anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Problem z klientem

musicman76
#12 Orędownik#

Klient kupil ode mnie towar za 350zl na fakture i go zwrocił nie chce podpisac korekty faktury a bez tego nie odzyskam vatu z 350zł jezeli nie oddam mu pieniedzy allegro albo on załozy mi POK i zablokują mi konto, co robić?

oznacz moderatorów
24 ODPOWIEDZI 24

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@musicman76 Cześć. Podaj proszę numer tego zamówienia 🙂 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

4c8a3090-ec01-11ec-995a-99fcdc4d891f

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

noi co allegro na to ? mam klientowi grzecznie oddać pieniążki i stracić na vacie 65,45zł ? bo klient zażądał faktury ale nie mysli żadnych korekt podpisywać bo wziął fakturę na firmę kolegi ? co ze zwrotem prowizji 28zł za niesprzedany przedmiot ? czyli najlepiej żebym sie zamknął bo mi zamknecie konto i o nic sie nie ubiegał i stracił łącznie 93,45 zł ?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@musicman76 po pierwsze zwrot na firmę jest uzależniony od:

Art. 38a. Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w niniejszym rozdziale stosuje
się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością
gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby
charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej
przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o
Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Po drugie:

Z dniem 1 stycznia 2021 roku, obowiązek uzyskania potwierdzenia został usunięty z porządku prawnego. Zamiast tego, samo posiadanie przez podatnika dokumentacji, z treści której wynika, iż uzgodnił on z nabywca towaru lub usługi „warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej” daje mu prawo do obniżenia wartości zobowiązania podatkowego, jeżeli “warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją”.

Wystarczy mail + zwrot kasy czy korespondencja nie musisz mieć podpisanej korekty 🙂

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

no ale korespondencji żadnej nie ma bo klient nie odpowiada 🙂

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

to mogę napisać fakturę korygującą bez podpisu klienta ? księgowa mówi że to nie przejdzie...

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@musicman76 Jeżeli poprosisz księgową żeby sprawdziła czy coś się nie zmieniło w przepisach to może wystarczy. Jak nie pomoże to poszukaj nowej.

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

czyli mogę napisać fakturę korygującą bez podpisu klienta ? bo widzę że na to pytanie nikt konkretnie odpowiedzieć nie chce, lub nie może.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@musicman76 bo widzę że na to pytanie nikt konkretnie odpowiedzieć nie chce, 

Masz odpowiedź w pierwszym poście 🙂 

Wystarczy mail + zwrot kasy czy korespondencja nie musisz mieć podpisanej korekty 

Wyślij mailem korektę, zachowaj maila + potwierdzenie zwrotu kasy + formularz zwrotu w celach dowodowych i to wystarczy 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

ok super, mam nadzieje ze bedzie ok, a tak nawiasem mówiąc to nie mam już nerwów w handlowaniu na tym allegro, więcej strat niż zarobku, pozdrawiam.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Zdrowie najważniejsze .

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

święta prawda !

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

nie do końca tak jest

@musicman76 czy na pewno wiesz że był to zwrot z art 38a ust konsumenckiej?

bo on mówi że jestem konsumentem, gdy kupię towar nie dla celów działalności swojej jednoosobowej firmy

i wtedy mogę odstąpić od umowy

nikt mi nie broni kupić np: od ciebie gitary na handel/do odsprzedaży mimo, że nie mam w pkd wpisanego handlu tym typem towaru i wtedy w myśl ustawy nie mam prawa do odstąpienia od umowy

 

i to nie może być traktowane  z automatu

do korekty w celach dowodowych musisz podpiąć korespondencję

czy konto z którego zrobiono zakup było na firmę lub przynajmniej na osobę, która prowadzi firmę?

prosisz się o kłopoty jeżeli tak nie było

bo jak znam życie zakup był prywatny, faktura na kogoś by miał koszta

korekty i faktury firma nie zaksięguje

us w jpkach od razu to wyłapie

tu masz info co musisz do korekty zgromadzić

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/faktura/5384101,VAT-2022-wystawianie-faktur.html

 

ostatnio mam wysyp takich przypadków

konto kowalskiego - zakup na firmę nowaka

zwrot na kowalskiego

i najlepsze - po odmowie zwrotu - zaczyna się zabawa

- twierdzenia, że faktura była pomyłką

- twierdzenia, że każda firma ma prawo do zwrotu

i itp

 

 

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

ano właśnie więc co robić w tym przypadku ? grzecznie zwrócić pieniądze i nawet nie robić korekty  i stracić na vacie ? Jak nie zwrócę pieniążków wtedy będę miał POK i blokadę konta allegro

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Oczywiście wszystko co pisze @RED to prawda, ale sytuacja jest dość typowa i nie należy dramatyzować.

  • Faktura wystawiona na istniejący podmiot, podatnik VAT i wysłana na podany adres,
  • Zwrot zgłoszony przez Allegro - masz potwierdzenie 
  • Towar zwrócony dotarł - monitoring przesyłki - potwierdzenie zwrotu jest.
  • Wystawiasz korektę i wysyłasz na wskazany w zamówieniu adres. 
  • Zwracasz kasę z salda Allegro - potwierdzenie operacji zwrotu kasy jest.

Po twojej stronie wszystko w JPK się zgadza. Nie wizę problemów. US z reguły sprawdza od strony kupującego czy odliczył w oparciu o istniejącą fakturę. W twoim JPK będzie ta faktura ale będzie też korekta. Masz dowód że kasę zwróciłeś więc problem wraca do kupującego. Jeżeli jak pisze @RED zamówienie nie zostało wykonane z konta firmowego to będzie to dokładnie sprawdzane. Ale tylko po stronie kupującego. Większość przekrętów na VAT jest po stronie naliczonego i to interesuje US.

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

Ogólnie to było tak:

1. klient kupił towar za 350zł

2. zadzwonił do mnie że fakturę chce wcześniej a towar żeby wysłać później (kilka dni po fakturze)

3. faktura poszła do klienta

4. towar nie został jeszcze wysłany a klient zgłosił zwrot towaru przez allegro

5. prawdopodobnie faktura jest nie na klienta tylko na kogos innego

6. po zgłoszeniu zwrotu towaru przez klienta, którego nawet nie wysłałem jest cisza z jego strony

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

No i OK, Sprawdź adres prowadzenia działalności i wyślij korektę listem poleconym lub jak podali email na adres email.

oznacz moderatorów

musicman76
#12 Orędownik#

adres klienta jest inny niz adres na fakturze wiec te polecone to chyba nie bardzo i w tym wypadku mam 2 korekty wysyłać na jeden i na drugi adres ?..., emaila nie ma prywatnego tylko email allegro...czy wystarczy tylko przez allegro ? załamać sie można

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Sprawdź dane firmy na którą wystawiłeś fakturę. Po NIP możesz znaleźć kontakt na CIDG lub w KRS jeżeli to spółka. Na stronie MF sprawdź czy to podatnik VAT. 

oznacz moderatorów