anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro nakazuje odesłanie podróbki na własny koszt do Chin - co zrobić?

MAMY ROZWIĄZANIE!
tomstar2
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry!

Kupiłem w sklepie na allegro (ORIG8888) podręcznik akademicki, dokładnie opisany jako oryginał (podany nawet ISBN). W przesyłce otrzymałem podróbkę, tj. wydrukowany własnym sumptem na tanim papierze przedruk ze skanu - widać nawet krzywo zeskanowane strony.  W miękkiej okładce (w opisie aukcji - twarda), na palcach zostaje tusz, wykresy są nieczytelne, na kilku stronach mazy tuszu na całej długości. W internecie można nawet znaleźć pdf ze skanem z identycznymi artefaktami z którego firma wydrukowała "reprint".

Nie sprawdziłem niestety że sprzedający jest z Chin.

Rozpocząłem dyskusję, sprzedający przyznał że produkt jest faktycznie "reprintem" (nie było tej informacji w opisie!), ale funkcjonalnie jest jak oryginał i nie widzi problemu.

Allegro włączone w dyskusje odmówiło odniesienia się do tego że produkt jest podróbką i kazało mi odesłać produkt do Chin na własny koszt. Dopiero jeżeli sprzedający uzna moją reklamację (a już dostałem info że nie widzi problemu!), to dostanę zwrot pieniędzy za przesyłkę i książkę.

Absurdalne wydaje mi się wysyłanie podróbek z powrotem do Chin na własny koszt i zdawanie się na łaskę sprzedającego podróbki. I umożliwienie oszukania kolejnej osoby.

Co mogę zrobić w tej sytuacji? Allegro staje po stronie sprzedającego podróbki, chce żebym pozbył się dowodu że na platformie kwitnie handel podróbkami. Sprzedający ma masę książek opisanych jako oryginały. Czy mogę to gdzieś zgłosić, załączyć podróbkę jako dowód? Nie chcę umożliwiać oszukania kolejnej osoby.

oznacz moderatorów
26 ODPOWIEDZI 26
az1rael
#21 Demiurg#

skoro składasz reklamację to masz też obowiązki w tym odesłanie towaru a skoro nie patrzysz skąd kupujesz to masz też tego typu sytuacje

oznacz moderatorów
tomstar2
#8 Zapaleniec#

Dostałem przysłowiowego ziemniaka w paczce z Chin, mam odesłać ziemniaka z powrotem do oszusta na własny koszt? I czekać czy się zgodzi że mnie oszukał? Mam nadzieję że widzisz absurd sytuacji.

Inna rzecz że sprzedaż podróbek jest nielegalna, mam udawać że dostałem zwykły towar "niezgodny z opisem"?

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@tomstar2 absurdem jest tylko to co zrobiłeś  , trudno spodziewać się oryginalnego towaru od dostawcy z Chin , jak znam życie za ułamek ceny oferowanej przez krajowych sprzedawców , jak sprzedawca odrzuci reklamację możesz iść do sądu .

oznacz moderatorów
tomstar2
#8 Zapaleniec#

No właśnie nie był to ułamek ceny, książka była ok. 20% tańsza od oferty sprzedawanej bezpośrednio przez **piiip**a.

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

W 80% winny to jest sam kupujący co nie czyta co kupuje, nie czyta od kogo kupuje, nie czyta gdzie będzie musiał zwrócić i łapie się na zarąbistą cenę... reszta winy to allegro ponieważ wpuściło ten chiński chłam na rynek polski, w aplikacji nie widać tego co potrzebne by się ochronić przed takim zakupem, katalog produktów pozwala na podczepianie chłamu i podróbek pod oryginały i wszelkie cenne informacje są skitrane po 50 zakładkach. Ergo masz kupić zapłacić a nie analizować co robisz... Handel podróbami jest nielegalny owszem już widzę jak podajesz chińczyka do sądu, a on ma wywalone... dostałeś ziemniaka? owszem skoro nie skalkulowałeś ryzyka nie patrząc skąd kupujesz to następnym razem popatrzysz potem kupisz czegoś się nauczyłeś co do polskiej ustawy konsumenckiej i jej zapisów to sugeruję pójść przekonać się co zrobi z takim zgłoszeniem rzecznik i uokik odpowiem nic bo kupiłeś na 90% spoza kraju, spoza ue więc obowiązuje prawo międzynarodowe nawet tego palcem nie tykną a pozew możesz składać w Chinach w ichnim sądzie

oznacz moderatorów
zinkar86
#7 Wielbiciel#

Absurdem jest zachowanie Allegro i fakt, że umożliwiają świadomie masowa sprzedaż podróbek z Chin. Ponad 20 razy to zgłaszałem a oni dalej nic. To jest jedyny absurd i ciekaw jestem ile osoby w allegro odstają w łapę zeby ten proceder utrzymywać.

oznacz moderatorów
AGD-RTV-IT
#12 Orędownik#

@tomstar2 odpisz Allegro żeby przestało podlizywać się chińskim sprzedawcom.

Art. 43d ust. 5 - Konsument udostępnia przedsiębiorcy towar podlegający naprawie lub wymianie. Przedsiębiorca odbiera od konsumenta towar na swój koszt.

Art. 43e ust. 6 - W razie odstąpienia od umowy konsument niezwłocznie zwraca towar przedsiębiorcy na jego koszt. Przedsiębiorca zwraca konsumentowi cenę niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania towaru lub dowodu jego odesłania.

W dyskusjach z polskimi sprzedawcami potrafią to wkleić, w dyskusjach z tymi z Chin już nie. Może Panie  @w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_  wyjaśnią dlaczego.

Nie ma znaczenia czy sprzedawca jest z Polski, z Chin, czy z Marsa. Obowiązują go zapisy polskiego prawa konsumenckiego.

Pozdrawiamy
PHU MAR-SAT
oznacz moderatorów
tomstar2
#8 Zapaleniec#

Dziękuję @AGD-RTV-IT, to dla mnie pierwszy zakup od Chińskiego sprzedawcy przez allegro i od razu kosztowna lekcja na dzień dobry 🙂 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

A ja tu zostawię tylko odpowiedź uokiku na temat obowiązujących przepisów konsumenckich odnośnie zakupów spoza Polski

Dzień dobry,

odnośnie prawa właściwego. Po pierwsze w przypadku zakupu od sprzedawcy mającego siedzibę na terenie UE to pierwszeństwo zastosowania mają zawsze rozporządzenia Unii Europejskiej - one mają zastosowanie przed przepisami krajowymi, a przepisy krajowe je uzupełniają. Inna sytuacja jest w przypadku dyrektyw europejskich ponieważ one mają rangę niższą niż przepisy krajowe i tutaj pierwszeństwo zastosowania mają przepisy krajowe.

W zakresie transakcji transgranicznej właściwe jest prawo krajowe, w którym sprzedawca ma siedzibę. Obywatelstwo czy miejsce zamieszkania konsumenta nie ma znaczenia. Jeżeli Pan jako obywatel polski zakupił towar od sprzedawcy, mającego siedzibę na Słowacji, właściwe dla uprawnień będzie prawo słowackie.

---

Klaudia Franczyk
UOKIK

Jak widać polska ustawa konsumencka nie obowiązuje w zakupach z terenu Chin, polskie przepisy reklamacyjne nie obowiązują. Nie wiem co znajduje się w przepisach chińskich lub międzynarodowych...
@kostas11 @tomstar2 @mdrogeria @AGD-RTV-IT 

oznacz moderatorów
tomstar2
#8 Zapaleniec#

@az1rael Najważniejsze że w praktyce Allegro zdaje się respektować polską ustawę o prawach konsumenta.

 

Dzięki za dobre chęci, ale już z pomocą pozostałych użytkowników udało się rozwiązać problem 😉

oznacz moderatorów
AGD-RTV-IT
#12 Orędownik#

@az1rael przy stosowaniu przepisów ma znaczenie jak i do kogo jest kierowana oferta. 

Jeśli kupiony byłby ten produkt przez Allegro China, czy inny ichniejszy marketplace, to tak, obowiązuje prawo chińskie, skoro jednak transakcja była skierowana wprost do obywateli Polski przez polski marketplace tj. allegro.pl, to skośnooki ma się zastosować do przepisów naszej ustawy konsumenckiej.

Pozdrawiamy
PHU MAR-SAT
oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@AGD-RTV-IT masz odpowiedz uokiku jasno określili a pytalem w kontekście rynku słowackiego i allegro m.in. o te durne wytyczne reklamacyjne z opinią rzeczoznawcy dla konsumenta słowackiego. Jak słowak kupuje w Polsce obowiązują go przepisy polskie. Jak chinczyk zarejestrowany jest na rynku polskim i prowadzi działalność w polsce to też w zakupie konsumenckim będą obowiązywały przepisy polskie a co wymaga allegro by chińczyk mógł u nich sprzedawać? Nie wiem ale jak znam allegro to pewnie nie zadbali o tak trywialne rzeczy jak rejestracja sprzedawcy z Chin w Pl

oznacz moderatorów
archimed
#11 Animator#

Baju, baju. Nie wpuszczać na Allegro żadnego Chińczyka, który nie podpisze deklaracji, że dobrowolnie ZGADZA się na postępowanie zgodnie z prawem konsumenckim w Polsce.

oznacz moderatorów
sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@archimed " Nie wpuszczać na Allegro żadnego Chińczyka, który nie podpisze deklaracji, że dobrowolnie ZGADZA się na postępowanie zgodnie z prawem konsumenckim w Polsce" 

Ale przecież w regulaminie to oświadczają 🤣 Ty naprawdę myślisz, że to jest dla nich jakiś problem? 

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@tomstar2 napisz w dyskusji i przypomnij UK pracownikowi allegro oraz sprzedawcy !!!

Art. 43d. Naprawa lub wymiana towaru niezgodnego z umową
1.
Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może żądać jego naprawy lub wymiany.
4.
Przedsiębiorca dokonuje naprawy lub wymiany w rozsądnym czasie od chwili, w której przedsiębiorca został poinformowany przez konsumenta o braku zgodności z umową, i bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, uwzględniając specyfikę towaru oraz cel, w jakim konsument go nabył. Koszty naprawy lub wymiany, w tym w szczególności koszty opłat pocztowych, przewozu, robocizny i materiałów, ponosi przedsiębiorca.
5.
Konsument udostępnia przedsiębiorcy towar podlegający naprawie lub wymianie. Przedsiębiorca odbiera od konsumenta towar na swój koszt.

________
Κώστας
oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@kostas11 to tak nie zadziała  ,autor wątku odeśle książkę , a Pan z Państwa Środka odrzuci reklamację bo cyt ,, nie widzi problemu ,, allegro jako ,że nie jest stroną w transakcji wypłaci rekompensatę  ,ale do wysokości wpłaty  ,pozostaje koszt zwrotu , w tym wypadku nie mały .

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@mdrogeria zgodnie z nową UK od 1 stycznia 2023 r. sprzedawca ma obowiązek odebrać reklamowany produkt, może też rozpatrzyć reklamację bez odbierania, konsument nie ma obowiązku wysyłać i opłacać nie ma tu też nic do rzeczy że nadanie pocztą nie jest problematyczne bo potem nie odzyska kasy 😞  weszli na nasz rynek niech przestrzegają naszych przepisów 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@tomstar2 napisz to w dyskusji i powiedz że czekasz na odbiór reklamowanego produktu, po 14 dniach będzie dostępny protect i złóż wniosek, zgodnie z regulaminem jak nie odbierze itp. sprzedawca z Chin powinien dostać bana a Ty wypłatę z protect 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
tomstar2
#8 Zapaleniec#

Dzięki wielkie @kostas11, spróbuję! Z innych wątków o podróbkach na allegro, widziałem że do wypłaty z protect jest jeszcze potrzebna ekspertyza, oddanie podróbki na policję itd. Masz z tym jakieś doświadczenia?

oznacz moderatorów