anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Od 1 marca zwiększymy procent wymaganych ofert połączonych z Katalogiem produktów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

Obecnie na Allegro mamy ponad 200 milionów ofert, ale w wielu z nich Kupujący trafiają na przedmioty, które de facto są tym samym produktem (posiadają identyczne cechy). Na podstawie tych cech: wartości wybranych parametrów, grupujemy oferty pod jednym produktem z Katalogu produktów. Dzięki temu Kupujący nie muszą przeglądać kilkunastu stron z ofertami, ponieważ porządkujemy listy z wynikami wyszukiwania.

Zależy nam na skatalogowaniu ofert w jak największej liczbie kategorii, dlatego od 1 marca włączymy wymogi ofert połączonych z Katalogiem w dodatkowych kategoriach. Na początku 2. połowy roku planujemy, żeby każda nowo wystawiana i wznawiana oferta była połączona z Katalogiem produktów, dlatego cały czas pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą skatalogować każdy rodzaj asortymentu. 

 

_HolaOla__0-1642506576376.png

Co się stanie, jeśli po 1 marca nie połączycie wymaganego procentu ofert z Katalogiem produktów?

Jeśli procent Waszych ofert powiązanych z Katalogiem będzie mniejszy niż tego wymagany:

  • nowe i podobne oferty wystawicie dopiero, gdy wybierzecie produkt z Katalogu lub gdy dodacie go na podstawie Waszej oferty. Tak samo będzie w przypadku, gdy będziecie chcieli wznowić jakąś ofertę.

  • będzie mogli edytować aktywne oferty, nawet jeśli nie zostały powiązane z Katalogiem.

Jak zwiększyć procent ofert połączonych z Katalogiem produktów?

  • Przez formularz wystawiania – wejdźcie do formularza, użyjcie wyszukiwarki produktów i wybierzcie produkt z Katalogu. Jeśli nie znajdziecie w nim produktu, możecie go dodać do Katalogu na podstawie Waszej oferty.

  • Opcja Połącz z produktem – znajdziecie ją w zakładce Moje oferty pod listą ofert. Dzięki niej możecie pojedynczo lub grupowo połączyć swoje oferty z Katalogiem produktów Allegro.

  • API Allegro – dzięki nim łatwo skatalogujecie nowe i trwające oferty.

Szczegółowe informacje o procencie skatalogowanych ofert znajdziecie w panelu z wymogami Katalogu produktów Allegro. Natomiast w zakładce Moje Oferty i sprawdzicie, ile ofert musicie jeszcze skatalogować na swoim koncie. 

 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów
43 ODPOWIEDZI 43

logario_ig
#12 Orędownik#

@mr_oma No to może w ogóle zmienić treść tego komunikatu na to co piszesz. Bo w sumie nie jest istotne, że ten EAN jest w innym produkcie, tylko, że kategoria się nie zgadza. np. "Twoja oferta znajduje się w kategorii "kategoria_oferty (nr_kategotii)", natomiast produkt z tej oferty (EAN: nr_EAN) jest przypisany do kategorii "kategoria_produktu (nr_kategorii)". I wtedy przynajmniej będzie wiadomo o chodzi, bez zbędnego kopania, szukania, co to za EAN, i dlaczego nie pasuje. A idealnie by było, żeby był do tego jeszcze jakiś link do czegoś co umożliwi prostą naprawę tego problemu - np. "Zmień kategorię oferty na kategorię z produktu", albo przynajmniej "Wystaw ponownie w kategorii z produktu" + "Zakończ ofertę".

oznacz moderatorów

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@logario_ig, bardzo dziękuję za Twoją propozycję - przekazałam ją działowi produktyzacji. 🙂

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 lubi to

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Już raz zadałem to pytanie, ale nikt nie raczył nic wyjaśnić.

Ten katalog to porażka. Wstawiam przedmiot a Allegro na siłę łączy z innym produktem do jakiego ktoś przyporządkował EAN, mimo że na stronie "EAN search" dany kod dotyczy czegoś innego. A co z produktami, które są nowe, ale nie posiadają kodu EAN ?. Np. z Chin. Albo z używanymi, które zostały wyprodukowane przed epoką EAN ?

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Ziolko39 Jeśli produkt ma niepoprawne dane, to możesz zgłosić jego aktualizację poprzez przycisk "Zgłoś błąd w produkcie". Znajdziesz go m.in. w: 
- wyszukiwarce produktowej,
- w formularzu wystawiania,
- w zakładce Moje oferty, gdy klikniesz w nazwę produktu.

Kod EAN powinieneś uzyskać od producenta lub importera produktu, który sprzedajesz. Możesz również uzyskać kod od organizacji GS1 Polska: https://www.gs1pl.org/ 

Czy masz na myśli jakieś konkretne produkty? Nie we wszystkich kategoriach kody EAN są wymagane. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Tak. Chodzi o kategorię "Elektronika" Jest napisane "wymagamy 50% ofert połączonych z katalogiem" i do % liczycie wszystko niezależnie czy "nowy", czy "używany" Obiektywy pochodzące z lat 80-90 nie posiadaja kodu EAN (nigdy go nie miały). to skąd go wziąć ?

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Ziolko39 Jak już wcześniej mówiłam, pakiet kodów w ciągu 3 dni roboczych uzyskasz od GS1 Polska: https://www.gs1pl.org/ 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

ART_FOTO
#14 Krzewiciel#

@ko_alka A kto za to ma zapłacić? Z tego co wiem to pakiet 100 kodów jest ważny przez rok ( koszt 500 zł), a co potem? Czy Wy w ogóle orientujecie się ile jest różnych produktów z działu Elektronika-Fotografia które nie posiadają kodów EAN? Dotyczy przedmiotów kilkudziesięcioletnich-używanych.

Mam inną propozycję.Skoro ktoś mądry z Allegro wymyślił katalog produktów (który swoją drogą wprowadza tylko zamieszanie), niech teraz poniesie koszty dopasowania kodów EAN do wszystkich produktów sprzedawanych na Allegro.Piszę tutaj o produktach używanych, kolekcjonerskich, zabytkowych.Jeśli powstanie baza takich kodów chętnie skorzystam.Dlaczego mam dokładać do niewypału który wprowadziliście?

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

Tylko dlaczego ja mam płacić za bzdurne pomysły. A czy wystawiane przedmioty ze stanem "używane" też muszą posiadać kod EAN ?

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@Ziolko39 To zależy. Jeśli na danej kategorii mamy zależną obowiązkowość parametru od stanu, to do wystawienia używanego produktu kod EAN nie będzie potrzebny. Jeśli jednak EAN jest parametrem, który identyfikuje produkt, to niezależnie od tego czy jest nowy, czy używany - ten EAN trzeba będzie wskazać. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@ko_alka A ja się zapytam tak. Sprzedawca sprzedaje używane obiektywy ( ktoś tutaj wspomniał - więc weźmy to za przykład) z lat 80. Wiadomo nie miały kodu EAN. Ok idzie za Waszą sugestią i kupuje w GS1 pakiet kodów. Ale ktoś inny też ma przecież taki obiektyw i tez go sprzedaje i tez poszedł do GS1 po kody. To co ten sam przedmiot z dwoma lub więcej kodami? Bo jak rozumiem ten drugi nie może użyc kodów tego pierwszego ( tamten za nie zapłacił więc sa jego własnością)?🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@pinsplash Należałoby zacząć od tego, że kody EAN nie są własnością. Sprzedający kupuje od GS1 licencję na posługiwanie się kodami EAN, czyli przypisanie do produktu, który produkuje/branduje/dystrybuuje. Teoretycznie jeśli produkt z takim kodem został dodany do Katalogu i odpowiada produktowi, który wystawia inny sprzedający, to ten drugi powinien się z nim połączyć.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@ko_alka No to pozostaje kwestia tego kto zapłacił za ten kod, a kto podpina się bez opłaty..... czyż nie?

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

zak_pr
#10 Popularyzator#

Skoro "kupuje od GS1 licencję na posługiwanie się kodami EAN, czyli przypisanie do produktu, który produkuje/branduje/dystrybuuje. "  TO dlaczego katalog działa automatycznie i "zasysa z automatu  nazwę produktu od pierwszego sprzedawcy który go wystawił ?. Dochodzi do takich paranoi, że ktoś może wystawić premierowy produkt z nowym EAN i opisać go np. "otwieracz do puszek + czerwone majtasy". Kolejni sprzedawcy którzy wpiszą EAN orzynają propozycję podpięcia do katalogu. Jeżeli zatwierdzą propozycję to w efekcie końcowym na karcie towaru klient zobaczy nazwę z katalogu "otwieracz do puszek + czerwone majtasy" oraz tytuł  sprzedawcy "otwieracz do puszek". Klient widzi dwa wytłuszczone opisy. Jeżeli kupi od drugiego to potem zawsze może po bardzo długim czasie oddać powołać się na niezgodność (a za opis kto odpowiada ? Pan i Pani ale nie Allegro) Tylko proszę bez pisania o zgłaszaniu przez formularz (wysyłanie linków do producenta, tłumaczenie zdjęciami, na logikę i na chłopski rozum - już ponad tydzień i NIC w danej sprawie). 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@ko_ala  Cała dyskusja o produktyzacji jest kontrowersyjna w dużej mierze ze względu na tak niejednoznaczne wypowiadanie się moderatorów jak twoja wypowiedź powyżej.

Czy wykorzystywałaś kiedyś wyszukiwarkę kodów udostępnioną przez GS1? Jestem pewien że tak,

Co otrzymujesz w odpowiedzi na zapytanie o kod?  Numer przypisany zgłaszającemu produkt podmiotowi. Numer ten służy do identyfikacji podmiotu wprowadzającego towar na rynek. Jeżeli jest on używany przez inny podmiot w sposób wprowadzający w błąd kupującego to jest to działanie z reguły na szkodę podmiotu wprowadzającego go na rynek. 

Allegro zdecydowało się na posługiwanie się numeracją stworzoną i zarządzaną przez GS1. W mojej opinii to Allegro odpowiada przed GS1 za ewentualne szkody jakie poniesie to stowarzyszenie, bo nie wymaga od zmieniających opisy produktów posiadających legalny numer EAN przedstawiania jakichkolwiek potwierdzeń poprawności tych zmian. Psuje to system bo nie gwarantuje jednoznacznej identyfikacji.
GS1 pracuje nad stworzeniem bazy opisów rejestrowanych produktów. Ale opis może wprowadzić do bazy tylko podmiot uprawniony - właściciel numeru. 
Temat nie jest więc trywialny i tekst " ...  jeśli produkt z takim kodem został dodany do Katalogu i odpowiada produktowi, który wystawia inny sprzedający, to ten drugi powinien się z nim połączyć." jest uproszczeniem powodującym nieporozumienia. Głównym problemem nie jest podłączenie do właściwego produktu, ale kto odpowiada za zgodność parametrów zawartych w bazie z produktem oznaczonym numerem nadanym przez GS1.

Baza produktów jest własnością Spółki, a więc to Spółka odpowiada za skutki jej używania przez swoich kontrahentów. To czego oczekują klienci Allegro to deklaracja ponoszenia odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki wykorzystania udostępnianej odpłatnie informacji. Albo oficjalnej informacji, że nie odpowiada za błędy w bazie danych. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@annas14-firma 
ko_ala 

Jakiś nowy MOD ?
A może: Pan_da .

 


BTW:
Mrs_oma : na odpowiedź czekam już ponad tydzień !

 

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@ko_alka Przepraszam za błąd w linku.
@A3dam Dzięki za czujność.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@ko_alka dwójmyślenie?

sugerujesz publicznie, że ten sam produkt ma mieć kilka eanów?
to po co ta produkyzacja?

oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

A co z aukcjami w których kod EAN nie jest wymagany a bez niego wystawić się nie da? Pisałam o tym kilka dni wcześniej.

oznacz moderatorów

sport3u
#8 Zapaleniec#

Musicie coś z tym zrobić, sami widzicie ilu użytkowników ma z tym problem. My mieliśmy połączonych 20% więcej produktów, ale przy wystawianiu je po prostu odłączamy bo nie mamy czasu na każdorazowe sprawdzanie a mamy kilkanaście tysięcy ofert. Łatwo przeliczyć ile ofert odłączyliśmy, błędne EAN, błędne parametry, błędnie podane rozmiary itd. Posiadamy bardzo dużo obuwia, nagle ktoś w naszych parametrach zmienia tęgość na G, gdzie nigdy (!!!) producent nie podawał tęgości i wiemy, że tego parametru nie można podawać, bo później klienci się nim sugerują i mamy same problemy. Jak dla mnie kompletny niewypał - jak pisałem, do EAN powinien być przypisany jedynie produkt, np. 5900714337001 - buty BIG STAR model HH174039 r. 41 - i tyle, parametry nie powinny być zaciągane bo to bez sensu. Dla nas to kolor grafit, dla innego czarny. Dla nas męskie, dla kogoś innego unisex. Dla nas wkładka 26,5 cm bo sami mierzymy i wydajemy na pracownika 5000 miesięcznie aby mierzył, a ktoś inny wklepie dane z tabelki producenta... proszę pomyśleć, czy to ma sens? Syzyfowa praca, koszty i problemy.

oznacz moderatorów