anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Prowizje - wzór

Totulo
#10 Popularyzator#

Dobry wieczór!

Chciałem zapytać, czy aby właściwy jest wzór na prowizję pobieraną przez serwis po sprzedaży i podany w poradniku?

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/oplaty-i-prowizje-poznaj-szczegoly-a1AWPXdMrck

Jest to o tyle znaczące, że jest to chyba jedyne miejsce z konkretnie opisanym sposobem kalkulacji prowizji podczas, gdy w Regulaminie wysokość prowizji opisana jest tak, że pozwala na różne interpretacje ("Wysokość prowizji zależy od ceny końcowej Towaru oraz kosztów dostawy jaką wybrał Kupujący.")

Podany jest wzór:

Opłata za prowizję = (prowizja x cena oferty + koszt koszt dostawy) x ilość sprzedanych sztuk

Z niego z kolei wynika, że jeśli sprzedano przedmiot za 100 zł w kategorii, w której prowizja wynosi 10%, a Kupujący wybierze dostawę płatną 20 zł, Sprzedający powinien zapłacić:

Opłata = (10% x 100 zł + 20 zł) x 1 = 30 zł łącznej prowizji od sprzedaży.

Wydaje się to bardzo niebezpieczną furtką do bardzo grubych "domiarów" dla Sprzedawców.

oznacz moderatorów
23 ODPOWIEDZI 23

cookie000
#15 Entuzjasta#

@Kaliope_Brzeg 

Wzór na wyliczenie niewątpliwie jest, bo inaczej allegro by faktur nie podsyłało dobrze wyliczonych 😂 Chodzi o to jak przedstawić go, aby lud zrozumiał. Czasami nie da się prosto. 😊Przypomniał mi się film o hinduskim matematyku (Człowiek, który poznał nieskończoność), który wyjechał do Anglii. Geniusz, miał wyliczenia w głowie, ale nie umiał ich przekazywać jak matematyka nakazuje, przez co brytyjscy matematycy nim pogardzali. Na faktach.

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

A jakby ktoś miał "chwilę", to jest parę wzorów do rozwiązania. Każdy za milion dolców (Rosjanin jeden rozwiązał, ale miliona nie chciał):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nierozwi%C4%85zane_problemy_w_matematyce

Wzoru na prowizję allegro tam nie ma, więc na bańkę nie ma co liczyć 🤣

I taka mała errata do tego co podałem. Miało być:

gdzie a, ..., n - kolejne wartości przedmiotów w jednym zamówieniu, z jedną wysyłką

I tak to #nikogo

😁

oznacz moderatorów

Totulo
#10 Popularyzator#

@msniezek Dzięki, ale to nie jest odpowiedź na pytanie. Wszystkie niuanse, które wymieniasz zawierają się we wzorze w zmiennej pod nazwą prowizja (i ona jest rozpisana na różne przypadki dość szczegółowo). 

Natomiast problem dotyczy tego, co nazywa się kosztem dostawy. Może dla Ciebie to taki tam banał i powód do żartów, ale serio gdyby taki moloch jak Allegro uparł się i zaczął robić domiary pod ten nieszczęsny wzór "dla gawiedzi", który publikujecie i który cytowałem, to większość Sprzedawców po prostu musiałaby zacisnąć zęby i zapłacić. Właśnie dlatego, że Regulamin i umowa, którą akceptujemy w tej akurat kwestii nie są w żaden sposób precyzyjne, mówią tylko, że wysokość prowizji zależy od kosztów dostawy wybranej przez Kupującego, ale nie określają, jak zależy. Ten wzór mógłby być oparciem w sądzie i przyczyną doliczenia przez Was nie prowizji od kosztów dostawy, ale całego kosztu dostawy do ostatecznej opłaty Sprzedawcy.

Dlatego prosiłem i wskazanie rzekomo precyzyjnego zapisu w Regulaminie w tej kwestii, bo zarzekasz się, że ten występuje. 

oznacz moderatorów

cookie000
#15 Entuzjasta#

@msniezek 

Ten wzór to się nadaje, ale tylko dla jednego rodzaju przedmiotu, bo nie uwzględnia prowizji w różnych kategoriach ;]

A w ogóle: zobacz, tutaj go już nie ma:

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/oplaty-i-cenniki/nowy-sposob-obliczania-prowizji-od-sprze...

A w załączniku nie umiem się doszukać tego dokładnie wyliczającego fragmentu.

oznacz moderatorów