anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pomoc od a do z w zakładaniu jenoosobowej działalności gospodarczej:):):)

MAMY ROZWIĄZANIE!
magess838
#8 Zapaleniec#

Witam serdecznie. Zauważyłam że na allegro gadane jest dużo interesujących treści  ale są one tak porozwalane.

 Czy jest opcja na allegro gadane uzyskiwać odpowiedzi na szereg pytań związanych z działalnością na ryczałcie ?

Od czego zacząć ,od kiedy opłaty ,kiedy zus ,jak ewidencjonować,itd itd aby wszystko było w jednym temacie tutaj?

Chciałabym pomóc nie tylko sobie ale przyszłym przedsiębiorcom.

Zacznę od tego.

1.Zakładam d.g. na gov i  co dalej.Konto firmowe?

2.Czy bedąc na ryczałcie mogę kupić od prywatnej osoby przez umowe  kupno -sprzedaż a potem sprzedawać z duża marzą towar?

3.Czy zmieniając konto zwykłe na firmowe bedąc na ryczałcie mam zaznaczać wystawia faktury(jak wystawić taką fakturę,w programie jakimś?

4.Jak wyliczyć kwote ubezpieczenia do zus . Mały zus na start.

oznacz moderatorów
50 ODPOWIEDZI 50
magess838
#8 Zapaleniec#

Ok zrozumiałam.Chyba:)))

Teraz inna kwestia.

Np w jakimś programie czy w banku ing  robisz faktury z wszystkich transakcji

(obojętnie czy komuś wysyłałaś fakture czy osoba nie chciała)
dla siebie czy dla księgowej  i zostawiasz je wszystkie czy jak to wygląda?

Fakture w czym tworzysz ? Również kwota bedzie z przesyłką i bedzie38,99 bo bez vat?

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838

Założyłaś działalność ale kompletnie się do niej nie przygotowałaś 😊

Przecież na jakieś podstawie musisz tę Ewidencję przychodów prowadzić. Po to są te dzienne zestawienia tzw dowody wewnętrzne

1. w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami, zapisy w księdze dotyczące przychodów wyrobów, towarów handlowych i usług dokonywane są na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień.
2. Zapisów takich dokonuje się raz dzienne po zakończeniu dnia, nie później jednak niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.
3. Jeżeli w danym dniu wystawiamy wiele faktur, zapisów w księdze można dokonywać jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia tych faktur, zwanego zestawieniem sprzedaży.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838 

Fakturę wystawiam tylko klientowi gdy o to prosi. Żadnych innych nie wystawiam. Po to są ewidencje. Ja korzystam z Chmury faktur

_____________
Kama
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Jesteś super😘😘😘.  Zrozumiałam jak drugi raz przeczytałam.Teraz jak mozesz odpisz jak to z tymi fakturami.

Ewidencję ogarnę. Teraz faktury tak jak wyżej pisałam.

 

Tzn że nie trzeba wystawiać faktury dla siebie z każdej sprzedaży?Dla siebie w sensie lub biura?

Urzad ma prawo do pliku jpk ewp

 

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838 

Wszystko jest proste, tylko trzeba ogarnąć zasady i potem śmigasz na pamięć 😂

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Jesteś super

magess838_0-1615401298361.png

 

magess838_1-1615401298372.png

 

magess838_2-1615401298372.png

 

.  Zrozumiałam jak drugi raz przeczytałam.Teraz jak mozesz odpisz jak to z tymi fakturami.

Ewidencję ogarnę. Teraz faktury tak jak wyżej pisałam.

 

Tzn że nie trzeba wystawiać faktury dla siebie z każdej sprzedaży?Dla siebie w sensie lub biura?

Urzad ma prawo do pliku jpk ewp

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838 

Nigdy nie korzystałam z żadnego biura, wszystko prowadzę sama.

Jeśli chodzi o jkp to :

Obecnie przedsiębiorcy prowadzący ewidencję przychodów wyłącznie w formie papierowej są zwolnieni z obowiązku generowania i dostarczania JPK_EWP na żądanie urzędu.

Ja prowadzę w papierowej 😂

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

To nie masz nawet konta  bankowego firmowego?Miałaś już jakąś kontrole?

 

oznacz moderatorów
Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@magess838  

No jak to konta nie mam? 😂

Owszem miałam, nawet dwie. Działalność mam 10 lat.

_____________
Kama
oznacz moderatorów
magess838
#8 Zapaleniec#

Napisałam o ksiązkę do Ciebie

oznacz moderatorów
fwityk
#7 Wielbiciel#

Hej ciekawy wątek, widze, ze jestes dobrze zorientowana, napisałabyś mi czy dobrze rozumiem?

mam ryczałt, sprzedaż przez internet/allegro więc faktura okazjonalna na żądanie klienta.

teraz tak, z obowiązków ustawowych mam ewidencje przychodów + srodkow trwałych, wart. niematerialnych i prawnych firmy

dodatkowo, w związku z brakiem kasy fiskalnej powinienem prowadzić ewidencję sprzedaży bezrachunkowej, miesięczna, czy dzienna, każda sprzedaż czy sumy dzienne powinny się tam znaleźć?

czy moge na podstawie tej ewidencji zrobić dowody wewnętrzne i ewidencję przychodów, czy potrzebuje oprócz Ewidencji Sprzedaży Bezrachunkowej jeszcze Dzienne Zestawienie Sprzedaży Niedokumentowanej (każda sprzedana pozycja) i na tej drugiej zrobić dowód wewnętrzny i go zaksięgować do ewidencji przychodów? czy w ewidencji przychodów powinna znaleźć się jedna pozycja na dzień czy każda sprzedaż? z góry dzięki 

oznacz moderatorów