anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Link do instrukcji w wiadomości do kupującego

MAMY ROZWIĄZANIE!
drakenek
#9 Pomysłodawca#

Czy w wiadomości do kupującego wraz z dokumentem sprzedaży można przesłać link do instrukcji obsługi zakupionego przedmiotu? Taki link miałby postać:

nazwasklepu.pl/instrukcja.pdf

ew, żeby nie być posądzonym o kryptoreklamę mógłbym taką instrukcję wrzucić np. na onedrive i przesłać link do pliku w usłudze onedrive.

@ko_alka@mr_oma@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

będę wdzięczny za wskazówki w tej materii.

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
Client:44052296
#21 Demiurg#

@drakenek teoretycznie możesz wysłać instrukcję (ja zamiast linku umieścił bym plik). Możesz tez załączyć instrukcję w ofercie podczas wystawiania lub edycji oferty

oznacz moderatorów
Ziolko39
#21 Demiurg#

@Client:44052296 Nie może wysłać instrukcji, ani tez jej załączyć w formie pliku pdf > nie posiada prawa do rozpowszechniania instrukcji w formie elektronicznej > jak ma w ofercie instrukcję papierową (oryginalną), dołączoną do produktu to tak

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@drakenek możesz załączyć link do instrukcji lub załącznik czy one drive ważne, żeby instrukcja nie prowadziła do sprzedaży poza Allegro. Czyli nazwa sklepu nie jest problemem i forma jaką tu pokazałeś będzie okej, ale gdyby w instrukcji było np. zdanie "więcej ofert znajdziesz w moim sklepie internetowym", to nie będzie już dozwolone. 
Czyli ogólnie, taki link będzie w porządku, o ile nie będzie tam informacji mogących kierować kupującego poza Allegro. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
pozit
#7 Wielbiciel#

Czy zatem zgodne z prawem jest, że sprzedawca pisząc w ogłoszeniu, że w wypadku zakupu  jest polska instrukcja wysyła do niej wyłącznie link a nie wersję papierową?

Bardzo zależy mi na odpowiedzi moderatora

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pozit instrukcja nie musi być papierowa, jeśli w ofercie sprzedający nie określił jaka będzie, to może przesłać ją w formie elektronicznej. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
pozit
#7 Wielbiciel#

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, ze może tobyć np plik pdf ale pytałam o to czy może to być link. Link przecież nie jest dokumentem, jest jedynie zapewnieniem dostępu.

oznacz moderatorów
Ziolko39
#21 Demiurg#

@pozit Podaje CI skąd możesz ściągnąć sobie instrukcję > Nie może jej załączyć w formie pliku pdf > nie posiada prawa do rozpowszechniania instrukcji w formie elektronicznej 

Tobie wolno ściągnąć sobie instrukcję na swój komputer (najczęściej bezpłatnie)

oznacz moderatorów
pozit
#7 Wielbiciel#

A zatem de facto, sprzedaje towar niepełnowartościowy, bo zgodnie z prawem instrukcja tymbardziej, jeśli opisane to w ofercie powinna byc"wydana" razem z towarem?

oznacz moderatorów
Ziolko39
#21 Demiurg#

@pozit A jak dla mnie to po prostu szukasz "dziury w całym" > właśnie przez takich "niewiedzących czego właściwie chcą" przestałem w swoich ofertach umieszczać linki do instrukcji > niech każdy sobie sam szuka > nie podoba się ułatwienie > "niemiła księdzu ofiara, idź cielę do obory"

oznacz moderatorów
pozit
#7 Wielbiciel#

Hm., interesujące. Ciekawe jak zareagowałny na to UOKIK?

Szukam "dziury w całym", bo zakupiłam towar o 50% droższy niż u innych sprzedawców tylko ze względu na zapewnienie o polskiej instrukcji....

Nie oceniam innych, znam lub poznaję swoje prawa

oznacz moderatorów
Ziolko39
#21 Demiurg#

@pozit Nawet duże sklepu typu Media Markt lub Media Expert oferują przy sprzedaży przez internet instrukcję obsługi w pliku pdf do ściągnięcia ze strony sklepu > czasem załączają mini instrukcję w formie 2 kartek > sam się z tym spotkałem przy zamówieniach on-line

Poza tym jest to ekologiczne > oszczędność papieru > po co mi instrukcja formatu B5 i grubości ponad centymetr w ośmiu językach > a takie się dostaje przy zakupie telewizora SONY > potrzebuję, to otwieram pdf na laptopie i korzystam bez problemów.

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pozit dla pewności podpytałam o to dział prawny. Nie ma przepisów, które wymagałyby instrukcji papierowej czy w innej konkretnej formie. Sprzedający ma ją po prostu udostępnić. Jeśli link do niej kieruje, to jest to w porządku. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
pozit
#7 Wielbiciel#

A co ów prawnik sądzi o stanowisku UOKIK:

https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/?s=link+do+instrukcji ?

 

oznacz moderatorów
la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pozit dokładnie wygląda to tak.
Wysyłka pdf jest okej (może to być link, ale kierujący do pdf), ale odesłanie wprost do strony internetowej już nie.
Musi to być trwały nośnik, a więc musi być to coś, czego nie ma możliwości zmienić po przekazaniu kupującemu.  

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów