anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura bez VAT na nowy sprzęt komupterowy

pokepim
#7 Wielbiciel#

Na jakich zasadach działa sprzedaż nowego sprzętu komputerowego przez Firmę sprzedającą ten sprzęt na Allegro bez faktury VAT? Tak po prostu firma sobie decyduje, że nie wystawia i nie odprowadza podatku VAT od sprzedanych produktów? Od kiedy karty graficzne są zwolnione z opodatkowania?

Jest pełno takich ofert w serwisie i są one wystawiane również przez sprzedawców którzy na pewno mają obrót wyższy niz 200k i są czynnyni podatnikami VAT
https://allegro.pl/kategoria/podzespoly-komputerowe-karty-graficzne-260019?faktura-bez-VAT=1&stan=no...

Więc nie rozumiem, czy zachodzi tutaj jakieś oszustwo podatkowe, czy jest na allegro nowy sposób na unikanie płacenia VATu?

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

pokepim
#7 Wielbiciel#

@w_kiwi@ko_alka@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 
Ok to przykładowo sprzedawca z tej aukcji https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-pny-rtx-4080-super-xlr8-gaming-epic-x-rgb-triple-oc-16gb-1...
wystawia fakture VAT marża na produkt używany, czyli w opisie sprzedaje nowy a faktura która wystawia to jest VAT-marża na produkt używany. Bo prawnie nie może wystawić faktury bez VAT. 

Wydaje mi się, żę to nieuczciwy proceder i wprowadzanie w błąd klienta, podejrzenie oszustwa i próba unikania opodatkowania VAT. Czy allegro jest tego świadome?

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Allegro opodatkowanie sprzedających zwisa .  To przecież nie ich temat

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#16 Inspirator#

@pokepim O ile pamiętam, to sprzedaż elektroniki podlega obligatoryjnie VAT, niezależnie od progu obrotu. Natomiast trudno wymagać od Allegro, żeby weryfikowało prawidłowość odprowadzania podatków przez sprzedawców. Nawet chyba byśmy tego nie chcieli 😎

oznacz moderatorów

pokepim
#7 Wielbiciel#

Czyli są sprzedawcy, którzy specjalnie nie odprowadzają podatku VAT, żeby sprzedać produkt 5% taniej niż konkurencja? I to na Allegro jak widać przechodzi, no nieźle

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Ale Allegro nie interesują niczyje podatki!! Każdy sam za nie odpowiada. To nie żandarmeria 

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@pokepim  Masz prawo mieć wątpliwości ale żeby sprawę wyjasnić najlepiej zgłoś temat do Urzędu Skarbowego odpowiedniego  miejscowo dla sprzedającego.

Nie jestem ekspertem w sprawach podatkowych ale jeśli dobrze pamiętam to niektóre firmy są ustawowo zwolnione z podatku VAT (budżetowe)

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Zwolnienie podmiotowe, jest do kwoty 200k zł. Od tego są jednak różne wyjątki do których należy m.in. sprzedaż elektroniki.

A co do Faktury marża, to tu zasadnicze pytanie, czy to tylko błąd w ofercie, a sprzedawca wystawia normalną FV, czy też rzeczywiście sprzedaje towary używane (zakupione od osób prywatnych). W drugim przypadku to trochę śmierdzi, bo o ile jakaś pojedyncza sztuka towaru może się trafić, to już ilości handlowe nie za bardzo (no chyba że to jakiś komis lub lombard). 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Zawsze możesz go zgłosić, Allegro jest ustawione na sprzedaż i zysk.

oznacz moderatorów