anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[7.04] Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

Aktualne informacje na temat Katalogu produktów znajdziecie w tym wątku

Od dziś zwiększymy procent ofert powiązanych z Katalogiem produktów Allegro i rozszerzymy go o nowe kategorie, ponieważ
do końca 2021 roku planujemy skatalogować wszystkie oferty w kategoriach, w których jest to możliwe.

Na wasze pytania odpowiadała Katarzyna Owczarek. Poniżej znajdziecie zapis sesji, która odbyła się 7 kwietnia. 

la_nika_0-1617781155027.png

Kasia w Allegro pracuje od 4 lat. Przez 3 lata wspierała Sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. W codziennej pracy zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

UWAGA!! Za wszystkie pytania dziękujemy, było ich bardzo dużo! Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań i odpowiedzi.   

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
163 ODPOWIEDZI 163

mikeza
#20 Guru#

@przystojny_2006 świetnie to ująłeś - idealne podsumowanie tego bubla.

Należałoby jeszcze dodać, że poza zgodą na korzystanie z naszych zdjęć, czy opisów, inni użytkownicy korzystają przede wszystkim z naszej wiedzy na temat tych produktów, a wiadomo, że wiedza jest bezcenna i zdobywa się ją przez wiele lat. W branży motoryzacyjnej każdy myśli, że jak ma program i klient mu poda nr vin to on od razu wszystko na tej podstawie mu dopasuje. To byłoby świetne, ale jest dużo rzeczy, o których programy i katologi nawet nie śniły. Mam masę telefonów od klientów, którzy mi tłumaczą, że już kilka razu zamawiali jakiś tam produkt u różnych sprzedawców i zawsze dostawali nie tą rzecz, której potrzebowali, bo tak podawał komputer, a sprzedawca na tym bazował. Jeśli miałby wieloletnie doświadczenie nie byłoby problemu. Teraz allegro chce nam to doświadczenie w pewnym sensie odebrać i wszystkich wrzucić do jednego worka. To jest niedopuszczalne i ja się na to nie zgadzam. Wartość niematerialna i intelektualna podlega takiej samej ochronie jak przedmioty fizyczne, i jest wielokrotnie dużo bardziej cenna.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@mikeza doświadczenie i profesjonalizm w epoce handlu internetowego to słowa, które nie mają znaczenia

wywłaszczenie praw do pracy, wkładu niematerialnego i intelektualnego (nie napiszę kradzież bo będzie ponownie ban) promuje bylejakość

obecnie przy produktyzacji to możesz podać kod ean, do czego pasuje i jakies biedne zdjęcie i najniższą cenę - resztę zrobi system allegro

już teraz jest tak na zachodzie - w wielu sklepach internetowych podawany przy produkcie jest tylko part number i ean oraz cena

systemy typu c e n e o  i inne podobne robią resztę

wg mojej teorii spiskowej jest to celowa robota allegro by wyeliminować indywidualizm sprzedawców i promować tych największych z systemami automatycznymi sprzedaży, którzy nie mają czasu na pisanie ładnych ofert czy też robienia zdjęć

 

 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@RED  zgadza się, też to zauważyłem. Pojawia się taki gość na allegro, wrzuca za jednym razem dziesiątki tysięcy aukcji, gdzie jako główne zdjęcie jest np. fotka pudełka - opakowania, a w tytule jakiś kod nic nikomu nie mówiący. Dopiero po połaczeniu z innymi produktami nabiera to jakiejś wartości, bo opis jest równie skromny jak tytuł. często nawet nie wiadomo co jest w ofercie, nie mówiąc już do jakiego auta dedykowana jest część. Jestem po prostu zszokowany takimi ofertami. Ja nad jedną aukcją potrafię spędzić niekiedy pół godziny, żeby dopisać wszelkie możliwe informacje, które mogą mieć wpływ podczas zakupu i ograniczać zapytania klientów.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

@mikeza cytując klasyka: "nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?" - w tym stylu odpowiedziałby Wielki Brat gdyby mu poprawność polityczna nie przeszkadzała 

oznacz moderatorów

brabrina
#7 Wielbiciel#

Sprzedaję stroje karnawałowe dla dzieci (wszystkie stroje są używane), mam jeszcze parę ubrań dziecięcych, też używanych oraz parę sztuk rękodzieła. Żadne z przedmiotów nie ma kodu EAN i nie mogę ich z niczym połączyć. Przy ubraniach używanych nie ma metek, ani kodów kreskowych. Co mam zrobić?

 

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@brabrina według allegro przestać sprzedawać i iść na bazar. Trochę to smutne, ale prawdziwe. Nie jesteś dla nich poważnym podmiotem, więc mają gdzieś co zrobisz 😞

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@brabrina 

Jeśli sprzedajesz swoje przedmioty w dziale Dziecko lub Moda to kod EAN nie jest wymagany dla przedmiotów używanych zarówno do wystawienia oferty, jak i połączenia jej z produktem z Katalogu. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@la_nika  @k_owczarek1 

ja się pytam czemu to służy?

co się stanie po osiągnięciu 100% ?

przy zapiskach w aukcja - typu są tańsze oferty i szybsze wysyłki

czy zwykły sprzedawca sprzeda tu towar?

jakie są jeszcze procedowane ograniczenia w sprzedaży?

oznacz moderatorów

ELEKTROMARKET
#12 Orędownik#

@RED obstawiam podawanie nr certyfikatu dopuszczającego produkt do obrotu na terenie UE

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@RED myślę, że następny krok to wymuszenie natychmiastowych wysyłek, czyli albo wysyłasz od razu po zakupie, albo nie sprzedajesz i oczywiście dopłaty do smarta, a finalnie wymuszenie darmowych wysyłek. Oczywiście duże tuzy jakoś to wkalkulują w cenę towaru itd, mali zakończą działalność. Taka jest widoczna polityka serwisu, temu służy również produktyzacja - likwidacja drobnych i niszowych sprzedawców (mogą iść na lokalne) - zostawienie tylko i wyłącznie dużych graczy rynkowych.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@RED 

Obecnie naszym celem jest skatalogowanie 50% ofert, w kategoriach gdzie jest to możliwe do końca czerwca tego roku. Kwestia 100% nadal jest dyskutowana, bo jak dobrze wiecie i wyrażacie to w swoich postach, nie jest to łatwe do realizacji. Co potem? Będziemy mogli  wdrażać nowe rozwiązania oparte na strukturze Katalogu produktów, a nie na 250+ mln pojedynczych ofert. Owszem, uważam, że każdy dobry sprzedawca sprzeda swój towar na Allegro jeśli klient będzie mógł łatwo znaleźć to czego szuka, a nie przebijać się przez dziesiątki stron z ofertami i porzucać zakupy, bo nie ma zdrowia, czasu i chęci tego robić. Jeśli chodzi o produktyzację to poza wymogiem % skatalogowanych ofert nie planujemy innych obowiązków. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 

rozwiązania oparte na strukturze Katalogu produktów sprawia że towar będzie mogła sprzedawać wąska grupa sprzedawców

co wg allegro oznacza termin "dobry sprzedawca"

jak jestem dobrym sprzedawcą i mam dany produkt o 50% droższy niz niedobrzy sprzedawcy to czy po zmianach na allegro go sprzedam?

 

co ze zdjęciami produktów - produktyzacja sprawia że nie opłaca się tworzyć własnych profesjonalnych zdjęć produktów - szczególnie dla pierwszego zdjęcia

 

większość kupujących ma gdzieś eany bo po tym nie znajdą produktów

jak szukam zielonego w białe groszki czajnika z czerwoną pokrywka o pojemności 2l

to chcę znaleźć rozwiązanie i nie interesuje mnie firma produktu

 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@RED Odnośnie zdjęć miałeś już odpowiedź. Masz satysfakcję że masz profesjonalne zdjęcie a nie z koca. 🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@pinsplash czyżby Pani eskpert zapomniała, że zdjęcia "z koca" są już od dawna zabronione (miniaturki)

Swoją drogą argument, że jest za dużo ofert i w związku z tym jest wprowadzana produktyzacja zwalił mnie z nóg. To jest po prostu hit, szczególnie w sytuacji, gdzie mamy tysiące powielanych i dublowanych ofert na allegro i nikomu z portalu to nie przeszkadza. Jak tylko to przeczytałem od razu było wiadomo, że niczym nowym nas Pani ekspert tutaj nie zaskoczy i w zasadzie można było dać wątek do skasowania.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

@k_owczarek1  Proszę o wskazanie jakim kryterium kierujecie się decydując czy w konkretnej kategorii EAN jest obowiązkowy dla stworzenia produktu. Rozumiem, że są pewne grupy produktów, które (nowe) zawsze te kody mają jak książki, płyty CD, lodówki. Tak naprawdę zgaduje, trzeba by zapytać sprzedawców tych produktów. Im bardziej jednak idziemy w kierunku rzeczy drobnych, tańszych, gdy patrzymy na akcesoria to te kody EAN pojawią się coraz rzadziej. I tu już wymaganie EAN jest niezrozumiałe. Na przykład kategoria:

Allegro > Elektronika > Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski > Kable, przewody i wtyki

Po pobieżnym przeglądzie tej kategorii, szacuje, że 60-70% sprzedających się tam produktów kodu EAN NIE MA. A Allegro w tej kategorii wymaga podania EAN. Jeśli nic się w tej kwestii nie zmieni za jakiś czas WIĘKSZOŚĆ SPRZEDAJĄCYCH SIĘ TU PRODUKTÓW będzie musiała zniknąć z Allegro. I proszę mi wytłumaczyć? Dlaczego Allegro postanowiło na siłę tu i sprzedawców i kupujących tymi EANami uszczęśliwić. Skoro są produkty bez kodu, które:

 - ktoś chce produkować (i producent NIE CHCE nadawać im kodów)

 - ktoś chce je sprzedawać

 - ktoś chce je kupować

to czemu Wam tak przeszkadza ten brak kodu EAN? I dotyczy to nie tylko dalekowschodnich producentów budżetowych kabli, ale też polskich producentów produkujących butikowe produkty z najwyższej półki. Te produkty nie mają kodu EAN i nie będą go miały. A klienci chcą je kupować i nie interesuje ich czy ten kod kreskowy na nich jest czy nie, bo te produkty bronią się jakością.

Oczywiście kategoria jest przykładowa, pytanie dotyczy wielu innych. Ale trzymając się tej proszę:

 - albo o usunięcie wymogu EAN dla stworzenia produktu w tej kategorii

 - albo o wyjaśnienie sensowności pozostawienia tego wymogu, a także o informację jak sprzedawać te produkty, które kodu nie mają.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@ejczbi miesiąc temu nie trzeba było kodów na produkty, które mają inny stan niż "nowe", sami moderatorzy o tym pisali, dzisiaj już trzeba. Jak widać produktyzacja żyje własnym życiem i nawet pracownicy allegro nie wiedzą co będzie jutro. Obawiam się, że nikt nam na te pytania nie odpowie, bo nie wierzę, że osoba, która ma 3-4 lata doświadczenia w pracy na tym portalu ogarnie ten temat. Zresztą nie mamy gwarancji, że po jej odpowiedzi, na drugi dzień nie zmieni się coś na gorsze. Tutaj nic nie jest stałe, wielokrotnie tego doświadczyliśmy. Szkoda tylko, że zmiany idą zazwyczaj w złym kierunku 😞

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@ejczbi 

Generalnie zależy nam na tym, aby EAN był podany w jak największej ilości ofert. Jest najlepszym parametrem do identyfikacji produktu i możemy go zweryfikować w zewnętrznych źródłach.

Sprawdzamy kategorie, nasycenie poszczególnymi parametrami i podejmujemy decyzję o tym, czy dodać go do identyfikacji. 

Przejrzałam produkty jakie wypluwa wyszukiwarka w kategorii, którą wskazałeś i są w niej pozycje z kodami EAN. Możesz doprecyzować i podać przykładowych producentów. Dzięki. 

 

oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

Przede wszystkim w tej kategorii jest cała masa przewodów, które są lutowane z komponentów znanych producentów (wtyki innego producenta, kabel innego producenta). Może ludzie podają tam EAN np. jednego z wtyków? Nie wiem, ukryliście EAN z aukcji przed ludźmi.

Z producentów, co do których mamy pewność jest to na przykład Roxtone.

Jest też cała masa aukcji, które nawet nie mają określonego producenta, np: marka: Inna (DS)Kod producenta: setxlraccu.

Nie dostałem odpowiedzi na główne pytanie:

"Proszę o wskazanie jakim kryterium kierujecie się decydując czy w konkretnej kategorii EAN jest obowiązkowy dla stworzenia produktu."

Dowiedziałem się tylko, że EAN jest dla Was wygodny, bo możecie łatwo zweryfikować? A ja pisałem, że

"Dlaczego Allegro postanowiło na siłę tu i sprzedawców i kupujących tymi EANami uszczęśliwić. Skoro są produkty bez kodu, które:

- ktoś chce produkować (i producent NIE CHCE nadawać im kodów)

- ktoś chce je sprzedawać

- ktoś chce je kupować

to czemu Wam tak przeszkadza ten brak kodu EAN?"

Rozumiem, że to jest odpowiedź? Chcecie się pozbyć tych produktów, bo nie mają EAN, który jest DLA WAS WYGODNY?

Są kategorie w których tego wymogu EAN nie ma. W tej kategorii zniesienie tego wymogu jest bardzo zasadne. Proszę o wyjaśnienie czemu nie chce cie tego zrobić.

 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@ejczbi 

Owszem wskazujemy gdzie możemy EAN jako identyfikujący, bo można go sprawnie zweryfikować, ale nie wynika to z naszej wygody, ale z potrzeby kontroli jakości Katalogu, który z tego co zgłaszacie wzbudza sporo wątpliwości.  Generalnie z jednej strony wskazujecie, że EAN jest niepotrzebny i mamy weryfikować bazę po stringowych parametrach jakim jest np. Kod producenta w którym sprzedawcy mogą wpisać dowolną wartość, a z drugiej oczekujecie, że Katalog będzie jakościowo na tip top i wszystko będzie się ładnie spinać czego nie jesteśmy w stanie zagwarantować sprawdzając produkty na podstawie tych parametrów. 

Odpowiadając na Twoje pytanie - podstawowym kryterium jakim się kierujemy jest nasycenie EANem w danej kategorii. Nie jesteśmy jednak nie do ruszenia w tej kwestii dlatego podaj mi wszystkie kategorie, które wg ciebie powinny mieć ustawioną identyfikację na innych parametrach, a zaadresuje temat. 

oznacz moderatorów

eightbitclone2
#13 Ambasador#

No to czemu wprowadzacie z maniackim uporem coś co nie działa a w dodatku przerzucacie alfa testy i weryfikacje tego bubla  na sprzedawców ? Czemu to my mamy podawać kategorie, zgłaszać problemy itp itd ? Które zresztą i tak sa w większości ignorowane. Tylko prosze bez bzdur o społeczności Allegro 😉 My tu płacimy faktury.... Ktoś to przecież wymyślił, pieniądze za to bierze. A prace przerzuca na sprzedawców generując im kompletnie niepotrzebne dodatkowe koszty. Ja nie oczekuje że katalog ma być na tip-top ale jeśli już musi być to oczekuje że będzie działał prawidłowo. A tu na razie wprowadziliście na wariata a teraz będziecie w nieskończonośc poprawiać...

oznacz moderatorów