anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Obciążanie za POK na fakturze a zgonośc z prawem

_Likos_
#20 Guru#

Słuchajcie znów mi sie właczyły teoretyczne rozważania.

Chodzi o nowy pomysł pt: obciążymy Cie na fakturze za rekompensate wypłaconą z POK i mam pewne wątpliwości:

1) POK jak już wielokrotnie czytałem to jest instytucja I ŚRODKI ALLEGRO allegro i to WYŁĄCZNIE ALLEGRO DECYDUJE O WYPŁATACH sprzedający nie ma na nie żadnego wpływu. Wiec czemu allegro z automatu chce obciążać sprzedającego usługą której nie zamawia ??

2) Jako podstawe do takiego działania jest podany Załącznik nr 9 pkt 4 część IV.regulaminu (kupujący przenosi na nas swoje roszczenie względem sprzedającego) . No i OK tylko że jesli kupujący przenosi roszczenia to allegro nie powinno wystawiać noty księgowej ani tym bardziej faktury. Według mnie Allegro może w tej sytuacji PÓjŚĆ DO SĄDU który to roztrzygnie czy ewentualne roszczenia są zasadne. Allegro nie może być sędzią we własnej sprawie.

Jasnym jest że w przypadku wystawionej już faktury procedury (choćby windykacyjne)są inne niż w przypadku ewentualnego roszczenia kiedy faktura nie jest wystawiona i wykonania świadczenia na rzecz konsumenta podczas gdy żąda sie spełnienia tego świadczenia de facto od trzeciej strony ( przypominam że decyzje o wyplatach z POK są jednostronnymi decyzjami Allegro)

Często czytam o sytuacji kiedy POK był wypłacony mimo np zupełnie słusznie odrzuconej reklamacji. Dotychczas to ktoś w allegro decydował czy będą żądania zwrotu wobec sprzedającego i sprzedający mógł przedstawiac jakieś argumenty. Jeśli wszystko będzie automatycznie fakturowane to sprzedający bez wyroku sądu zostanie obciążony czyms na co kompletnie nie ma wpływu. Cóz zobaczymy jak to zadziała ja póki co mam sporo wątpliwości co do zasadności takiego działania.

oznacz moderatorów
18 ODPOWIEDZI 18

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ Podstawą do wystawienia faktury jest regulamin Allegro. Fakturę każdy każdemu może wystawić za wszystko, nie jest to niezgodne z prawem. Jednocześnie sprzedawca takiej faktury nie ma obowiązku płacić, jeśli nie zgadza się z obciążeniem. Po zablokowaniu konta z powodu zaległości finansowych względem Allegro sam może iść do sądu. Wszystko w temacie.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96   "Fakturę każdy każdemu może wystawić za wszystko, nie jest to niezgodne z prawem. "

akurat większej glupoty to już dawno nie słyszałem 

To sprawdź sobie 

Art. 62 k.k.s Niewystawienie faktury, faktura nierzetelna lub wadliwa

Art. 62. § 1. Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania,
podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

  • faktura wadliwa, jest to faktura wystawiona niezgodnie z przepisami prawa,

 

A regulamin allegro to nie jest powszechnie obowiązujący przepis prawa

 

Każdy każdemu ???? cóż gratuluje

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ To ja Ci wystawię fakturę za byle co, a Ty mnie do sądu podaj. Ciekawe, ile stawek dziennych dostanę 🙂 Żadne prawo mi nie zabrania wystawić Ci faktury.

Ty chyba w życiu nie widziałeś faktury wystawionej za coś, za co się zdaniem obciążonego faktura nie należała. Nie masz obowiązku jej płacić, nic więcej nie zrobisz.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96  to wystaw, przyślij, dane znasz ..... Potem na AG opublikujemy orzeczenie 🙂

Co ciekawe jedne przepisy naginasz do granic wytrzymałości bo "konsument ma prawo" a innych nie respektujesz w ogóle jakby nie istniały.

Dobra wiecej Cie nie przekonuje bo to bez sensu lecz jesli chcesz oczywiście fakture wystawiaj 🙂

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ O, już mam Twoją zgodę, teraz to na pewno w sądzie przegrasz 🙂

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96  prosze Cie nie pisz już BZDUR. Wystawienie faktury to księgowanie. Wystawienie  faktury za niewykonaą usługe to pranie brudnych pieniędzy a ksęgowanie takiej faktury jako kosztowej to wyłudzanie podatków.

Zdaje sie że nawet nie wiesz o czym piszesz teraz

 

I nie orzekaj za sądy. Jeśli uważasz że tak można to możesz próbować. Ja wiem że tak nie można

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@_Likos_ O tym, czy usługa jest wykonana nie Ty decydujesz. Możesz nie płacić faktury i tyle. Na Allegro także możesz nie płacić za obciążenie z POK jeśli uważasz, że została wystawiona bezpodstawnie.

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@xyz96  wiesz prowadzenie działalności to nie tylko ustawa konsumencka i UOKiK. Jest jeszcze kilka innych przepisów które nalezy znać prowadzac działnośc. 

Aha : "O tym, czy usługa jest wykonana nie Ty decydujesz. " to tak jakby powiedzieć że konsument nie wie czy dostał towar czy też nie.

Albo coś jest wykonane albo nie

I wybacz ale z wiadomych względów wiecej dyskusji nie podejmuje. 

oznacz moderatorów

PanKamilZet
#7 Wielbiciel#

no dobra ale dostaniesz pismo ze koszta windykacyjne przy nieplaceniu wiec co wtedy masz zrobic? tylko sprawa do sadu, wydaje mi sie ze jak odmowisz to oni beda naliczac koszta windykacyjne co uwazasz w temacie moge sie mylic

oznacz moderatorów

Client:98572120
#13 Ambasador#

@_Likos_ Twoje wątpliwości wynikają z błędnego założenia jakoby sprzedawca nie zamawiał usługi, za którą potem musi zapłacić. A tymczasem akceptując regulamin usługodawcy sprzedawca przyjął do wiadomości, że "W przypadku podjęcia przez Allegro.pl decyzji o wypłacie rekompensaty z tytułu Programu Ochrony Kupujących konto Sprzedającego może zostać zablokowane do chwili wyjaśnienia sprawy lub zwrotu wypłaconej rekompensaty."  Załącznik nr 9, pkt. IV. 7. Regulaminu Allegro.

Zamówienie usługi obwarowanej takim zapisem jest wyrazem woli sprzedawcy, a Allegro realizując usługę i pobierając opłatę musi wystawić fakturę. Koniec.

 

__________________
Czas zlikwidować czarną listę kupujących. Najwyższa pora! Zagłosuj, powiedz innym - wszyscy zyskają.emoji
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:98572120  własnie nie.

Cesja dotyczy konkretnej wierzytelności. To czy wierzytelnośc w ogóle istnieje i czy jest należna przed obciążeniem powinien wyjasnić sąd. Jak jużpisałem wcześniej nie można tak o wystawiać sobie faktury 

Artykuł regulaminy który przytoczyleś dotyczy BLOKADY KONTA ( i z tym nie dyskutuje)a nie cesji i domagania sie wierzytelności. Uważam że allegro ma prawo blokować konto do momentu wyjaśnienia sprawy. Natomiast wystawianie faktury za usługę niewykonaną na rzecz danej firmy to już zupełnie inna rzecz. I co do tego akurat mam wątpliwości

W ten sposób nie działają nawet firmy windykacyjne. One windykują faktury wystawione przez inne firmy a nie wystawiają swoich.

 

oznacz moderatorów

Client:98572120
#13 Ambasador#

@_Likos_ Właśnie tak. 😉

Sprzedawca kupuje od Allegro kompleksową usługę, a jednym z elementów tej usługi jest zabezpieczenie interesu kupujących. Allegro może i powinno obciążać sprzedawców kosztem tej usługi.

PS: Allegro samo nie windykuje tych faktur. Od "brudnej roboty" jest oddzielna firma.

__________________
Czas zlikwidować czarną listę kupujących. Najwyższa pora! Zagłosuj, powiedz innym - wszyscy zyskają.emoji
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:98572120  i własnie dlatego na cesje z POK nie powinno byc faktur. Ponieważ bez faktury ta "oddzielna firma" nie ma podstaw do windykacji wręcz nie ma możliwości takich windykacji bez wyroku sądu. Nie można tego robić bez odpowiednich dokumentów.

Cóz w kazdym razie ja mam bardzo poważne wątpliowości w tej sprawie. Mimo że uważam że w ogromnej wiekszośc nnieuczciwi sprzedawcy powinni za POK zwracać. Niemniej procedura moim zdaniem powinna być zupełnie inna niż po prostu wystawienie faktury bo to akurat sie może przeciwko allegro obrócić. a Tego nie chcą ani kupujący ani uczciwi sprzedający.

oznacz moderatorów

Client:98572120
#13 Ambasador#

@_Likos_ Sprzedawcy "od zawsze" negowali podstawę i zasadność wystawianych przez Allegro faktur. Czasami nawet słusznie i czasami Allegro wycofywało się z żądania zapłaty. Ale w przypadku rekompensat z POK spowodowanych niedostarczeniem towaru lub nienależytą jego jakością nie widzę innej możliwości, jak wystawienie faktury sprzedającemu.

Chociaż w sumie to mogę sobie wyobrazić lepszy sposób: https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zg%C5%82o%C5%9B-sw%C3%B3j-pomys%C5%82/sprzeda%C5%BC-przedmiotu-dru...

__________________
Czas zlikwidować czarną listę kupujących. Najwyższa pora! Zagłosuj, powiedz innym - wszyscy zyskają.emoji
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@Client:98572120  nie neguje zasadności postępowania allegro lecz zastanawiam sie czy takie działania są prawnie dozwolone. W przypadku POK allegro samo podejmuje decyzje i wypłaca z własnych środków. Wystawianie potem za to faktury innej firmie bez zgody tejże firmy według mnie nie do końca jest zgodne z prawem. Ot i tyle.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@_Likos_ masz 100% racji - miałem o tym napisac ale mnie uprzedziłeś

@Client:98572120 i @xyz96 piszą tutaj bzdury - sprzedawca ma działać zgodnie z polskim prawem i regulaminem allegro - nie ma w nim domyślnej zgody na dodatkowe obciążenia nieznanej wysokości

tego typu zapisy były już przez uokik uznawane za nielegalne np: dopłaty do sprzedaży dla supermarketów (półkowe i itp)

 

@_Likos_  nie widzisz dalszych negatywnych skutków

otóż allegro twierdzi, że do faktury doliczy każdą wypłatę z pok

także tą za która dotąd sprzedawca nie musiał odpowiadać

bo allegro twierdziło, że bierze ją na siebie

allegro jeżeli chce coś doliczać do faktury z pok musi zmienić jego system wypłat i regulamin allegro - nie może być on na podstawie widzimisie serwisu, jak twierdził to np: msniezek - musi być wyraźny tryb odwoławczy

generalnie to allegro jedzie po bandzie - chyba zachęcił ich procedowany przez 5 lat wyrok uokik i niska kara

 

@xyz96 allegro dotąd nie podało - a wzywałem tu serwis wielokrotnie, na jakiej podstawie prawnej działa proces przejmowania wierzytelności od kupującego

i na jakiej podstawie prawnej żąda kasy od sprzedawcy

 

wg mojej teorii spiskowej serwis szykuje się do radykalnych zmian w obsłudze zwrotów, reklamacji czy dyskusji (np: termin 7 dniowy na zwrot pieniędzy czy zmiany w zakładce zwroty) - będzie się to wiązało z masowymi wnioskami pok

jest to kolejny etap upadlania małych sprzedawców wielu nie przetrwa nowych zasad zwrotów i reklamacji w połączeniu z pok

 

oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@RED  nie zastanawiam sie nad dalszymi skutkami ponieważ jeśli samo fakturowanie nie byłoby zgodne z prawem to wszelkie ewentualne konsekwencje także.

Myślę że zmiana zasad zwrotów a nawet regulaminu niewiele tu wniesie gdyż regulamin z zasady musi być zgodny z prawem. Jeżeli nie jest zgodny z ustawą to nie może skutecznie obowiązywać.

oznacz moderatorów

Bellatrix-1999
#9 Pomysłodawca#

Brawo, wreszcie konkretnie i na temat - pole działania wyłudzaczy kasy z POK po doszczętnym zniszczeniu, używaniu w najlepsze przedmiotów jest coraz łatwiejsze! Polaczkowata natura oszusta włącza się już masowo u kupujących - i jeszcze może zlikwidować Czarną Listę?? **piiip**yzm

oznacz moderatorów