anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Potwierdź znajomość Warunków Ochrony Marek, by móc nadal wystawiać produkty marek chronionych

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

Przypominamy o zbliżającej się zmianie, którą ogłosiliśmy w czerwcu.

2 września 2024 r. wprowadzamy nowe warunki wystawiania ofert produktów marek znajdujących się na liście marek chronionych, którą znajdziecie w Załączniku 1 do Regulaminu Allegro. 

Pamiętajcie, że:

  • możecie wystawiać oferty z produktami marek chronionych, tylko gdy macie konto firmowe i potwierdzicie znajomość Warunków Ochrony Marek;
  • możemy uniemożliwić wystawianie nowych ofert, wznawianie zakończonych ofert i/lub usunąć Wasze aktywne oferty z produktami danej marki albo produktami wszystkich marek z listy (zrobimy to, gdy dostaniemy zgłoszenie od uprawnionego podmiotu, że produkt z Waszej oferty jest nieoryginalny);
  • możemy nałożyć karę umowną w wysokości 2500 zł – zarówno za drugim, jaki i trzecim razem, gdy dostaniemy zgłoszenie o tym, że oferujecie nieoryginalny produkt jednej z chronionych marek.

Zmiana nie dotyczy Allegro Lokalnie

Korzystając z kont zwykłych nadal będziecie mogli wystawiać produkty marek chronionych na Allegro Lokalnie.

   Natalia
   Moderatorka

   Dołącz do naszych licytacji charytatywnych dla powodzian.
   Razem możemy więcej!
oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38

MartynaSz3
#9 Pomysłodawca#

Wiem o tym.

Dlatego zadaję te pytania - aby moderatorki wyjaśniły nam w jaki sposób my sprzedawcy będziemy chronieni przed nadużyciami i błędami. Bo że błędy się zdarzają, to wiem z własnego doświadczenia, choć nigdy po fakcie udowodnienia Allegro nie przeprosiło nas za nadgorliwość. Potrafili tylkp usunąć srzedaż i dać ujemne punkty.

Tak więc Panie Moderatorki, przekażcie moje wcześniejsze pytania do teamu czy działu prawnego, który zajmuje się tym cud miód projektem i niech oni się oficjalnie wypowiedzą, ponieważ to Allegro będzie odpowiadać za błędy i nadużycia.

@N_Nitka28@RaBarbar_ka@MiMary@w_kiwi@la_nika@ayo80@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów

kosmethurt
#9 Pomysłodawca#

Nasz sklep jest bezpośrednim dystrybutorem marki XXX. Kupujemy od nich KAPSUŁKI DO ZMYWARKI. Klient kupuje u nas te kapsułki i coś mu się nie podoba - uznaje kapsułki za "podróby", bo w "Biedronce były lepsze" i lepiej prały, więc nasze to na pewno podróbki.

 

Nie oszukujemy się, sporo klientów popełnia błędy przy użytkowaniu produktów. Nie wspomnę już o nieodróżnianiu oceny sprzedającego na Allegro od oceny samego produktu.

Czy klient też może zgłosić podrobiony towar? Jak mamy udowodnić, że nie jesteśmy wielbłądem. Druga sprawa - dlaczego mamy Allegro podawać dane z naszych faktur od producenta marki XXX? Dlaczego Allegro ma znać warunki naszej współpracy?

Czy zwykły klient będzie mógł złożyć taki "donos" czy chodzi tylko o udowodnienie posiadania oryginalnego towaru gdy podejrzenia nabierze jego producent?

oznacz moderatorów

RaBarbar_ka
Moderatorka
Moderatorka

@kosmethurt będziemy weryfikować, czy osoba, która zgłasza ofertę z nieoryginalnym produktem, jest uprawniona do tego typu działań w imieniu marki. Sprawdzimy to na podstawie wyciągów z rejestrów i pełnomocnictw.

   Basia
   Moderatorka

   Dołącz do naszych licytacji charytatywnych dla powodzian.
   Razem możemy więcej!
oznacz moderatorów

kosmethurt
#9 Pomysłodawca#

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli dobrze rozumiem, że pierwszy lepszy klient na podstawie własnego widzimisię nie będzie mógł bezpodstawnie "donieść" na sprzedającego, bo jemu się wydaje, że towar jest nieoryginalny.

Tyle dobrego.

oznacz moderatorów

-SuperMario-
#8 Zapaleniec#

Chcę dodać ofertę z klockami Lego których nie ma w katalogu Allegro wpisuję nazwę i wyskakuje błąd:
"W związku z brakiem potwierdzenia znajomości Warunków Ochrony Marek, nie możesz wystawić oferty z produktami z listy marek chronionych, zawartej w załączniku nr 1 cz. II art. 2 do naszego regulaminu. Jeśli chcesz wystawić oferty z tymi markami, zaakceptuj Warunki Ochrony Marek. "

ERROR1.jpg

Wchodzę w zakładkę ochrona marek, a tam komunikat:
"Możesz sprzedawać produkty marek chronionych"

ERROR2.jpg

O co tu chodzi ? Niby mogę sprzedawać ale jednak nie mogę 😵

oznacz moderatorów

best_produkt
#9 Pomysłodawca#

Mam identyczną sytuację, napisałem już dzisiaj rano w tej sprawie i nadal czekam na odpowiedź. Powoli mam już dosyć tego portalu...

oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

Dzień bez problemu to dzień stracony. Nie wiedziałeś o tym?

oznacz moderatorów

-SuperMario-
#8 Zapaleniec#

Dalej to nie działa ile można czekać na naprawę tego debilizmu ochrony marek ? 😡

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

fajnie jest symulować błędy i twierdzić, że ograniczając dostęp do platformy , rynku, eliminując bezpośrednią konkurencję chroni się marki, do tego wpuszczając do siebie Chińczyków, których te procedury nie dotkną bo nie są w ue

oznacz moderatorów

-SuperMario-
#8 Zapaleniec#

Mija piąty dzień nadal nie mogę wystawiać aukcji. Czy ktoś tu jest na forum ? Jaki jest email do działu technicznego ? Jakoś chińska mafia Triada może wystawiać po kilkaset tysięcy ofert i im wolno, a mnie wyskakuje jakiś durny błąd z ochroną marek.

oznacz moderatorów

ayo80
Moderatorka
Moderatorka

@-SuperMario- z naszym działem technicznym możesz skontaktować się przez formularz kontaktowy. Jeśli nie sprzedajesz produktów chronionych marek, nic się dla Ciebie nie zmienia. Możesz wystawiać swoje oferty tak, jak do tej pory. Jeśli jednak sprzedajesz

  1. Przejdź do zakładki Ochrona Marek.
  2. Zapoznaj się z Warunkami Ochrony Marek. Przeczytaj nie tylko informacje zawarte w tej zakładce, ale przejdź też do regulaminu i załączników, do których linkujemy.
  3. Przejdź do sekcji Potwierdź, że znasz Warunki Ochrony Marek. Tam zaznacz opcję Znam i rozumiem Warunki Ochrony Marek.
   Paula
   Moderatorka

   Dołącz do naszych licytacji charytatywnych dla powodzian.
   Razem możemy więcej!
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@ayo80 nowomowa i bełkot allegro

"Potwierdź znajomość Warunków Ochrony Marek"

 

a co w wypadku jeżeli potwierdzam znajomość ale tego nie akceptuję i nie wyrażam na to zgody?

 

 

oznacz moderatorów

ELMIXAGD_pl
#13 Ambasador#

No to teraz się zacznie...

Weźmy dla przykładu nazwę marki "Zelmer".

Część osób wie, że Zelmera wykupił niemiecki Bosch i go "wykończył" - żeby pozbyć się konkurencji. Do końca 2019 roku (data produkcji) - to produkty polskie.

Po "wykończeniu" Zelmera prawa do marki zostały sprzedane hiszpańskiej firmie B&B i cała oferta firmy Zelmer (od 2020 roku) - to produkty chińskie.

Zelmer - to była firma posiadająca "ileś tam" zakładów produkcyjnych, część z nich "wyodrębniła się" zanim Bosch to sprzedał. Dzięki temu mamy nadal dostęp do wielu oryginalnych części zamiennych do sprzętu Zelmer (wyprodukowanego do 2019 roku).

I teraz jest problem - setki aukcji na Allegro z częściami zamiennymi i akcesoriami widnieją jako marka/producent "Zelmer" i dotyczą polskiego sprzętu wyprodukowanego do 2019 roku. Oczywiście "obecny " właściciel marki chińskiej "Zelmer" nie jest ich producentem, oni nie posiadają w ofercie praktycznie żadnych części zamiennych. Jak w tym przypadku ma się sprawa "ochrony marki"?

Dla przykładu podam sytuację - przed chwilą chciałem wystawić na aukcji nożyk do maszynki Zelmer - tej normalnej, polskiej, wyprodukowanej do 2019 roku w Rzeszowie. Jako producenta/markę  chciałem podać aktualnego producenta tego nożyka (były oddział dawnej firmy Zelmer).

Niestety, nie mogę wystawić takiej aukcji. Powód: "Wystąpił błąd - Nie możesz wystawić lub edytować oferty bez powiązanego produktu w tej kategorii. Wybierz z katalogu lub utwórz nowy produkt i połącz go ze swoją ofertą." 

Czyli praktycznie nie mogę mogę wskazać rzeczywistego producenta tego nożyka, tylko muszę go wystawić z niewłaściwym producentem (Zelmer) z katalogu produktów.

Czyli teoretyczne 2.500 zł kary jeśli B&B zgłosi roszczenia.

- Kolejna sprawa to zawłaszczanie/kradzież kodów EAN.

Firma "S" produkuje części zamienne do sprzętu AGD.  Firma "K" i "A" wprowadza je jako pierwsze do Katalogu Produktów Allegro, podając jako producenta/markę swoją wymyśloną nazwę "N" lub "A" i podaje kod EAN producenta (polskiego, firmy "S"). Gdy chcę wystawić ten sam produkt, chcę podać nazwę rzeczywistego producenta części zamiennej i kod EAN - to już nie mam takiej możliwości - muszę wystawić to jako produkt "N" lub "A" - bo kod EAN w Katalogu Produktów został już przyporządkowany do jakiejś marki typu "krzak" bez jakiejkolwiek weryfikacji. 

Uprzedzając odpowiedź - zgłaszałem poprawki w Katalogu Produktów - niestety, nie zostały one uwzględnione. Podałem nazwę producenta, kod EAN, "weryfikator" bez problemu mógł się skontaktować z producentem, niestety,  nie zrobił tego, a moje zgłoszenia zostały odrzucone. Nie będę tutaj zgłaszał takich aukcji, gdyż to nie ma sensu i nikt mi za to nie zapłaci. Zgłaszałem poprawki w katalogu i powinny one być rzetelnie zweryfikowane. A tak się nie stało.

Bardzo proszę moderatora o dokładną analizę mojego postu i odpowiedzi, gdyż poruszam bardzo ważne kwestie. 

 

@N_Nitka28 @RaBarbar_ka @MiMary @w_kiwi @la_nika @ayo80 @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów

ELMIXAGD_pl
#13 Ambasador#

No cóż... Jak widać, "trudne i problematyczne tematy" są standardowo pomijane. 

 

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

Akurat cała ta ochrona marek z punktu widzenia prawa jest nielegalna.

Po pierwsze na terenie UE, producent traci prawo do decydowaniu o dystrybucji po sprzedaży produktu pierwszemu nabywcy w UE (najczęściej jest to hurtownia).

Po drugie, wszelkie ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej mogą być wprowadzone tylko w drodze ustawy.

Po trzecie, nie można nikomu zabronić odsprzedaży nabytej rzeczy. Wszędzie postanowienia umowne sprzeczne z tą zasadą są nieważne. Czyli jak producent sprzeda towar do hurtowni, a ta do sprzedawcy detalicznego, to ten ostatni nie musi mieć zgody poprzednich firm z łańcucha logistycznego, na sprzedaż tej rzeczy. Może on ją sprzedać nawet jak producent czy hurtownik wyraża sprzeciw (wynika to z zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej).

I po czwarte, to platformy na A i E już tego próbowały. Niestety unia się przyczepiła i musieli się z tego wycofać.

oznacz moderatorów

OMT2
#9 Pomysłodawca#

Mam nadzieję że u Nas też w końcu jakiś urząd zareaguje i skończy się ta masakra. 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#17 Koryfeusz#

@pecela Jest również całkowicie bezmyślna. Wiele towarów z diametralnie różnych branż zupełnie przypadkowo ma takie same nazwy. Jednak "obiektywny algorytm" tego nie rozróżnia. Były tu już opisywane sprawy nazw Fischer oraz Alfa. Zapewne takich przypadków będzie więcej.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@pecela czytając te Twoje po drugie @nat_not najpewniej opluła kawą klawiaturę

nie jesteśmy republiką bananową, nie piszemy ustaw pod dyktando koncernów

ale co do innych pkt:

takie działania mogą zbiorowym naruszeniem interesów konsumentów:

https://uokik.gov.pl/naruszanie-interesow-konsumentow

lub czynami nieuczciwej konkurencji - nie podoba mi się, podobnie jak Tobie sposób wprowadzania tej ochrony

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19930470211/U/D19930211Lj.pdf

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

gdyż zabranianie sprzedaży wybranej grupie sprzedawców i utrudnianie dostępu do rynku

jest wymienione w/w ustawie

 

z kolei pojęcie prawa autorskie, czy znaki towarowe w przepisach jest tak porypane, że się nie dziwię, że serwis chce z tym walczyć ale nie w ten sposób

Dla przykładu podam, że nasi niezbyt rzutcy ustawodawcy i rządy wprowadziły zasadę, że jako Polak w Polsce możesz mniej w tym temacie, niż obce koncerny w Polsce, których znaki towarowe są u nas chronione, a ty podobnych w PL ich nie zarejestrujesz bo są uznawane np: za słowa potoczne

np: apple

oznacz moderatorów