anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dlaczego Allegro nie zawiesza konta sprzedawcy oszustowi ?

beyond_eARTh
#8 Zapaleniec#

uszkodzenia_laptop_toshiba.jpg

Powód otwarcia dyskusji: otrzymałem zamówienie niezgodne z opisem
 
Laptop zawiera uszkodzenia obudowy dalece wykraczające poza wpisujące się w kategorię "powystawowy". Opis produktu mówiący: "posiada ryski w częściach roboczych obudowy" nie odnosi się do całkowicie wytartego lakieru czy wielu głębokich zadrapań a nawet dziurach świadczących o licznych upadkach i intensywnym używaniu niezgodnie z przeznaczeniem.
Przedmiot został odesłany po zapewnieniach sprzedawcy ze zostanie wymieniony na zgodny z opisem i kategorią aukcji. Gdy sprzedawca otrzymał go z powrotem stwierdził ze jest to najładniejszy egzemplarz jaki posiada. Skoro sprzedawca nie jest w stanie dostarczyć mi egzemplarza odpowiadającego opisowi oraz kategorii aukcji przysługuje mi prawo zwrotu zwrotu pieniędzy oraz FV korygującą.
Produkt powinien się znaleźć w kategorii "do renowacji - przedmiot wymaga odnowienia lub naprawy" oraz posiadać zdjęcia stanu faktycznego. Znalazł się natomiast w kategorii "powystawowy - produkt z wystawy, może nosić ślady użycia, bez uszkodzeń wpływających na jego działanie, np. sofa z wystawy sklepowej, lodówka z ekspozycji" oraz zawierał jedynie zdjęcia poglądowe i wprowadzający w błąd opis. Produkty z tej kategorii nie noszą śladów intensywnego używania ponieważ stoją na ekspozycji sklepowej. Działanie sprzedawcy ma na celu wprowadzanie w błąd i naciągniecie klienta do zakupu sprzętu za który nikt by nie zapłacił podanej kwoty. To psucie renomy Allegro i zwyczajne oszustwo.
 
Sprzedawca uparcie jedynie powtarza: "Sprzęt został zakupiony na firmę, sprzęt jest zgodny z opisem aukcji."
Allegro odpowiadało kilkakrotnie w stępujący sposób:
"Obowiązkiem sprzedającego jest precyzyjne opisywanie sprzedawanego towaru z uwzględnieniem ewentualnych wad, które towar posiada. Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści umieszczone przez siebie w ofercie, w tym jest odpowiedzialny za wszelkie jej błędy lub nieścisłości. Dodam, że zdjęcia także stanowią integralną część opisu."
"Kupujący ma prawo do reklamacji, a obowiązkiem sprzedającego jest jej rozpatrzenie i poinformowanie o swojej decyzji, odpowiednio ją argumentując. Z toku korespondencji wynika, że towar jest niezgodny z opisem, a odstąpienie od umowy jest roszczeniem kupującego w ramach reklamacji z tytułu rękojmi. Proszę zatem sprzedającego o ustosunkowanie się do roszczeń kontrahenta oraz przedstawienie merytorycznie uargumentowanej decyzji reklamacyjnej."
oraz:
"W przypadku niezgodności towaru z opisem Kupujący może złożyć do Sprzedającego reklamację z tytułu rękojmi i zażądać jednego z czterech działań: - wymiany towaru na nowy; - naprawy towaru; - obniżenia ceny; - odstąpienia od umowy – o ile wada jest istotna. Wybór żądania zależy od Kupującego. Jeżeli Sprzedający nie zgadza się z tym wyborem, może pod pewnymi warunkami zaproponować inne rozwiązanie, ale musi się to odbywać w ramach przesłanek dozwolonych prawem. Proszę Kupującego o przedstawienie swoich roszczeń, a Sprzedającego o odniesienie się do nich. "
Fajnie powiedzieli ładnie przyznali mi oczywistą racje tylko co z tego ?
Sprzedawca cały czas wymijająco grając na zwłokę unikał jak tylko mógł odpowiedzi rzucając zdawkowe ochłapy aż w końcu zaproponował:
"Możemy się zgodzić na zwrot produktu, jednak pomniejszony o 10%."
"Urządzenie jest w kategorii powystawowy
i może posiadać rysy i otarcia stąd tak niska cena za urządzenie o takich parametrach i jest z roczną gwarancją
reklamacja została przez naszą firmę odrzucona ponieważ jest bezzasadna a towar w pełni sprawny i zgodny z zamówieniem
Prowizja 10% wartości zamówienia to prowizja którą pobieramy od przedsiębiorców za anulowanie zamówienia na FV VAT
jeśli nie odpowiada Państwu ta propozycja proszę o informację na jaki adres mamy odesłać Państwa własność?"

Laptopa który był zmasakrowany odesłałem od razu, u sprzedawcy jest już prawie miesiąc. 
Sprawę zgłaszam na Policję, bo Allegro nic nie robi w kwestii ograniczenia dalszego wprowadzania w błąd przez Sprzedawce który ma wiele tego typu aukcji oraz 40 negatywów wszystkie praktycznie dotyczą tego samego problemu. 

Ja rozumiem że Allegro zarabia na aukcjach sprzedawcy. Ale to jest jakaś kpina. Z jednej strony Allegro przyznaje mi racje że sprzęt jest niezgodny z opisem i mam prawo do odstąpienia od umowy, a z drugiej nie robi kompletnie NIC żeby skłonić sprzedawce ( np blokując mu konto ) aby przestrzegał prawa Konsumentów. 
Czy ktoś miał podobne sytuacje ? Jak się kończyły ?
oznacz moderatorów
41 ODPOWIEDZI 41

konto zamknięte
Nie dotyczy

Żarty żartami, ale skrajności do niczego dobrego nie prowadzą.
Dlatego na linii sprzedający-kupujący trzeba dochodzić do kompromisu
(jeżeli warunki na to pozwalają), przestrzegać przepisów ale być ludziem 🙂

oznacz moderatorów

beyond_eARTh
#8 Zapaleniec#
Rozmowa z dlszej dyskusji:
 Allegro 04 czerwca 2020 16:00
Zdjęcie załączone przez kupującego na początku dyskusji wyraźnie wskazuje na wady, które nie były widoczne na zdjęciach z oferty. Jest to niezgodność towaru z opisem, ponieważ zdjęcie oferty powinno przedstawiać dokładnie ten przedmiot, który kupujący otrzyma po zakupie. Proszę sprzedającego o merytoryczne ustosunkowanie się do sprawy.
04 czerwca 2020 18:29
Kupujący poprosił nas o pomoc. Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.
 
 04 czerwca 2020 20:14
Proszę sprzedającego o odniesienie do niezgodności wskazanych przez kupującego.
 
Sprzedawca alatlaptopy 05 czerwca 2020 07:45
Witam

Odpowiemy w tej sprawie.
alatlaptopy 05 czerwca 2020 08:31
witam
w naszej opinii sprzęt jest zgodny z zamówieniem- POWYSTAWOWY , sprawny i objęty gwarancją
jeśli spodziewali się Państwo innego towaru możemy wysłać ofertę na sprzęty nowe ale za odpowiednią dopłatą
ponieważ sprzęt który Państwo zakupili o tych parametrach ale sprzedawany w kategorii NOWY jest droższy o ponad 700 zł
jeśli są Państwo w stanie dopłacić do sprzętu nowego proszę o informację przygotujemy ofertę

zakupili Państwo towar na FV VAT i nie ma możliwości jego ZWROTU, jest ewentualnie możliwości wymiany

teraz moj komentarz poza dyskusją:
Czyli co rozumiem że jeśli nie jestem konsumentem tylko przedsiembiorcą to moża mi wcisnąć wszystko niezależnie od OPISU towaru i nie mam prawa zwrotu ? To jakiś żart ? Jakie znaczenie ma FV gdy towar się NIE ZGADZA ?  

oznacz moderatorów

__RPM_
#14 Krzewiciel#

@beyond_eARTh  już dostałeś kilka odpowiedzi iż zwrot konsumencki Tobie nie przysługuje. 

 

Oczywiste jest że ma wady. Nie będę się wypowiadać czy jest używany czy powystawowy bo nie jestem w stanie stwierdzić. Na oko widać że losowali go dla Ciebie w uruchomionej betoniarce niczym w lotto kule.

Przykro mi wystaw negatyw opisując dokładnie jaki sprzęt dostałeś lub dopłać do nowego. Więcej nie pomogę.

oznacz moderatorów

beyond_eARTh
#8 Zapaleniec#

Ale moge skorzystać z POK. Mam komplet potrzebnych dokumentów zgłaszam na policje i dalej niech się Allegro z nimi użera. Mam nadzieje że Allegro mi zwróci bo w końcu przyznało otwarcie że przedmiot nie jest zgodny z opisem. Zobaczymy ile wart jest ten POK.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@beyond_eARTh, POK działa tylko wtedy, jak wyślesz kasę a nie dostaniesz towaru, jeśli już wszystko było zgodnie z regulaminem, to allegro nie może nikogo do niczego zmusić 🙂 na to pomoże dyskusja jedynie i wizyta na komendzie 🙂

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@beyond_eARTh Powyżej masz post wprowadzający w błąd. POK działa też wtedy, gdy otrzymasz towar znacząco niezgodny z opisem.

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@beyond_eARTh potwierdzam, że POK działa również w sytuacji, o której wspomniał @xyz96 Natomiast liczę, że uda się rozwiązać sprawę i sprzedawca przyjmie zwrot.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@cloudcloud i to jest właśnie idealny przykład tego o czym pisałem kiedyś i spierałem z @msniezek 

Dobitny przykład tego, że może być sobie dyskusja, ale jeśli sprzedawca się uprze, to klient nic nie zdziała. Ostatecznie dostanie od Allegro informację, żeby sobie poszedł do sądu i na tym rola Allegro się kończy. Prowizja za sprzedaż się zgadza, więc sprawa zamieciona.

W takich przypadkach, jeśli czarno na białym widać, że to co klient otrzymał (nieważne czy konsument czy przedsiębiorca) odbiega rażąco od zdjęć w ofercie, to powinna być od razu blokada konta sprzedawcy. Tym bardziej, że oni na bezczelnego nadal twierdzą, że nic się nie stało i produkt jest taki, jak być powinien.

Allegro jest w takich przypadkach współwinne takiego oszukiwania ludzi ponieważ nie reaguje wystarczająco stanowczo.

Wiele razy pisałem, że ok. 50% problemów na linii sprzedawca-kupujący, udałoby się uniknąć, gdyby pracownicy Allegro wykazali chociaż chęć pomocy i byli po prostu mediatorami. Obie strony w dyskusji powinny przedstawić swoje stanowiska, dowody, a pracownik jeśli sprawa jest oczywista jak tutaj, powinien podejmować decyzję. Macie przecież różne działy, w tym prawny. Naprawdę nie jest problemem pomoc i zajęcie sprawiedliwego stanowiska.

Na razie bowiem dajecie ludziom ring, za korzystanie z którego bierzecie prowizję, dajecie noże i maczety i niech się dzieje co chce. Zawodnicy mogą się pozabijać.

Aż jestem ciekaw czy @beyond_eARTh odzyska pieniądze z POK. Wątpię.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Oszustwo (art. 286)

 

Art. 286

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

------------------------------------

zakup na firmę nie ma tu znaczenia

należy napisać reklamację o niezgodności towaru z umową bez cwaniakowania

czyli komputer przysłany jest inny niz np: na zdjęciach i domagać się usunięcia wad lub zwrotu pieniędzy

można napisać że gdyby znało się wady sprzętu to nigdy by nie doszło do zakupu (art 286 K.K)

i koniec

jeżeli reklamacja będzie nie uznana to można wejść na drogę sądową

prawnik napisze wezwanie przedsądowe

a sprawa sądowa może się toczyć w waszym miejscu zamieszkania (jak prawnik dobry)

 

na 100% sprawa jest do wygrania wraz z ze zwrotem kosztów postępowania prawnika  i itp

oznacz moderatorów

beyond_eARTh
#8 Zapaleniec#

Wydrukowałem w sumie ze 30 stron w kolorze, wypisałem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa poszedłem na komende policji i dowiedziałem się jedynie że nie mogą mi pomóc bo nie kwalifikuje się to do kodeksu karnego a do kodeksu cywilnego. Do kk zaliczałoby się to wówczas gdyby sprzedawca nic mi nie wysłał albo wysłał mi np cegłe. Ale że wysłał laptopa niezgodnego z opisem, nieważe jak bardzo niezgodnego, policjant pow że mógłby być totalnie zepsuty i zniszczony, to oni mają związane ręce. Z prawnego punku widzenia nie jest to przestępstwo którym mają sie zajmować organy ścigania. Moge pojść z tym jedynie do sądu. I pojdę. Poczekam tylko jeszcze na Allegro zobaczymy co ostatecznie zrobi.
Na ten moment allegro napisało:

Tak jak pisaliśmy powyżej, załączone przez kupującego zdjęcia wyraźnie wskazują uszkodzenia, które nie były zawarte w ofercie. Proszę sprzedającego o ponowne rozpatrzenie reklamacji.
05 czerwca 2020 15:28
Sprzedający wskazuje możliwość wymiany produktu, proszę kupującego o odniesienie się do tej propozycji. Jeżeli sprzedający jest w stanie zapewnić wymianę na produkt powystawowy zgodny ze zdjęciem załączonym w ofercie w tej samej cenie, proszę o informację i załączenie w dyskusji zdjęć przedstawiających stan faktyczny proponowanego urządzenia. Jeśli nie jest to możliwe proszę o rozpatrzenie reklamacji kupującego.

Ja oczywiście nie chce mieć nic więcej wspólnego z tym sprzedawcą więc chce pieniądze z powrotem. Jeszcze mi kolejny chłam wyśle i zabawa od początku. 
No ciekawe czy allegro ZROBI coś konkretnego poza PISANIEM samych oczywistości.
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@beyond_eARTh Policjant wprowadził Cię w błąd, po prostu chciał Cię zbyć. Idź tam ponownie i poproś o rozmowę z jego przełożonym. Drugą opcją jest wysłanie zawiadomienia i dowodów pocztą, w pisemnej odpowiedzi policja nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia i nadania numeru, a to wystarczy do POK.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

.. albo wybierz inną komendę, człowiek nie jest związany z najbliższą jednostką 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 ma rację policjant wprowadził cie w błąd - może to być sprawa cywilna ale i także z kodeksu karnego bo art 286 się do tego sprowadza

 

 

oznacz moderatorów

Matfi93
#8 Zapaleniec#

No wiec sytuacja rozwiązana. Zgłoszenie na policje poszło na komendzie gdzie powiedzieli mi w sumie to samo ze to kodeks cywilny a nie karny ale byli chetni bardziej mi pomoc. Allegro zwrociło kase.
Coraz bardziej nie podoba mi sie postawa Allegro które nie dosć ze daje ciche przyzwolenie takim oszustom nie blokując ich bo wiadomo zarabia na nich to jeszcze skasowali moj komentarz ! Pomijam to ze nie pozwalają w komentarzu uzywac słów naciągacz czy oszust, nie rozumiem dlaczego moj komentarzz w którym zwiezle zawarłem co sie dzieje został usunięty??? 
alatlaptopyoszust.png

oznacz moderatorów

Matfi93
#8 Zapaleniec#

@msniezek @konto zamknięte @konto zamknięte @xyz96 @cloudcloud 

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

Jeśli usunęli komentarz to napisz go jeszcze raz, ew. używając innych słów 🙂 Możesz to robić do skutku.

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Matfi93 Nie zaakceptuję również zrzutu, który tu przesłałeś, ponieważ w komentarzu, który jest na nim widoczny, podajesz dane adresowe. Nie rób tego więcej. Proszę również, żebyś zapoznał się z tym artykułem.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Matfi93 Czyli po raz kolejny okazało się, że warto było walczyć, a padały tu rady, aby zostawić sprzedawcę w spokoju, kupić puszkę farby i pomalować laptopa 🙂

oznacz moderatorów

Media-Vision
#7 Wielbiciel#
oznacz moderatorów

__RPM_
#14 Krzewiciel#

@Media-Vision  A nie widać. My nie widzimy na forum twoich dyskusji czyli sporów. Widzą je strony transakcji i allegro po wejściu w zakładkę Dyskusje.

oznacz moderatorów