anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot przez kupującego

HoganSklep
#8 Zapaleniec#

Witam, kupujący zgłosił zwrot (odstąpienie od umowy) 9 sztuk produktu a zakupił 11 sztuk. Jest to 11 osobnych paczek. Przed zgłoszeniem zwrotu zadzwoniła do mnie Pani i powiedziała że miała słaby internet i kliknęła dwa razy 1 i myślała że będą dwie sztuki a nie 11. Całość miała miejsce zanim paczki dotarły do paczkomatu odbiorcy a były już wysłane, z zapowiedzią że dziewięciu  po prostu nie odbierze.  Moje pytanie dotyczy tego czy muszę zwrócić kupującej całą kwotę?  Problem polega na tym że jest to zamówienie  na grzybnię boczniaka a po tylu dniach w paczkomacie jest w stanie uszkodzonym nadaję się do wyrzucenia. Zamówienie było przez Allegro paczkomaty Inpost bez smarta to też nie wiem czy mi inpost nie doliczy za zwrot. 

@N_Nitka28@RaBarbar_ka@MiMary@w_kiwi@ko_alka@la_nika@ayo80@nat_not@_HolaOla_ 

oznacz moderatorów
56 ODPOWIEDZI 56

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@az1rael Zwracałam Ci już uwagę w innym wątku, że przywoływany przez Ciebie art. 31 ust. 2 nie ma zastosowania do umów zawieranych na Allegro. W naszym wypadku to nie sprzedający przyjmuje ofertę kupującego, tylko kupujący przyjmuje ofertę sprzedającego. Do zawarcia umowy dochodzi w momencie kliknięcia przez kupującego "Kupuję i płacę" i jest ona wiążaca dla obu stron. Sprzedający nie robi łaski, że wyśle towar, jest do tego zobowiązany.

Na temat możliwości odstąpienia od umowy przed dostarczeniem towaru już się spieraliśmy. Stwierdziłeś, że UOKiK wypisuje bzdury, a dyrektywę zródłową, w której jest to wyrażone wprost, uznałeś za nieważną. Nie miałeś się do czego odwołać, więc zmyśliłeś cytat, wyjęty z głowy ustawodawcy i rozpisywałeś się o wszechwładnym duchu prawa.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@-Sainkho- a ja ci przypomnę że interpretacja uokiku była moja i tam ten sam uokik powoływał się na kc na temat odstąpienia od umowy że sprzedawca z allegro ma wydać towar bezzwłocznie ale jeśli to w umowie zostało nieokreślone to ma 30 dni i ten sam uokik nic w interpretacji nie napisał, że kupujący może sobie odstąpić od tej umowy instant w dowolnym momencie wszak jakby mógł to napisaliby weź konsumencie odstąp i nie czekaj... ciekawe dlaczego widocznie albo tam nieuki piszą jak na swojej stronie głównej odnośnie odstąpienia od umowy albo "uwaga" nie mógł odstąpić w dowolnym momencie zwyczajnie dlatego, że tego towaru nie dostał i nie było doręczenia oraz bieg terminu odstąpienia mnie miał prawa biec... a przypomnę jeszcze że ww zamówienie było w realizacji, a więc sprzedawca zdążył je przyjąć bo brakowało 1 paczki z 5

oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@az1rael uokik nic w interpretacji nie napisał, że kupujący może sobie odstąpić od tej umowy instant w dowolnym momencie wszak jakby mógł to napisaliby weź konsumencie odstąp i nie czekaj... ciekawe dlaczego widocznie albo tam nieuki piszą jak na swojej stronie głównej odnośnie odstąpienia od umowy albo "uwaga" nie mógł odstąpić w dowolnym momencie zwyczajnie dlatego, że tego towaru nie dostał i nie było doręczenia oraz bieg terminu odstąpienia mnie miał prawa biec...

Interpretację dostałeś z poradni, która działa na zlecenie UOKiKu, nie z urzędu (urząd się nie zajmuje indywidualnymi sprawami). Prawnik z poradni odpowiedział na Twoje pytania. Nie pytałeś go o możliwość odstąpienia przed dostarczeniem towaru, to Ci o niej nie pisał.

"Nieuki" z UOKiK-u zajrzały do dyrektywy 2011/83/UE (motyw 40):

"W przypadku umów sprzedaży okres na odstąpienie od umowy powinien wygasać po upływie 14 dni od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie towarów. Ponadto konsument powinien mieć możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy przed wejściem w fizyczne posiadanie towarów".

Termin 14-dniowy to termin wygaśnięcia prawa do odstąpienia. Ustawodawca musiał ustalić jakiś moment, od którego będzie można liczyć te 14 dni i uznał, że będzie to dzień wejścia w posiadanie towaru przez konsumenta. Nie wyklucza to możliwości odstąpienia od umowy, zanim rozpocznie się bieg terminu.

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@-Sainkho- nie. Zadałem im konkretne pytanie jak mogę uzyskać towar lub odzyskać pieniądzę i dostałem konkretna odpowiedź z ścieżką prawną podpartą paragrafami. Gdyby miało być tak jak ty piszesz zwyczajnie napisaliby odstąp od umowy bo paczka nie została nigdy doręczona najszybciej odzyskasz kasę i nie będziesz musiał się użerać a tym bardziej najpierw czekać 30 dni nastepnie wyznaczać dodatkowego terminu po ktorego wygaśnięciu odstapisz od umowy. Skoro podali dłuższą ścieżkę procedowania tzn że nie było opcji natychmiastowego odstąpienia w terminie 14dni a będzie co zasądzi sąd. A do sądu idzie kto? Konsumemt i ma od tego pomoc kogo? Rzecznika. Allegro ze swoim programem protect nigdy nie powinno zaistnieć bo nigdy nie było stroną umowy. To zachęcam konsumenta by sprawę założył już widzę jak chętnie wykłada te ok 2tys na założenie sprawy i jedzie na 2 koniec polski do sądu właściwego dla pozwanego przynajmniej na 1 rozprawę o naprawdę zwykle dziadowskie pieniądze jak w większości dotyczą sprawy z postów w ww opisie sprzedawca nie znał własnych praw dotyczących wyłączenia zwrotów sprzedaży produktu spożywczego o krótkim terminie przydatności nastepnym razem już nie strzeli sobie w kolano

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@kostas11 Już mu to cytowałam. Ale było niezgodne z oczywistym zamysłem ustawodawcy, że "konsument nie może narażać przedsiebiorcy na ponoszenie dodatkowych kosztów".

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

Zgodnie z art. 31 ust. 1 UoPK w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą. Należy przez to rozumieć, że z chwilą odstąpienia od umowy powstaje stan taki, jakby umowa nie została nigdy zawarta.

 

lubię ten przypadek bo na allegro:

- kupujący wystawia komentarz do niezawartej umowy

- allegro pobiera koszta do niezawartej umowy np: smarta

- kupujący może założyć dyskusję do niezawartej umowy

- koszta zwrotu do niezawartej umowy ponosi kupujący

 

oznacz moderatorów

Client:124204448
#4 Eksplorator#

@RED  napisał(a):

Zgodnie z art. 31 ust. 1 UoPK w przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą. Należy przez to rozumieć, że z chwilą odstąpienia od umowy powstaje stan taki, jakby umowa nie została nigdy zawarta.

 

lubię ten przypadek bo na allegro:

- kupujący wystawia komentarz do niezawartej umowy


Na Allegro komentarze dotyczą transakcji, a transakcja na Allegro nie jest tożsama z umową.

- allegro pobiera koszta do niezawartej umowy np: smarta


Allegro obciąża sprzedawców opłatami za wykonane na ich rzecz usługi.  Udostępnianie przesyłek Smart jest jedną z takich usług.


- kupujący może założyć dyskusję do niezawartej umowy


To chyba oczywiste. Zwłaszcza kiedy sprzedawca ociąga się ze zwrotem zapłaconej ceny.


- koszta zwrotu do niezawartej umowy ponosi kupujący


Tego nie rozumiem. Możesz wyjaśnić?

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

stan taki, jakby umowa nie została nigdy zawarta

to stan gdy obie strony umowy nie mają do siebie żadnych roszczeń,

jak jestem pijany to jestem pijany, a nie jestem w stanie pomroczności jasnej

fragment regulaminu allegro

TRANSAKCJE

procedury zawierania i wykonywania umów sprzedaży Towarów pomiędzy Użytkownikami w ramach Allegro

w przypadku odstąpienia od umowy przez Kupującego, gdy Towar nie został jeszcze wysłany przez Sprzedającego - dokonywać zwrotu środków wpłaconych przez Kupujących za zakupiony Towar, w ciągu 2 dni roboczych, licząc od dnia anulowania Transakcji przez Kupującego

 

w regulaminie allegro transakcja=umowa

oznacz moderatorów

-Sainkho-
#14 Krzewiciel#

@RED Traktowanie umowy jako "niezawartej" odnosi się do skutków prawnych odstąpienia. Nie jest to magiczne zaklęcie zmieniające rzeczywistość e-handlu.

Konieczność poniesienia przez kupującego bezpośrednich kosztów zwrotu towaru jest ściśle związana z prawem do odstąpienia.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@pinsplash  napisał(a):

@-Sainkho- Nie mieszaj, @mdrogeria ma rację. Pownien odebrać. A co jeśli sprzedający np działa w dropie i ma wpisany inny adres do zwrotów? Obowiązkiem kupującego jest odbiór i zwrot na właściwy adres.


Konsument może odstąpić od umowy zanim sprzedawca wyśle paczkę, po wysłaniu zanim minie termin odbioru paczki ( tu oczywiście pokryje koszt powrotu paczki ) lub do 14 dni od odebrania paczki 😄

A jeśli adres zwrotu jest inny niż magazyn nadania 🤔 to nie mam pojęcia jak to prawnie powinno wyglądać ?

________
Κώστας
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@kostas11 wg niektórych konsument może być prawną dziewicą orleańską i mieć zerowe pojęcie na temat konsekwencji. Odstąpi od umowy zanim nadasz ale już spakujesz ... to nic karton i pracownik są za darmo... odstąpi od umowy jak paczka do niego jedzie albo lezy w paczkomacie i się gotuje w lecie ... to nic bo mi ma zwrócić za towar i przesyłkę co prawda najtańszą z oferty ale inną nie zamówię cobym nie stracił bo za towar nie doręczony do ręki nie odpowiadam a że sprzedawca poniesie stratę finansowa za x nieodebranych paczek no to ma problem niech se w koszty wrzuci działalności... a potem aj waj na allegro to te towary drogie jakieś no ciekawe skąd?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@az1rael trzeba to wkalkulować w koszty, przecież sprzedawca zna specyfikę tego co sprzedaje 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@HoganSklep no to ja z innej beczki wysyłasz paczkomatem, paczka leży regulaminowe 2 dni a potem kupujący przedłuża se w aplikacji o dwie doby leżakowanie w sumie leży tam 4 dni, sprawdzałeś ile może taki produkt leżeć i w jakich warunkach, czy będzie pełnowartościowy po 4 dniach ? w Twoim przypadku poleży 2 dni i wróci do Ciebie ?

Zwroty nieodebrane paczkomatem są darmowe 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@kostas11 bo jak nie udostępni paczkomatu to nie będzie mógł ze smartem sprzedać... a bez darmowej dostawy kupujący wodogłowia dostają bo on ma smart, to nic, że analizując ceny znalazłby taniej bez smart z opłaconą dostawą on myśli dostawą, a nie głową. No a za wkalkulowanie potem okazuje się że towar w sklepie stacjonarnym 25zł, a na allegro najtaniej ze smartem 59.99, a regularna 75.00 zł nosz nawet nie skomentuję bo bym mięsem zaczął rzucać ale winne jest allegro ze swoją spiralką i edukowaniem kupujących pod kątem że allegro was ubezwłasnowolni od konsekwencji czynności prawnych. Drogi kupujący nawet jak zrobisz sobie kuku to ci allegro wynagrodzi a potem allegro ma piękne saldo na zwrotach / protectach i zdziera z kogo? - ze sprzedawców a ci podnoszą ceny. Efekt taki że kupujący dalej uprawiają wodoglowie zakupowe i napędzają straty allegro a allegro ściąga z sprzedawców a ci z kupujących... tylko że finalnie dostają konsumenci po zadzie to oni nawet nie widzą bo wszak nanpytanie czy płacosz podatek o zakupionej bułki 99% radośnie mówi no jak to przecież NIE

oznacz moderatorów

HoganSklep
#8 Zapaleniec#

Większość klientów odbiera w pierwszym dniu paczki część w drugim dniu, wydaje mi się że jeszcze nikt nie przedłużał sobie czasu. No chyba że mu się nie zepsuły po 4 dniach w 30 stopniach.  Leżeć może tek naprawdę długo ale po kilku dniach zmienia kolor czasami gnije na zielono czasami się wypala i robi się cała grzybnia czarna, a mimo tego grzyby potrafią wyrosnąć. Zdarza się że te uszkodzenia pojawiają się po pierwszym zebraniu grzybów, dzisiaj napisał do mnie inny kupujący że po pierwszym rzucie grzybów grzybnia zrobiła się cała czarna ale to pewnie dlatego że zrobił nieodpowiednie warunki. Mam na magazynie 2 nieodebrane paczki leżą już od miesiąca z kupującymi kontaktu brak, a po tym czasie dosłownie dwa dni temu zaczęły rosną grzyby po przebijały stretch, a grzybnia zmieniła kolor na żółty po takim czasie. 

 

A co do tych paczek o które rozpocząłem temat to na razie wróciły do mnie tylko 4 paczki, a 5 od 22 lipca ma status zwrot do nadawcy i nic się nie zmienia ciekawe co się stało. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Ładnie to opisałeś, rośnie- nie rośnie, może- nie może ale jak to się ma do prawa kupującego do zwrotu?

oznacz moderatorów