Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Aktualne informacje na temat Katalogu produktów znajdziecie w tym wątku.
Od dziś zwiększymy procent ofert powiązanych z Katalogiem produktów Allegro i rozszerzymy go o nowe kategorie, ponieważ do końca 2021 roku planujemy skatalogować wszystkie oferty w kategoriach, w których jest to możliwe.
Na wasze pytania odpowiadała Katarzyna Owczarek. Poniżej znajdziecie zapis sesji, która odbyła się 7 kwietnia.
Kasia w Allegro pracuje od 4 lat. Przez 3 lata wspierała Sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. W codziennej pracy zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.
UWAGA!! Za wszystkie pytania dziękujemy, było ich bardzo dużo! Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań i odpowiedzi.
Dzięki za doprecyzowanie i wskazanie dokładnej kategorii. Zaadresuję ten temat i sprawdzimy co da się zrobić, bo zakładam, że nie ty jeden napotykasz na ten problem. A jak już jesteśmy przy identyfikacji to twoim eksperckim okiem, jakie parametry najlepiej opisywałyby produkty z tego asortymentu? Chętnie poznam twoje sugestie.
według mnie jedyny sensowny opis, parametry produktu z kategori owoce warzywa to opinia kupujacych
nawet jesli brac opis poszczególnych odmian to na kazdej ziemi i warunkach owoce i warzywa wychodza inaczej i wpisywany kolor wielkosc itp bedzie sie róznic, moze w warzywach jest prosciej ale w owocach nawet okres zbioru ma znaczenie najładniejsze owoce beda w srodku sezonu , ja w swoich niektórych owocach nawet co tydzień zmieniam opis i parametry produktu jakie w tym momecie dostanie kupujący
i na koniec najwazniejsza i najtrudniejsza sprawa w tej sprzedaży mozesz miec najpiekniejszy owoc i spełniajacy wszytskie parametry jak nie umikesz go tak zabezpieczyc do transportu aby dotarł w stanie idalnym bo co z tego jak klijent kupi piekne maliny jak na drugi dzień otrzyma dzem malinowo-kartonowy
pozdr
Hm, musiałem skorzystać z "produktyzacji" w książkach - i jest ... ciekawie.
Pomimo istnienia wymagania na unikalność według EAN/ISBN - nadal są duplikaty, np "MacLean Przełęcz złamanego serca" - chyba z 6 razy.
Sugeruję posprzątanie/scalenie produktów, w tym być może na formatce do zgłaszania błędów produktu dodatkowy przycisk albo co "produkt zduplikowany".
Wydaje mi się że dodatkowe uwagi wpisywane ręcznie w ww formularzu nie sa realizowane.
Druga sprawa - książki wystawiane w złych kategoriach - np. kryminały lub książki militarne/historyczne w literaturze pięknej albo dziecięcej.
Wprowadza w błąd + problematyczne wyszukiwanie.
Proponuje zrobić z tym porządek, w tym być może dodac przycisk na wspomnianej formatce do zgłaszania błędów "Zła kategoria".
Proponuję zastanowienie się i wprowadzenie produktyzacji kompletów/serii wydawniczych.
Sa książki lub kolekcje wydawane w tomach (np Pratchett, M.C.Beaton), może byłoby dobrze mieć dostępny drugi opcjonalny EAN lub produkt?
Trzecia sprawa:
Czy Allegro ma plany ws duplikatów EAN/ISBN?
Natrafiłem na 2-3 całkowicie różne publikacje mające ten sam EAN.
Pewnie jakiś błąd wydawców.
Jeśli chodzi o duplikaty produktów to cały czas walczymy z tym, aby scalić ich jak najwięcej, właśnie po to aby wyniki w wyszukiwarce produktowej jasno wskazywały z jakim produktem mamy do czynienia. Z uwagi na fakt, że każdy sprzedawca może dodać produkt do Katalogu jest to proces, którego końca nie widać. Pomysł, abyście nas w tym wsparli jest super, przyjrzymy się możliwości dodania nowej opcji na formularzu do zgłoszenia błędów w produkcie. Jeśli chodzi o dodatkowe uwagi wpisywane ręcznie to również je weryfikujemy, jedna w pierwszej kolejności sprawdzamy alternatywne wartości podane dla parametrów produktu.
Co do drugiej sprawy to dzięki za tę sugestię - temat jest całkiem świeży, ale przyglądamy się temu czy i jak możemy dodać możliwość zgłoszenia innej kategorii do produktu.
Co do zestawów to problem jest nam znany i pracujemy nad rozwiązaniem. Obecnie zakończyliśmy prace koncepcyjne i będziemy zajmować się rozwijaniem opcji, która pozwoli wystawić zestaw produktów.
Niewykluczone, że te same numery ISBN zostały wskazane podczas dodawania produktów do Katalogu. Całkiem niedawno dawaliśmy możliwość dodawania produktów, które miały ten sam EAN, a różne paramery podstawowe, jednak z uwagi na takie sytuacje wycofaliśmy się z tej zmiany i zapewne mamy do czynienia z pozostałością po tej opcji.
Sugeruje zastanowić sie nad planem serwisu odnośnie sproduktyzowania wszystkiego.
To nie zadziała.
Np co z czasopismami?
Czasopismo ma jeden EAN, od 2009 r. Jak to mam sproduktyzować?
A nawet jak zrobię produkt to zawiera konkretny rok i numer wydania, a pod produkt będą podpinane wszystkie wydania z 2009-2021r?
Zmuszenie sprzedawców aby wystawiali np. książki niemożliwe do sproduktyzowania w antykach mija się z celem - jak szukam kryminału to szukam w odpowiedniej kategorii, nie chce przeszukiwać całego serwisu.
Beda sytuacje kuriozalne (już widzę) - np jakiś produkt, pod nim 40-60 książek , każda inna.
No ale wymóg posiadania % ofert powiązanych spełniony.... Ale czy o to chodzi?
Inne sytuacje - zauważyłem kilka produktów do ksiazek wydanych w latach 80tych - gdzie omija się obecne ograniczenie wydania po 1989r i podano rok wydania 1989.
Podsumowując: moim zdaniem dalsza agresywna kontynuacja produktyzacji spowoduje więcej szkód niz pożytku.
Sugeruje przemyślenie i zmianę planów, w tym ograniczenie sie do tylko przedmiotów nowych i/lub ograniczenie % do pewnego poziomu (30%? góra 50%?).
zadam jeszcze jedno pytanie. Kto i na jakiej podstawie dokonuje weryfikacji danych w produkcie. Kilka razy spotkałem się z sytuacją, gdzie wprowadzony przeze mnie produkt po wyprzedaniu nie dał się wznowić, ponieważ w między czasie ktoś dokonał zmian w parametrach. Aby go wznowić musiałbym zmienić opis i parametry na błędne ? najczęściej dotyczy to podania złego producenta, czy też jakiejś dodatkowej cechy. Dla mnie tego typu praktyki są całkowicie niedopuszczalne.
Owszem, rzeczywiście tak jest, że czasopisma mają jeden numer ISSN dla wszystkich wydań. W tej sytuacji podczas wystawiania pierwszej oferty i tworzenia produktu nie podawaj w tytule oferty dokładnego numeru egzemplarza, który wystawiasz. W ten sposób utworzony produkt będzie miał uniwersalną nazwę, która będzie pasowała do wszystkich numerów.
Temat braku możliwości połączenia z produktem książek wydanych przed 1989 rokiem jest znany i pracujemy nad rozwiązaniem, aby sprzedawcy nie musieli uciekać się do takiego obejścia tematu.
Dzięki za sugestie. Szczerze na ten moment naszym planem, który realizujemy jest wejście z obowiązkiem 50% skatalogowanych ofert tam gdzie to możliwe. Planujemy to zrobić do końca czerwca tego roku. Co z resztą? Zobaczymy jakie rozwiązania uda nam się wypracować.
Witajcie,
W dniu wczorajszym wystawilem kilkadziesiat nowych ofert. Z cala stanowczoscia i premedytacja zaznaczylem opcje ''Nie lacz ofert z produktami''.
W danej kategorii mam juz ( niestety ) ponad 80% polaczonych produktow, co stanowi duzy konflikt interesu z moim handlem. Minimum narzucone przez Allegro jest wystarczajaca kara i monopolowym ciosem w wolny handel...
Dzisiaj rano otrzymalem ''radosne'' powiadomienie od Allegro iz: ''połączyliśmy twoje oferty z produktami.
Na podstawie parametrów, które jednoznacznie definiują produkt, połączyliśmy Twoje oferty z produktami.
Dzięki powiązaniu ofert z produktem kupującemu będzie łatwiej dotrzeć do Twojej oferty. W każdej chwili możesz zmienić ofertę wraz z przypiętym do niej produktem''
MOJE PYTANIE - w jaki sposob moge ''ODLACZYC'' dane produkty oraz wypisac sie z ingerencji Allegro w moje oferty - tak dlugo jak nie prowadze dzialan wbrew regulaminowi a wrecz spelniam wszystkie narzucone wymagania?
Dziekuje z gory za jakakolwiek odpowiedz,
Serdecznie,
PS. Oczywiscie nie musze tlumaczyc, ze na poczatku mojej drogi (krzyzowej ) z handlem na Allegro, powiazanie moich ofert, ktore sa 20%-60% drozsze od ofert konkurencji znajdujacej sie na rynku od lat ( ceny dla mnie w hurtowniach sa 20%-40% wyzsze niz identyczne produkty w detalu na Allegro, dodatkowo oczywiscie oplaty Allegro zabieraja 10%-15% ) - zabija jakakolwiek szanse na sprzedaz w moim sklepie, tak? Jest to przeciez jasne i logiczne
DRUGA STRONA MEDALU -
''Zablokowane wystawianie ofert bez produktu w wybranych działach
Nie możesz obecnie wystawić ofert bez produktu w wybranych działach, ponieważ masz za małą liczbę ofert powiązanych z produktami. Powiąż swoje oferty z produktami, aby móc w pełni korzystać z Allegro.''
W takim dziale, KULTURA I ROZRYWKA mam 10% ofert powiazanych na 25% wymogu, jednak kiedy usiluje powiazac KTORYKOLWIEK z sugerowanych 219 ofert - otrzymuje kazdorazowo komunikat:
''Parametr EAN w Twojej ofercie jest przypisany do innego produktu w Katalogu'' -- nie wazne ze na Allegro sa po 3 ( TRZY!!) strony identycznej oferty z identycznym tytulem, opisem oraz EAN - nie mam mozliwosci, dla swietego spokoju powiazac zadnego wiecej artykulu...
Jak poradzic sobie z tym... balaganem??
W pierwszej kwestii - nasz mechanizm automatycznego łączenia działa, jeśli mamy 100% zgodność parametrów identyfikujących produkt z tym co wskazałeś w swojej ofercie. Zatem jeśli nie chcesz aby twoje oferty były łączone musiałbyś zmienić wartość któregoś z nich. Wiem, że ta rada wywoła zastrzeżenie, że przecież przedmiot ma właśnie taką wartość danego parametru, a nie inną. W takim wypadku nie unikniesz tej ingerencji. Pewne obejście istnieje, jeśli w twoich kategoriach mamy identyfikację po np. Kodzie producenta lub innym parametrze typu string w którym możesz wpisać dowolny ciąg liter.
Jeśli chodzi o ten komunikat błędu to wynika najprawdopodobniej z tego, że kategoria twojej oferty jest różna od tej przypisanej do produktu - podeślij pls przykładową ofertę, a to sprawdzę. Gdy to jest przyczyną problemów to jakiś czas temu wprowadziliśmy zbiory podobnych kategorii w ramach, których można się łączyć z danym produktem i najprawdopodobniej Twoje kategorie należy do niego dodać. Więcej dowiemy się jak podeślesz jakiś przykład.
@k_owczarek1 A tak właściwie skoro "produkt" to tak na prawdę "zbiór parametrów", które go jednoznacznie identyfikują - po co w ogóle powstał osobny byt, który trzeba tworzyć, sprawdzać poprawność danych i przypinać do ofert? Skoro macie w bazie 250 mln. ofert z miliardami parametrów, wyssijcie z nich te parametry i zróbcie "produkty" sami. Oferty w których parametry są identyczne połączcie z produktami automatycznie. Po co to całe zamieszanie?
@k_owczarek1 Głownie wystawiam podzespoły elektryczne i elektroniczne z odzysku z różnych urządzeń np. transformator, silnik, płyta elektroniki do odzysku elementów, itp, lub amatorsko wykonane proste urządzenia elektryczne dla majsterkowiczów.
Jak je łączyć z produktem?
@s1807kwarc odpowiem za Panią ekspert, nie połaczysz ich z żadnym produktem, bo nie posiadają kodów producenta, czy EAN. Nie uzyskasz tych kodów, bo będzie to w przypadku Twojej działalności całkowicie nieopłacalne. Dla allegro Twoja działalnośc to "margines" więc wyślą Cię na drzewo z Twoimi problemami lub na Allegro lokalnie.
Są dwie opcje, albo koniec współpracy z allegro, albo próba podpięcia się pod cały produkt (podobny produkt), bo tutaj w jakiś sposób jesteś w stanie uzyskać dane potrzebne do połączenia (kody etc.)
Jesteś w stanie wskazać mi dokładne kategorie, w których wystawiasz swoje oferty ?
Tak się składa, że oprócz poleganiu na waszej ciężkiej pracy przy rozbudowie Katalogu równolegle robimy dokładnie to co opisałeś. Grupujemy oferty po parametrach (EANie, Marce, Kodzie producenta, etc) i z tego składamy produkty. Jeśli zajdziemy ofertę, której EAN i parametry będą zgodne w 100% z tym co mamy w utworzonym produkcie to nasz mechanizm automatycznie łączy taką ofertę z Katalogiem.
Pani Katarzyno, została Pani jeszcze tylko godzinka na odpowiedzi :). Da Pani rade?
Z przykrością stwierdzam, że nie dam rady, ale wracam do Was jutro :]
Pisze pani, że ,,Wszystkim nam zależy, aby dane w Katalogu były poprawne i miały wysoką jakość, dlatego wpisywaniu wymyślonych EANów mówimy zdecydowane nie. Co więcej cały czas pracujemy nad walidacją tego pola, tak, aby już na etapie wystawiania oferty ich nie przepuszczać", czyli z automatu chcecie wyrzucić z Allegro małych producentów, którzy nie mają potrzeby, ani środków na nadawanie kodów EAN swoim produktom?
Nie, dodanie walidacji do pola EAN nie równa się rozszerzeniu jego obowiązkowości na inne kategorie. Chodzi o to, że chcemy na etapie wystawiania oferty odsiewać kody EAN, które są błędne - mają za dużo cyfr, złą sumę kontrolną, etc.
Jako, że EAN jest najlepszym parametrem do zweryfikowania produktu to chcielibyśmy, aby pojawił się w jak największej liczbie ofert. Mamy jednak świadomość, że dla wybranego asortymentu nie macie możliwości, aby uzyskać te dane.