odpowiedzialnosc-administrator...

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/876075,serwisy-internetowe-blokada-albo-odpowiedzialnosc-za-o...

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wlasciciel-komercyjnego-serwisu-odpowiada-bardziej-za-komentarze-...

https://kruczek.pl/odpowiedzialnosc-administratora-portalu-internetowego-za-komentarze-internautow/

 

Zacytujmy:

Pytanie jednak – kiedy administrator będzie odpowiadał z tytułu naruszenia dóbr osobistych? Czy obraźliwe wpisy powinien zablokować sam z siebie? A może czekać na wezwanie? Co się stanie jeśli w ogóle nie zareaguje? Jak rozkłada się ciężar dowodu w takich sprawach?

Kwestie te budziły wiele wątpliwości do czasu wyroku Sądu Najwyższego z 30 września 2016 r., sygn. I CSK 598/15.

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę na art. 14 ust. 1 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W myśl tego przepisu administrator strony nie ponosi odpowiedzialności, jeśli nie wie o bezprawnym charakterze publikowanych wpisów, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o ich bezprawnym charakterze, niezwłocznie uniemożliwi do nich dostęp.

Wynika z tego, że aby administrator strony ponosił odpowiedzialność za obelżywe wpisy/komentarze, musi o nich wiedzieć, a mimo to nadal udostępniać je na stronie. Jeżeli zaś administrator uzyskał wiedzę o bezprawnych komentarzach i niezwłocznie uniemożliwił do nich dostęp, to takiej odpowiedzialności nie będzie ponosił.

Co jednak najbardziej istotne, Sąd Najwyższy wskazał, że to na administratorze strony internetowej spoczywa ciężar udowodnienia, że nie wiedział o bezprawnym charakterze komentarzy.

„ (…) w przypadku naruszenia dóbr osobistych wypowiedziami anonimowych internautów zamieszczonych na portalach internetowych, odpowiedzialność administratora należy rozpatrywać na gruncie przepisu art. 24 § 1 k.c. w powiązaniu z przepisem art. 14 ust. 1 u.ś.u.d.e. Dlatego to na stronie pozwanej spoczywał ciężar udowodnienia, że przed doręczeniem jej pozwu nie wiedziała o inkryminowanych komentarzach internautów.”

 

„Zawiadomienie powódki, zgodnie z którym wszystkie zamieszczone pod opublikowanym artykułem komentarze miały charakter bezprawny, spełniało znamiona uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych” – napisano w uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie (sygn. akt I C 628/14). „Konieczność przeanalizowania kilkudziesięciu czy nawet kilkuset wpisów w sytuacji, w której naruszenie dóbr osobistych powódki nie dotyczyło pojedynczego komentarza, nie może zostać uznane za wymóg zbyt daleko idący czy nazbyt obciążający stronę pozwaną. W sytuacji gdy duża część komentarzy okazałaby się bezprawna, możliwe było całkowite wyłączenie możliwości komentowania danego artykułu” – wyjaśnił sąd, nakazując zapłatę 2 tys. zł.

 

Dlaczego mam wątpliwości:

a) System komentarzy zmusza chcących opisać nieudaną transakcję do publicznego negowania Sprzedawcy słowami NIE POLECAM (co na to art 212 K.K)

b) Allegro monitoruje komentarze usuwa słowa kluczowe np: oszust ale już nie np: bałwan czy też niepołnasprawny umysłowo

c) Allegro z automatu nie usuwa komentarzy, które publicznie nawołują do niekupowania u sprzedawcy (art 212 K.K.)

d) Najważniejsze Allegro nie usuwa komentarzy po zawiadomieniu od poszkodowanego - odsyła do Sądu - bardzo często odpowiedź jest automatyczna - nikt nie pyta o dowody chociażby Sprzedawcy czy też Kupującego

Na prośbę o usunięcie komentarza jest odpowiedź nie mamy dowodu na jego nieprawdziwość

Jak to się ma do wyroku Sądu Najwyższego z 30 września 2016 r., sygn. I CSK 598/15 czy sygn. akt I C 628/14?

Proszę o odpowiedź merytoryczną także adminów allegro z podaniem przepisów prawa bo wielokrotnie pytałem pracowników serwisu o podstawy prawne nieusuwania komentarzy - i ich nie otrzymałem

 

oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38

dawal50
#14 Krzewiciel#

Cytując klasyka "ocena jest subiektywną opinią i nie możemy jej usunąć, przykro mi"

Ktoś nawet pisał że nie usunięto mu komentarz który był od klienta który nawet nie zapłacił, dla mnie to nie jest subiektywna opinia, to jest jakiś zamordyzm i brak poszanowania wobec własnych chlebodawców

Nie wiem czy to zgodne z prawem, ale z tego co cytujesz to wygląda że nie

oznacz moderatorów

Wilk1912
#9 Pomysłodawca#

No właśnie z 15 minut temu usiłowaliśmy przez chat usunąć komentarz [edycja] co nie zapłacił i wystawił negatywa  i dostaliśmy odpowiedź że jest im przykro ale nie są w stanie zweryfikować czy nie doszło do płatności.

 

Tyle tylko że my od dłuższego czasu kierowanie takich spraw do sądu traktujemy jako dodatkowy zysk ze sprzedaży i już jutro pozew powędruje do sądu

oznacz moderatorów

Vryko
#18 Luminarz#

"Śmieciom", "debilom"? Jeśli z taką pogardą odnosisz się do ludzi, z którzych żyjesz, nie mam więcej pytań. Może rozważ inne źródło zarobku, nie wiem. Kopanie ziemniaków..? Bo do handlu to chyba nadajesz się średnio. 

______________
Sołtys Allegro
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Wilk1912zacytuję RB "Pomóc ci się podnieść po tym upadku?"

A to inny cytat;

"Ocena ta jest wynikiem skandalicznego zachowania oraz nagannego podejścia do klienta jak i do drugiego człowieka. Pani ta bez powodów obraża, wyzywa, straszy Sądem, pozwem, Skarbówką i czym tylko się da, aby zastraszyć i znieważyć swoich Klientów. Jak smutne i nudne musi być życie tej Pani, skoro jest to jej jedyna rozrywka i tak bardzo się w to angażuję z powodu kilku złotych? To już niech każdy sam oceni, ale dla własnego spokoju radzę OMIJAĆ tą Panią szerokim łukiem! Komentarze nie kłamią."

 

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Wilk1912No to po co było wnioskować o usuniecie? Nie lepiej zatrzymać komentarz i dobrze zarobić na tym, niż starać się utracić ten dodatkowy zysk ze sprzedaży? Tym bardziej, że zaraz po orzeczeniu sądu Allegro usunie ocenę bez problemu!

oznacz moderatorów

magda4443
#7 Wielbiciel#

Bez obraźliwych epitetów- ale mam podobne problemy , otrzymuję już komentarze kłamiące w żywe oczy.

w opisie podaje konkretne dane po czym negatyw mam za 3 mies . i w nim napisane jest perfidnie ,ze nie było tej konkretnej inf w opisie.

pisałam do allegro, mają przecież wgląd w aukcje itd.

ale oni nic nie zrobią! bo komentarz nie narusza ich zasad!

co robić?

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED"Nie polecam" nie jest publicznym nawoływaniem do niekupowania. Nawet gdybyś nie miał tych negatywów, tylko samą ocenę gwiazdkową i tak bym u Ciebie nic nie kupiła. Zapewniam Cię, że da się tak prowadzić swój biznes, by mieć same pozytywy. Sprzedaję na Allegro już 16 lat i nigdy (!) nie dostałam żadnego negatywa 🙂

Ula

Ula
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1Zamiast mi publicznie ubliżać, proszę odpowiedz merytorycznie na moje pytanie, zacytuj wyrok Sądu, podaj sygnaturę akt

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED  Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Gdzie ci ubliżyłam? Proszę o cytat mojej wypowiedzi, który ci ubliżył.

Nie ma takich wyroków, bo żaden sąd na poważnie nie zajmie się jakimś "nie polecam".

Ula

Ula
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Serio "negatywna publiczna opinia o kupowaniu u mnie napisana w ten sposób?" - można to było zrobić grzeczniej i rozważnie

Kartka a4 w 3 kopiach i 300zł wystarczą by Sąd się tym zajął (chyba że były jakieś podwyżki) bo taka jest jego rola

https://www.kancelaria-antczak.pl/inne/komentarz-allegro-sad/

cyt:"A zatem w razie ewentualnego procesu to na pozwanym autorze nieszczęsnego komentarza spoczywać będzie ciężar wykazania, iż postawione kontrahentowi zarzuty były prawdziwe. Pamiętać należy też o tym, iż dla odpowiedzialności cywilnoprawnej działanie naruszające dobro osobiste nie musi być zawinione przez naruszyciela, nie jest nawet wymagane, by naruszyciel działał ze świadomością, iż narusza cudze dobra osobiste."

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED  Uważasz zatem, że mam obowiązek u ciebie kupować???  Tak, nie kupuję u nikogo, kto ma mniej niż 4,9 w ocenach. Takie oceny nie biorą się znikąd. Zawsze coś jest na rzeczy. I nie razi mnie komentarz "Nie polecam". Razi mnie mała liczba gwiazd 🙂

Ula

Ula
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Wyjaśnię ci to łopatologicznie ale zrobię to jeden jedyny raz bo się pogrążasz.

Zacząłem ten wątek bo allegro nie odniosło się do moich wątpliwości, że powinni w inny sposób moderować komentarze. Uwzględniać zgłoszenia poszkodowanych bo nie mają dowodów, że komentarze negatywne są słuszne - tak to widzą Sądy.

cyt:"Takie oceny nie biorą się znikąd. Zawsze coś jest na rzeczy." prawdziwość tego stwierdzenia w razie procesu z art 212 lub 216 Kodeksu Karnego będziesz musiała udowodnić. Ty sama, prawdziwość każdej oceny po kolei.

I nie jest wymagane co napisałem powyżej, byś wiedziała czy też rozumiała że naruszasz moje dobra osobiste

 

 

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

I ja ci wyjaśnię łopatologicznie:  Sprzedając czy publikując coś w sieci stajesz się osobą publiczną, podlegającą jakiejś ocenie. Każdy, kto kupuje u ciebie ma prawo dokonać takiej oceny. To prawda, że nie może cię wyzywać czy zarzucać czegoś, czego nie popełniłeś, bo na to są paragrafy. Nikt nie może nazwać sprzedawcy złodziejem czy oszustem, bo od orzekania o tym są sądy, a nie kupujący. To zaś, jaką taka ocena ma nazwę niczego nie zmienia. Czy nazwiesz ją "komentarzem negatywnym", czy "oceną złą", czy "nie polecam", nie ma żadnego znaczenia. Jej wydźwięk i tak jest ujemny. Możesz podać do sądu wszystkie osoby, które ci takie komentarze wystawiły, ale szanse na wygranie żadne. Żaden z tych komentarzy nie jest obraźliwy, a opisany jest jedynie przebieg transakcji, Jeżeli jest kłamstwem, to na co czekasz? Idź do sądu.

Zamiast bić tu pianę, zajmij się pracą i zlikwiduj zapis o tym, że  "na Allegro można spotkać wielu Super Sprzedawców, których firmy mieszczą się w walizce" (tu ich mocno deprecjonujesz i to może zaboleć).

Zapewniam cie jeszcze, że Allegro ma sztab prawników, którzy dobrze wiedzą co można i w jakim zakresie. Tu nic nie jest puszczone na żywioł.

 

 

 

 

Ula

Ula
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#
osoba publiczna
Słownik języka polskiego PWN
osoba publiczna «osoba reprezentująca jakąś instytucję, urząd, władzę itp., działająca w imieniu tego urzędu»
 
 
 
oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED  Tobie to się najwyraźniej nudzi. Kup se psa, idź z nim na spacer, albo co. Wiesz, miałam takiego wujka. Nic mu się nie podobało, wszystkiego się czepiał, bez przerwy chodził zły i nabuzowany. Zszedł z tego świata w wieku 57 lat na rozległy zawał. Wyluzuj, chłopie.

Ula

Ula
oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@RED  Dodam jeszcze: Tak naprawdę na te 23 negatywy jakie masz na stanie, tylko dwie osoby napisały "Nie polecam".

"Nie polecam" to w Allegro nazwa komentarza negatywnego, jaki ma prawo wystawić niezadowolony z transakcji klient.  Jaką inną proponujesz nazwę, by oddała istotę rzeczy, a nie była wg ciebie obraźliwa?

Ula

Ula
oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

@WREDZIA-W1 komentarze mogłyby nie mieć rodzaju, mogły by być tylko gwiazdki i ewentualnie opisy. Jak odsiać? Jeśli by się chciało zobaczyć te, co mają mało gwiazdek to powinien być filtr "Najsłabsze oceny". A filtr "Najlepsze oceny" by pokazywał te którym sprzedawca dał serduszka, albo jakieś top 10.

oznacz moderatorów

WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@dawal50   A po co?

Ula

Ula
oznacz moderatorów

dawal50
#14 Krzewiciel#

dla urozmaicenia

oznacz moderatorów