anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Marki chronione - sprawdź co zrobić, by móc nadal wystawiać ich produkty na Allegro

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

Zmieniamy warunki wystawiania ofert produktów marek znajdujących się na liście, którą znajdziecie w Załączniku 1 do Regulaminu Allegro. 

Nowe zasady zaczną obowiązywać od 2 września 2024. Jednak już dziś możecie przygotować się do tych zmian.

Co się dokładnie zmienia

Będziecie mogli wystawiać oferty z produktami marek chronionych, tylko gdy macie konto firmowe i potwierdzicie znajomość Warunków Ochrony Marek. Zrobicie to w zakładce Ochrona Marek.

nat_not_0-1718620551686.png

Niezależnie od akceptacji warunków, możemy Wam uniemożliwić wystawianie nowych ofert, wznawianie zakończonych ofert i/lub usunąć Wasze aktywne oferty z produktami danej marki albo produktami wszystkich marek z listy. Zrobimy to, gdy dostaniemy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, że produkt z Waszej oferty jest nieoryginalny.

Możemy również nałożyć karę umowną w wysokości 2500 zł – zarówno za drugim, jaki i trzecim razem, gdy dostaniemy zgłoszenie o tym, że oferujecie nieoryginalny produkt jednej z chronionych marek.

Od decyzji o karze możecie się odwołać w ciągu 6 miesięcy w ramach reklamacji. Aby to zrobić, skontaktujcie się z nami i prześlijcie dokumenty, które potwierdzą, że produkt z Waszej oferty jest oryginalny. Po pozytywnym rozpatrzeniu odwołania, cofniemy nałożone na sankcje. 

Korzystając z kont zwykłych nadal będziecie mgli wystawiać produkty marek chronionych na Allegro Lokalnie.

 

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
56 ODPOWIEDZI 56

brakestop
#14 Krzewiciel#

"oczywiście oficjalny sklep allegro dalej sprzedawał ten produkt z tego samego źródła"

 

I TU JEST PIES POGRZEBANY

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
50% kupujących nie czyta... kolejne 30% czytać nie umie, 15% czytać nie chce...
oznacz moderatorów

a_jablon
#9 Pomysłodawca#

Jako "prywatny" sprzedawca tak sobie myślę: będę chciał sprzedać swój stary używany telefon marki SAMSUNG i co wtedy? Nie zrobię tego, bo marką SAMSUNG może handlować tylko firma?

Załóżmy, że w salonie SGM dostałem NOWY TELEFON marki SAMSUNG. Jako prywatny sprzedawca nie mogę go sprzedać, bo nie wolno mi jako nie-firma oferować Samsunga (bo jest na liście)?

oznacz moderatorów

SeeMerlin
#3 Debiutant#

Możesz, ale tylko na Allegro Lokalnie. Nie martw się jednak – jak doczytasz, to dowiesz się, że produkty "tych marek" dodane na Allegro Lokalnie nie będą wyświetlane na Allegro, więc i tak ich nie sprzedasz, bo na Allegro Lokalnie nikt bezpośrednio nie wchodzi.

oznacz moderatorów

a_jablon
#9 Pomysłodawca#

Dokładnie tego się obawiałem... 

Allegro coraz bardziej przestaje być miejscem, na którym można wyprzedać zalegające graty ;(

Niesprzedawalność podważa sens podejmowania prób sprzedaży. 

Kurde, trzeba szukać alternatyw.

oznacz moderatorów

brakestop
#14 Krzewiciel#

Sprzedać możesz... ale ...2500.jpg

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
50% kupujących nie czyta... kolejne 30% czytać nie umie, 15% czytać nie chce...
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Dobrze, że wreszcie po ponad 24 latach allegro uznało, że jednak na portalu łamie się polskie prawo sprzedając podróbki. Swoje co prawda zarobili, pieniędzy nie zwrócili ale teraz jest zainteresowanie i to jest najważniejsze.

Niestety ochrona praw autorskich i walka z podróbkami w Polsce i Eu to system postawiony na głowie, cytowałem juz tu chyba na forum jak jakiemuś biedakowi Urząd Celny zatrzymał transport z chin np pendrive kingston czy jeansów , procedura jest taka, że zwracają sie do tzw oficjalnego dystrybutora danego towaru w Polsce po ekspertyzę, która z reguły jest taka: my tego nie fakturowaliśmy więc to jest podróbka

kto umie używać gogla to sobie znajdzie wiele opisywanych podobnych przypadków

niestety nie ma tu domniemania niewinności

 

Serwis swoimi działaniami ostro tnie Chińczyków

ale konkurencja czyli amaz on tego nie robi - tam Chińczyki często podrabiają Chińczyków i jest okej.

Serwis ponadto we wprowadzonym nieprzejrzystym mechanizmie pozwoli różnorakim trolom i cwaniakom manipulować rynkiem sprzedaży a to jest już karalne

 

przykład z komentarzy sklepu osa

"produkt na pewno nie jest oryginalny, do tej pory kupowałem ostrza wyłącznie w sklepach stacjonarnych. Połasiłem się na kilkadziesiąt złotych i efektem będzie wyrzucenie 100 zł do kosza. Tym się nie da golić !!! Niesmak tym większy , że sam serwis wprowadza na rynek niepełnowartościowy/nieoryginalny towar. Jestem zwyczajnie zażenowany "

 

"Dziękujemy, że wybrał Pan naszą ofertę. Zapewniamy, że wszystkie sprzedawane przez nas produkty są oryginalne i pochodzą z uznanych dystrybucji. Jako Oficjalny Sklep Allegro dbamy o to, aby w naszej ofercie znajdowały się jedynie produkty najlepsze jakościowo, dlatego nie oferujemy zamienników i produktów pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

 

Czy ten sklep zapłaci karę? Czy te zmiany w regulaminie dotyczą allegro?

Zwracam uwagę, że przy stylu produktyzacji  allegro system ochrony marek może wpędzić sprzedawców w kłopoty przez allegro

 

Już widzę zgłoszenia, jako nieoryginalnych produktów przeznaczonych na rynek ukraiński czy szwajcarski bo produkty wprowadzone w Polsce są inne.

Towar przeznaczony na rynek spoza ue moze być inny niż ten w ue. Na allegro w produktyzacji to jedno i to samo

 

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @ko_alka @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  

Z tego co wiem, nałożenie kary finansowej musi mieć umocowanie prawne. Jaka jest podstawa prawna nałożenia kary finansowej? Jesli tylko regulamin allegro, to nie to to nic warte, bo nie ma umocowania w prawie. Więc pytam o paragraf konkretnej ustawy czy rozporzadzenia pozwalajacego nalozyc kare 2500 ?

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

A może ŁASKAWIE byscie odpowiedzialy, panie moderatork miliczące !!!!

oznacz moderatorów

eras_sc
#8 Zapaleniec#

Nat @RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @ko_alka @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  prosze sprecyzować jakie to dokumenty będziecie wymagac w celu potwierdzenia oryginalności produktu w przypadku zgłoszenia reklamacji? Faktura zakupu ? Dokładne zdjecia produktu ? Numery seryjne ? 

oznacz moderatorów

Starkrak
#10 Popularyzator#

Prawdopodobnie będzie to faktura zakupu aby wiedzieli gdzie kupujesz. Będą wtedy mogli kupować (oficjalny sklep Allegro) w tym samym miejscu 😁

oznacz moderatorów

eras_sc
#8 Zapaleniec#

Faktura zakupowa to tajemnica handlowa - czy Allegro będzie mogło tego wymagać nie łamiąc prawa ?

oznacz moderatorów

cybarseba
#2 Obserwator#

Gdzie znajdziemy listę marek chronionych konkretnie na allegro?

oznacz moderatorów

a_jablon
#9 Pomysłodawca#

W mailu jest link do regulaminu i tam jest cała dłuuuuuga lista...

oznacz moderatorów

a_jablon
#9 Pomysłodawca#

Mówiąc dalece w skrócie:

- nie jesteś firmą, nie zgodziłeś się na warunki jednostronnego nakładania na Ciebie kar z iluzorycznym prawem odwołania się od tego, właśnie skończyłeś sprzedawać... (jeżeli ktoś ma wątpliwości, polecam zapoznać się z listą - w zasadzie wszystkie rozpoznawalne marki tam są)

- kara nakładana jest JEDNOSTRONNIE na podstawie zgłoszenia jakiegoś tam podmiotu, który może raz odezwać się do Allegro i potem mieć głęboko w dupie jakiekolwiek żądania kontaktu

- regulamin, który musisz zaakceptować, żeby dalej sprzedawać, jest sprzeczny ze stanem prawnym obowiązującym w Polsce (chociażby kwestia terminów)

- domniemanie niewinności zastąpiono domniemaniem winy w kwestii "handlu podróbkami". Generalnie nie ma czegoś takiego, jak arbitraż, prawo do obrony, prawo do udowodnienia legalności pochodzenia i oryginalności towaru. 

oznacz moderatorów

MKCosme
#7 Wielbiciel#

Swego czasu mieliśmy również przypadek że firma która działała z upoważnienia właściciela marki (nie z polski) z uporem nas oznaczała że pewien produkt jest nie oryginalny. Uzyskaliśmy kontakt z Allegro po 2ch razach kto to taki i się okazało że oznaczali randomowo aukcje sprzedawców którzy sprzedawali produkt z europejskiej dystrybucji a nie z polskiej. Produktu nie widzieli na oczy nie zrobili żadnego zakupu a nas oznaczyli niezgodnie z prawdą że oferujemy produkty nie oryginalne. Po zgłoszeniu im że jak jeszcze raz to zrobią to ich pozwiemy za niesłuszne i nielegalne działania nagle zrobiła się cisza i nasze produkty stały się oryginalne 🙂 Czyli ich działania nie miały podstaw a miały tylko za zadanie walki z konkurencją dystrybutora lokalnego... Teraz nie wyobrażam się jak Allegro ma przeciwdziałać takim niesłusznym oskarżeniom w tym modelu blokowania.  Ktoś sobie będzie klikał i oskarżał mnie nie słusznie a ja mam mieć zablokowaną sprzedaż a oskarżycie nie poniesie żadnych konsekwencji? Wszystko będzie scedowane na mnie jako sprzedawcę? Później mam dochodzić swoich praw co do odszkodowania utraty dochodu w sądzie? Allegro powie sorki to nie nasz problem i przygarnie 5000 pln za niby naruszenia i zblokuje mi sprzedaż. Faktury zakupu to ja mogę pokazać w sądzie a nie firmie która może je przekazać np. do dystrybutora który może zablokować mi dostawcę gdyż sprzedaje poza swoim regionem co według prawa EU jest ok ale nie według podziału rynku wymyślonego przez właściciela marki. Ja tu widzę po części ograniczenie swobody przemieszczania się dóbr które jak by nie patrzeć są zagwarantowane przez traktaty założycielskie EU. Nie neguje walki z podróbkami, ale takie działania muszą nie szkodzić legalnie działającym podmiotą które są niezależnymi importerami.

oznacz moderatorów

Starkrak
#10 Popularyzator#

W tym przypadku chudzi nie o podróbki ale o zarobek allegro. Zgłosić Cię może konkurencja i  przy akacji zgarną 5000zł 🙂 Jak się upomnisz to i tak dopiero po 6 miesiącach oddadzą Ci kasę którą obracali bez procentowo. Taka darmowa pożyczka na rzecz allegro.

oznacz moderatorów

patrycja20202
#2 Obserwator#

Jak czytam to wszystko co tu Państwo piszą to aż włos się na głowie jeży. Przecież to nie ma nic wspólnego z walką z podróbkami a ochroną interesów tzw. "Oficjalnych dystrybutorów" czy producentów którzy arbitralnie wyznaczyli sobie jakiś kanał sprzedaży i politykę cenową w danym regionie. To jest jawne ograniczanie wolnego handlu i importu równoległego bo takie widzimisię ma jakiś tam podmiot. Chociaż wyobrażam sobie też wiele sytuacji gdy drobni przedsiębiorcy mogę kupić dany produkt w okazyjnej cenie i całkowicie legalnie a jednak wystarczy że jakiś podmiot będzie sobie rościł prawo do sprzedaży na damy rynku to zostanie wyeliminowany. Także po stronie Allegro jest spore pole do nadużyć bo Allegro będzie miało wgląd w faktury odwołujących się firm a tym samym źródło pochodzenia tych produktów co będzie prowadziło do nieuczciwej przewagi rynkowej i możliwości przejmowania tych źródeł oraz oferowania ich w swoim "Oficjalnym Sklepie Allegro" co wraz z eliminacją konkurencji będzie prowadziło do monopolizacji rynku przez Allegro. Ogólnie jest tutaj ogromne pole do nadużyć tak że powinno się tym zająć UOKiK !!!

I muszę to powiedzieć!!! Allegro staje się karykaturą samego siebie !!! To dzięki czemu i komu mogli się rozwijać dzisiaj całkowicie to zabili !!! Tzn. gdy Allegro wystartowało było powiewem nowoczesności dając niewyobrażalną swobodę wolnego handlu jak na tamte czasy. Każdy mógł tam sprzedawać a ofertę tworzyli właściwie tylko prywatni sprzedawcy i z czasem drobni przedsiębiorcy więc PRZYKRE jest to że dziś są "ONI" praktycznie na całkowitym marginesie i z każdym nowym posunięciem EKSTERMINOWANI !!! I ŻAL mi się robi bo dzięki tym którym  dzisiaj Allegro istnieje tym co dali środki na jego rozwój są teraz całkowicie zbędni. Szkoda że kierownictwo o tym całkowicie zapomniało - zapomniało "jak cielęciem było" - zapomniało "kto jeść dawał". Powinno być wam WSTYD !!! Allegrowicze powinni przypomnieć WAM tak jak gracze przypomnieli CDP kto jest kim i na czym zbudowali swoją markę - a było to motto "Gracze dla graczy".

oznacz moderatorów