anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Niekorzystne ustawienia cennika dostaw

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Temat poruszałem już co najmniej kilka razy z pracownikami Allegro i nigdy nie dostałem wiążącej odpowiedzi. Ostatnio Pan Jakub [edycja] obiecał, że skontaktuje się ze mną w sprawie omówienia tej sprawy, ale oczywiście brak odzewu. Może wy drodzy sprzedający będziecie mieli jakieś kreatywne rozwiązanie mojego problemu. Niech Allegro potraktuje ten wątek jako poradę i pomysł na przyszłe implementacje do swojego systemu.

Sprzedaję na Allegro zarówno małe (butelki 1l) jak i duże (wypełniające w pełni paczkomat C) przedmioty.
Do małych przedmiotów mam dodany cennik dostawy na zasadzie 10 sztuk w paczkomacie = 1 paczka
Do dużych przedmiotów mam dodany cennik dostawy na zasadzie 1 sztuka w paczkomacie = 1 paczka

Klienci notorycznie kupują u nas koszyki na zasadzie 1 duży przedmiot + 1-5 małych przedmiotów i wybierają opcję paczkomat. Nie mam do nich pretensji, bo takie ich święte prawo żeby kupili to na co mają ochotę. Allegro natomiast oblicza koszty dostawy w taki sposób, że ja powinienem z tego zrobić jedną paczkę. Zgodnie z opisem jestem zmuszony zrobić dwie paczki, bo duży przedmiot wypełnia całą dostępną przestrzeń skrytki paczkomatowej C. Ostatecznie pakuję 1xC i 1xB a Klient (lub Allegro jeśli jest SMART) płaci mi tylko za jedną przesyłkę. Drugą pokrywam ja jako sprzedawca.

Dlaczego tak się to odbywa, gdy ja jasno i wyraźnie deklaruję: duży przedmiot mieści się tylko 1 w przesyłce, nie ma możliwości nic tam dołożyć. Ok - wiem, że istnieją metody obliczania, ale:

  • kwota najtańszej dostawy / kwota najdroższej dostawy - nie ma znaczenia - wszędzie są te same kwoty dostawy
  • przesyłki będą nadane osobno, a koszty dostawy zsumują się - dla mnie bez sensu, bo oprócz podanego wyżej przykładu sprzedaje też inne przedmioty, dla przykładu butelki 0,5l to 20 sztuk w paczkomacie a butelki 1l to 10 sztuk w paczkomacie. Gdy Klient kupi 2 x 1l + 3 x 05,l to oczywiście jestem w stanie wysłać mu to jedną przesyłką. Jeśli będę miał ustawione nadawanie osobno, to będę oszukiwał Klienta - będę żądał od niego opłaty za dwie paczki, gdy w rzeczywistości jestem w stanie nadać jedną paczkę.

W związku z tym mam ustawione "kwota najdroższej dostawy"

I teraz moje rozwiązanie tego problemu:

Dla przykładu przyjmijmy założenia podane poniżej:

  • przedmiot A ma cennik 20 sztuk w paczkomacie
  • przedmiot B ma cennik 10 sztuk w paczkomacie
  • przedmiot C ma cennik 1 sztukę w paczkomacie
  • Cena za paczkomat w każdym cenniku identyczna

Gdy obowiązują obecne zasady to Klient zamawiający 20xA + 10xB +1xC zapłaci tylko za jedną przesyłkę, podczas gdy ja będę musiał nadać i wysłać trzy przesyłki

Dlaczego Allegro nie wprowadzi sposobu obliczania dostawy na zasadzie sprowadzenia przesyłki do wspólnego mianownika? Wydaje mi się, że nie jest to trudne w dobie milionowych inwestycji w systemy informatyczne Allegro, które mają nam, sprzedawcom, ułatwiać sprzedaż.

czyli:

Przyjmujemy że pusta paczka to kontener o zawartości 0/1

Przykład 1:
Klient kupuje 5xA i 5xB czyli kupuje zawartość 5/20 + 5/10 = 15/20 (dla mnie to jasna sytuacja wysyłam 1 paczkę i tak samo naliczy Allegro)

Przykład 2:
Klient kupuje 8xA i 7xB czyli kupuje zawartość 8/20 + 7/10 = 22/20 = 1 i 2/20 (Wysyłam 2 paczki, bo towaru jest zbyt dużo żeby wysłać to jedną paczką. Allegro oczywiście naliczy 1 paczkę)

Przykład 3:
Klient kupuje 3xA i 1xB i 2xC czyli kupuje zawartość 3/20 + 1/10 + 2/1 = 45/20 = 2 i 5/20 (Wysyłam 3 paczki bo towaru jest zbyt dużo żeby wysłać to dwiema paczkami. Allegro oczywiście naliczy 2 paczki)

Mam nadzieję, że jasno to przedstawiłem. Czy Wy też borykacie się z podobnym problemem? Dla ułatwienia opisałem tylko przykład z paczkomatem, ale to samo tyczy się oczywiście kuriera i każdej innej formy dostawy. Nie obraziłbym się gdyby @msniezek odniósł się do sytuacji.

oznacz moderatorów
41 ODPOWIEDZI 41

dzielo05
#10 Popularyzator#

w aukcji gdzie masz duży gabaryt C musisz dać wysyłka max. 1 sztukę a w aukcji gzie masz gabaryt A - 8-10 sztuk.

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Z mojego opisu przecież wynika, że mniej więcej tak to mam ustawione.

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Piszesz, że "

  • przedmiot C ma cennik 1 sztukę w paczkomacie

Naprawdę Allegro wówczas gdy ktoś zakupi na Aukcji 1 szt Gabaryt A i 1 szt. gabaryt C daje tylko 1 przesyłkę?

Mnie sie to nie zdarzyło lub nie zwróciłam uwagi...

 

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Pytanie brzmi: czy mniej czy NA PEWNO  masz  to tak ustawione...?

 

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Piszę mniej więcej, ponieważ ilości w małych przedmiotach mam lekko inne, nie ma to znaczenia w opisywanym problemie, niemniej jest tak jak piszę: Jeśli Klient kupi przedmiot duży, w którym deklaruję, że mieści się tylko jeden na paczkomat + kupuje kilka mniejszych przedmiotów, to Allegro wylicza, że wszystko zmieści mi się w jedną paczkę. Przed chwilą to zweryfikowałem i potwierdzam że tak jest.

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Żadnej innej podpowiedzi nie mam niż taka:  pomanewruj w tych cennikach tak aby Ci się to opłacało. Słabo tak dopłacać do przesyłek kupujących 🙂

 

A jeśli problem się pojawi to zrób screena KONKRETNEJ sytuacji i skonsultuj z Allegro, gdyż na tak zadanie obszerne pytanie BEZ ŻADNYCH FAKTÓW nie da się odpowiedzieć.

 

PS polecam nie dodawać nazwisk osób w postach publicznych pozdrawiam

 

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

Pan Jakub [edycja]to Manager produktu w Allegro SMART. Prowadzi m.in. webinary z ramienia Allegro. Nie widzę powodu, żeby nie powoływać się na niego, skoro publicznie na webinarze obiecał mi zająć się sprawą, a od ponad miesiąca milczy.

Nie ma możliwości pomanewrowania, ja takiej nie widzę, dlatego piszę tego posta. Zbyt dużo tracę na tych przesyłkach, a rozwiązanie jest tuż pod nosem. Podałem je Allegro na tacy. Nie jestem w 100% pewny, bo nie pracuje w Allegro, ale wydaje mi się, że takie rozwiązanie nie jest niemożliwe do wdrożenia, a bez wątpienia jest najbardziej uczciwe dla obu stron transakcji.

Dowodów mam całe mnóstwo, poniżej dwa z nich. Produkt o kodzie 290184 to właśnie przykład produktu, który deklaruję 1 na paczkomat:
przyklad2.pngprzyklad1.png

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Debiut_Plus Jesteśmy w kontakcie z Jakubem i zapewnił nas, że w najbliższych dniach otrzymasz od niego wiadomość w tej sprawie, tak jak obiecał.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

@nat_not Dziękuję, czekam na kontakt.

Pytanie do pozostałych sprzedających. Też dotyka Was ten problem? @dzielo05 wspominałaś, że nie zwracałaś na takie przesyłki uwagi. Możesz to zweryfikować po swojej stronie? 

oznacz moderatorów

-orbitkownia-
#12 Orędownik#

tak mnie dotyka i jedyna odpowiedź allegro to : we wszystkich aukcjach musi być ustawiony ten sam cennik wysyłki aby to się poprawnie sumowało  , Jeśli mam dwa cenniki to musi być ustawione przesyłki będą nadane osobno, a koszty dostawy zsumują się, inaczej się nie da 

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

 

Debiut_Plus

Mam pytanie tam jest 1 przesyłka  -- w tym pierwszym wariancie z 3 produktami SUMA 104,59  -- ale jaka?

Allegro Punkty Poczta, Żabka, Orlen, Ruch czy klient wybrał Paczkomaty

Daj znać

 

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

@dzielo05 Nie rozumiem pytania. 

104,59 zł to suma brutto za zakupy. Poniżej widać, że Klient wybrał allegro paczkomat. Ale nie rozumiem jaki to ma związek z naszym problemem 🙂

Powyższe dwa przykłady dotyczyły gabarytów zamówienia
Mam kolejny przykład, ale tym razem już chodzi o wagę. Spójrzcie poniżej: Jak mam to spakować w jedną paczkę 30kg? Oczywiście kanister 20l mam zadeklarowany jako 1 sztuka w kurierze, a 5l jako 4 w kurierze.

Debiut_Plus_0-1579528969778.png

 

oznacz moderatorów

misia_la
#10 Popularyzator#

@Debiut_Plus  Zdarza się i u mnie. Wprawdzie inny asortyment, ustawiona kwota za najdroższą przesyłkę - wysyłam tylko kurierem ze względu na gabaryty. Problem tkwi w tym, że np. w jednej paczce mieści się 20 szt. towaru X (najwyższy koszt wysyłki), w innej paczce 60 szt. towaru Y (średni koszt wysyłki) a w innej paczce  100 szt. towaru Z (najniższy koszt wysyłki). Często kupujący wybierają paczki mieszane, np. 20 szt. X, 30 szt. Y, 50 szt. Z - Allegro liczy jako jedną paczkę. Doszłam do wniosku na podstawie własnych obserwacji, że Allegro liczy najdroższy koszt wysyłki (czyli koszt wysyłki z towaru X), ale także liczy sztuki w ofercie, w której jest najwięcej sztuk (czyli w podanym przypadku, jeśli ktoś kupi choćby jedną rzecz z asortymentu towaru Z, to może dokupić z innych ofert tyle, by razem w paczce było 100 szt., a system powinien wg mnie liczyć  najwyższy koszt dostawy i najniższą ilość określoną w paczkach, gdzie był zakup, choć i to nie będzie miarodajne, bo jeżeli ktoś zakupi 1 rzecz X, to może kupić tylko 19 szt. z innego asortymentu, a czasem wejdzie więcej...

Generalnie nigdy nie kazałam dopłacać klientowi - wysyłałam drugą (a czasem i trzecią) na swój koszt. Tylko, że takie nadprogramowe  paczki nie są u mnie zbyt częste. Czasem też zdarzało się, że klientowi liczyło 2 paczki (i za tyle zapłacił), wtedy kontaktowałam się z klientem i oddawałam za jedną paczkę (choć teraz będzie trudniej, bo i przesyłka będzie mieć prowizję)

@nat_not  Czy będzie opcja odzyskania prowizji od wysyłki, jeśli wyślę w jednej paczce coś, co miało zmieścić się do dwóch paczek i jeśli (oczywiście) zwrócę kupującemu kwotę za jedną przesyłkę?

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

wychodzi na to, ze dobrze liczy allegro.

Przecież w tym screenie powyżej widać, że jest Smart ale kurier a nie inpost, więc gabaryt nie ogranicza się do C

 

 

oznacz moderatorów

dzielo05
#10 Popularyzator#

Sorry ja już się poddaję 🙂

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

@dzielo05 Nie ma znaczenia jaki to kurier. Znaczenie ma to co ja określę w swoich cennikach dostawy. A wiem, że kurier przewozi paczki do 30kg. W związku z tym określam, że może przewieźć albo 1x kanister 20kg (dwa już się nie zmieszczą), albo 5x kanister 5kg (6 już będzie ryzykownie wysłać). Allegro gubi się kiedy Klient wybierze 1x20kg+3x5kg. Wychodzi 35kg, a allegro oblicza 1 paczkę. Tego problemu by nie było gdyby cenniki działały na zasadzie sprowadzania do wspólnego mianownika.

@misia_la Z moich doświadczeń wynika, że Allegro policzyłoby Ci mniej więcej tak:

20xX + 60xY + 100xZ = 1 paczka
21xX+60xY+100xZ = 2 paczki
20xX + 61xY + 100xZ = 2 paczki
20xX + 60xY + 101xZ = 2 paczki

Więc nie musisz przekroczyć pułapu 100. Musisz przekroczyć chociaż jeden pułap z określonych cenników. Nie zmienia to faktu, że żadnego z powyższych przypadków nie wyślesz tak jak oblicza Allegro, bo za każdym razem to minimum 3 paczki, prawda?

oznacz moderatorów

sklep-ranczo
#8 Zapaleniec#

Też mam ten sam problem i szukam odwiedzi. Wysyłam 1 produkt o wadze 25 kg określona ilość max 1 szt i jak ktoś kupi jeszcze na innej aukcji to sumują to razem a wtedy wysyłka może mieć i 40 kg...  do paczkomatu tego nie zmieszczę. Jak dostaniecie jakąś oficjalną odpowiedź dajcie znać . Łączę się w bólu i Pozdrawiam

oznacz moderatorów

Debiut_Plus
#9 Pomysłodawca#

@nat_not @msniezek 
Minął tydzień od obietnicy i nikt się ze mną nie kontaktował. Proszę o interwencję w temacie.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Debiut_Plus działam już w tej sprawie, więc poproszę Cię jeszcze o chwilę cierpliwości. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów