anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pomoc od a do z w zakładaniu jenoosobowej działalności gospodarczej:):):)

MAMY ROZWIĄZANIE!
magess838
#8 Zapaleniec#

Witam serdecznie. Zauważyłam że na allegro gadane jest dużo interesujących treści  ale są one tak porozwalane.

 Czy jest opcja na allegro gadane uzyskiwać odpowiedzi na szereg pytań związanych z działalnością na ryczałcie ?

Od czego zacząć ,od kiedy opłaty ,kiedy zus ,jak ewidencjonować,itd itd aby wszystko było w jednym temacie tutaj?

Chciałabym pomóc nie tylko sobie ale przyszłym przedsiębiorcom.

Zacznę od tego.

1.Zakładam d.g. na gov i  co dalej.Konto firmowe?

2.Czy bedąc na ryczałcie mogę kupić od prywatnej osoby przez umowe  kupno -sprzedaż a potem sprzedawać z duża marzą towar?

3.Czy zmieniając konto zwykłe na firmowe bedąc na ryczałcie mam zaznaczać wystawia faktury(jak wystawić taką fakturę,w programie jakimś?

4.Jak wyliczyć kwote ubezpieczenia do zus . Mały zus na start.

oznacz moderatorów
50 ODPOWIEDZI 50
TATLOK
#15 Entuzjasta#

Firma w Polsce to temat rzeka, nie ma jednej opcji, bo te są różne w zależności co i ile chcesz sprzedawać.

Podstawowa forma opodatkowania to podatek progresywny na KPiR, czasem opłaca się liniowy, być może i ryczałt ewidencjonowany - jeśli towar, którym chcesz handlować nie został wyłączony z jego formy.

Kasa fiskalna lub nie, zleży od limitu lub sposobu księgowania (np. kasowy).

Podatek VAT, możliwe zwolnienie do określonej kwoty, ale nie zawsze - bo tu też są towary, które nie mogą być zwolnione. 

Najlepiej spisać sobie czym chciałbyś handlować i wybrać się do doradcy podatkowego, by ustalić optymalne warunki.

oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Ale czy bedąc na ryczałcie mogę kupić od prywatnej osoby przez umowe kupno -sprzedaż a potem sprzedawać?

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

magess838 możesz i każdy przedsiębiorca może jeśli ma odpowiedni wpis do ewidencji . 

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

@magess838 wprawdzie nie księgujesz w koszty, ale teczkę z zakupionym towarem powinnaś prowadzić.

Obowiązek przechowywania dowodów zakupu nakłada na podatnika art. 15 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym

Art. 4 ust. 1 pkt 6 mówi o tym, że takim dowodem może być:

  • faktura
  • rachunek
  • paragon
  • dowód wewnętrzny
  • a także opis zakupionego towaru. Powinien on zawierać takie informacje jak:wskazanie stron operacji (kto i od kogo kupił towar), opis towaru, jego wartość i ilość, datę operacji oraz datę wystawienia dowodu. Nie wolno w takim przypadku zapomnieć o podpisie obu stron. Taki opis stosuje podatnik wtedy, kiedy kupuje towar do np. odsprzedaży od osoby prywatnej .
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Czyli rozumiem że bedąć na ryczałcie można tak robić.

Tatlok ,od jakiego programu zacząć i ewidencjonować przychody?

Ryczałtowcy radzą sobie sami czy trzeba ksiegowej?

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

Nie będąc Vat-owcem i mając jakiekolwiek pojęcie o księgowaniu można samemu ewidencjonować ryczałt nawet w arkuszu kalkulacyjnym.  Nie znając się na tym - skorzystaj z usługi księgowej, albo podejmij próbę księgowania samodzielnie przy udziale programów np. wFirma, iFirma czy inne jakie tam znajdziesz. Zaletą tych firm jest ewentualna pomoc i duży zasób informacji o technikach księgowania na ich stronach.

Jednak pamiętaj, że to ty odpowiadasz względem fiskusa za błędy w księgowaniu.

oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

TATLOK dziękuję bardzo

Widzę że jesteś ogarnięty w temacie.

Czy będąc na ryczałcie mogę zakupić towar po cenie netto na firmę bo przecież

będę mieć działalność.

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838

Poczytałaś choć trochę na czym polega ryczałt?. Rozliczając się w tej formie  nie masz możliwości księgowania zakupów firmowych w koszty uzyskania przychodu i pomniejszania w ten sposób podstawy opodatkowania.

Nikt tu Cię nie poprowadzi za rączkę bo nawet nie wiemy co zamierzasz sprzedawać. Nie zawsze ryczałt jest możliwy.

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Tatlok .

W ing jest teraz opcja prowadzenia ryczałtu .

Tylko jedna rzecz mnie nurtuje.

Faktury kosztowe? Przecież to ryczałt a nie inne zasady opodatkowania?

https://www.ingksiegowosc.pl/samodzielna-ksiegowosc/ryczalt

 

Będe sprzedawała taśmy tasiemki akcesoria biurowe. to 3% na ryczałcie?

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

Niezależnie od tego czy nabywasz towar prywatnie czy na firmę - zawsze płacisz brutto. Różnica polega na tym, że prowadząc działalność gospodarczą i będąc na VAT-cie masz możliwość jego odliczenia od ceny brutto, by móc go ponownie naliczyć i odprowadzić do Urzędu Skarbowego z uwzględnieniem marży przy sprzedaży produktu.

Kupujesz pralkę w cenie 1000zł. netto + VAT 23% (230zł.) = 1230zł. brutto

 

Sprzedajesz pralkę w cenie 1845zł. brutto (1500zł. netto + 345zł. VAT) odprowadzasz do U.S vat w wysokości VAT naliczonego 345zł. - VAT odliczonego 230zł. = VAT należny 115zł.

 

czyli VAT do zapłaty wynosi 23% twojego zysku netto bo 1500zł. - 1000zł. = 500zł. x 23% = 115zł.

oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Ok rozumiem ale na ryczałcie nie jestem vatowcem przecież

oznacz moderatorów
TATLOK
#15 Entuzjasta#

@magess838 Mylisz pojęcia. Podatek VAT, a ryczałt to dwa różne podatki. Mogą występować razem lub oddzielnie.

Podatek ryczałtowy - zaliczamy do podatków dochodowych

Podatek VAT - zaliczamy do do podatków obrotowych

 

Możesz być na ryczałcie z VAT

Możesz być na ryczałcie zwolnionym z VAT

 

oznacz moderatorów
darog3
#9 Pomysłodawca#

Czy jest ktoś z Dąbrowy Górniczej kto prowadzi sprzedaż na ryczałcie i jest w stanie oczywiście odpłatnie pomóc jak ewidencjonować poprawnie samemu i się rozliczać?

oznacz moderatorów
darog3
#9 Pomysłodawca#

Jeżeli będę na etacie i na dg to w przypadku L4 jak sprzedawać na allegro bo generalnie w trakcie l4 nie można wykonywać pracy zarobkowej.

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

magess838 sugeruje abyś przed założenniem działalności poszła do zwykłego biura rachunkowego czy podatkowego opowiedziała co chcesz robić i zasiegneła porady. Bez dokładnej wiedzy nikt Ci nie doradzi. Poza tym pamietaj że własna firma to nie tylko podatki lecz rozliczenia z zus, czasem także innymi instytucjami. Przy niedużej działanosci biuro rachunkwe poprowadzi Ci niewielką ksiegowośc po naprawde niedużych kosztach a czasem zamiast siedzieć i czytac przepisy lepiej zapłacić za usługe i poświecić czas na sprzedaż. Oczywiście super by było jakby biuro rachunkowe było z polecenia i w miare przyzwoite bo koniec konców i tak Ty za wszystko we własnej firmie odpowiadzasz. Powodzenia

oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Na pewno pójdę do biura podatkowego.

Zanim to uczynię chcę zadać kolejne pytanie.

Przykładowo jestem na ryczałcie.

Chcę kupić towar od prywatnej osoby na podstawie umowy kupna sprzedaży za 990 zł. Czyli poniżej tysiąca.

Czy mogę kupować dzien po dniu za 990 zł od tej osoby?Oczywiście obydwa podpisy na każdej umowie.

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838 

To nie lepiej kupić raz a konkretnie a nie codziennie za 990 zł ? 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@Kaliope_Brzeg Nie, bo wtedy musi zapłacić 2% podatku PCC (zakup od osoby prywatnej, od 1000 zł wzwyż)

Ula

Ula
oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@WREDZIA-W1 

Źle się wyraziłam. Miałam na myśli ,że może kupić od tej osoby towar w ciągu jednego dnia sporządzając kilka umów a nie codziennie po kawałku.

Na jednej umowie mam kryminały, na drugiej powiedzmy fantastykę 😁

 nie należy sumować wartości umów zawartych danego dnia. Przepisy ustawy o PCC jednoznacznie bowiem wskazują, że opodatkowaniu podlega umowa sprzedaży. Jeśli zatem w ciągu dnia zawarto kilka umów sprzedaży, to każdą należy traktować oddzielnie

_____________
Kama
oznacz moderatorów