anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[7.04] Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

Aktualne informacje na temat Katalogu produktów znajdziecie w tym wątku

Od dziś zwiększymy procent ofert powiązanych z Katalogiem produktów Allegro i rozszerzymy go o nowe kategorie, ponieważ
do końca 2021 roku planujemy skatalogować wszystkie oferty w kategoriach, w których jest to możliwe.

Na wasze pytania odpowiadała Katarzyna Owczarek. Poniżej znajdziecie zapis sesji, która odbyła się 7 kwietnia. 

la_nika_0-1617781155027.png

Kasia w Allegro pracuje od 4 lat. Przez 3 lata wspierała Sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. W codziennej pracy zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

UWAGA!! Za wszystkie pytania dziękujemy, było ich bardzo dużo! Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań i odpowiedzi.   

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
163 ODPOWIEDZI 163

e-odblaski
#8 Zapaleniec#

Nie zmienia to postaci rzeczy, że w kategorii np. Moda i Sport i turystyka wymagacie od nas odpowiedniej ilości ofert powiązanych z produktem, a jeżeli nasze produkty nie mają kodów EAN nie możemy tego zrobić, więc nie możemy ich wystawić.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@e-odblaski 

Podasz konkretne ścieżki kategorii i przykład swojego asortymentu. Dzięki! 

oznacz moderatorów

e-odblaski
#8 Zapaleniec#

Mam teraz przeniesiony przez Państwa produkt (Prześcieradło antybakteryjne na łóżko do masażu) do kategorii, w której jest wymagany EAN (Allegro - Zdrowie - Sprzęt i urządzenia do masażu - Stoły, łóżka do masażu), a do tego towaru, jak i do innych naszych produktów, go nie mamy, co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Przypomnę tylko, że jesteśmy producentem.

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 Nie wiem czy odpowiadasz na odpowiedzi więc wspomnę temat ponownie tutaj.

Wpomniane przeze mnie powielone marki zdarzają się na listach do wyboru. Np. Small Foot i Small Foot Design to jedno i to samo.

2021-04-07 (3)_c.png

 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Podaj proszę dokładne kategorie jakie znalazłeś z powielonymi Markami w słowniku. Dzięki. 

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

Powielone Small Foot mamy np. w kategorii 46097 Klocki Drewniane

Nie mogę teraz naleźć gdzie obił mi się o oko powielony BigJigs, ale w większości kategorii występuje BigJigs, czasami Bigjigs (małe j), ale np. w 261052 Nauka liczenia jest już BigJigs Toys.

Powtórzenia IMO są bezwzględnie do usunięcia, ale fajnie by było gdyby same nazwy marek między kategoriami też były zunifikowane, bo takie różne nazewnictwo utrudnia integrację z zewnętrznymi systemami (trzeba robić jakieś programistyczne wygibasy, bo nigdy nie wiadomo jak dana marka jest nazwana w danej kategorii, a jeszcze potem ręcznie weryfikować czy oby na pewno wybrało dobrą markę). 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Dzięki za te dane, zgłosiłam sprawę powielonych marek do naszego zespołu zarządzającego strukturą kategorii i parametrów. Odezwę się jak otrzymam odpowiedź - czy i co udało się z tym zrobić. 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Wracam z info na temat zgłoszonych marek. Dla kategorii:

- 46097 - Small Foot i Small Foot Design są celowo tak zostawione. Marka zmieniła nazwę jakiś czas temu ale na Allegro mogą być oferowane produkty brandowane jako Small Foot i jeszcze sprzed zmiany nazwy czyli Small Foot Design

261052 - BigJigs Toys - poprawny zapis marki

- 46097 -   BigJigs  zmergowaliśmy do BigJigs Toys  

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 

BigJigs - fajnie.

Small Foot (Design) - to nie za bardzo ma sens - to "jakiś czas temu" to trzy lata albo i więcej. Zmiana marki nastąpiła płynnie i wyglądało to tak, że nagle produkt zapakowany wcześniej w białe pudełko "Small Foot Design" w nowej dostawie przychodził w niebieskim pudełku "Small Foot". I tylko tyle - nic innego nie się zmieniało - EAN zostaje ten sam, produkt ten sam, wszystko to samo. 

Poza tym, ponieważ zmiana marki nastąpiła już te 3+ lata temu - stare opakowania i stare brzmienie marki to już tylko jakieś resztki magazynowe i pułkowniki. Na prawdę szkoda zachodu, żeby to jeszcze konserwować. Żadne nowe produkty nie pojawiają się już w starych białych opakowaniach jako "Small Foot Design". Wszystko co się pojawia od trzech lat to już tylko "Small Foot" w niebieskich opakowaniach. Jeżeli ktoś jeszcze wystawia produkty ze zdjęciami starych opakowań to po prostu nie chce mu się zmienić zdjęcia.

Im dłużej będą w systemie dwie marki, tym większy bałagan będzie się tworzył z czasem i tym więcej produktów trzeba będzie później poprawiać, żeby zmienić jedno słowo. Fizycznie była i jest to ta sama marka. Tak na prawdę była to zmiana i uproszczenie logo.

Nie przesadzajmy też z tym "brandowaniem" - to nie jest jakaś super-marka, żeby ktokolwiek dochodził różnic między "Small Foot", a "Small Foot Design" - zwłaszcza, że słowo "Design" nawet na starych opakowaniach często się nie pojawiało. W okresie przejściowym mieliśmy często sytuację, że na zdjęciach w ofercie było jeszcze stare opakowanie, a klient już dostawał nowe - nie było ani jednego przypadku, żeby ktokolwiek na to zwrócił uwagę. Poza tym "Small Foot" występuje w małej liczbie kategorii, a "Small Foot Design" w wielu więcej i specjalnie nie ma wyboru - więc już tutaj jest duża niespójność.

Najlepiej by było, żebyście zmienili globalnie tą markę wszędzie na "Small Foot" i nie robili zbędnych wygibasów z podwójnym markowaniem - zwłaszcza, że nie zmieniły się EANy i robi się tylko przez to bałagan w bazie produktów. Lepiej też będzie działał link będący nazwą marki na stronie oferty, jeżeli wszystkie produkty marki będą w jednym worku, a nie rozbite na jakieś dwie grupy.

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 Wdrożyliście mechanizm, dzięki któremu podobne kategorie są zgrupowane w "paczki". 

Mam nadzieję, że kategorie np.:

Dziecko - Zabawki - Gry - Logiczne

i

Kultura i rozrywka - Gry - Towarzyskie - Planszowe - Logiczne i edukacyjne

trafiły do innych "paczek" przez przypadek i będzie to poprawione.

Mam nadzieję, że "paczki" będą jeszcze rozbudowywane, bo widzę sporo kategorii, które też chyba przypadkiem nie trafiły do żadnej "paczki" np. ... - Backgammon.

Fajnie by było, żeby aktualna konfiguracja "paczek" była gdzieś widoczna on-line - nie tylko jako nieaktualny XLS w newsie sprzed X miesięcy.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Tu mnie masz, plik z aktualnymi zbiorami podobnych kategorii zaktualizowałam na stronie we wtorek 🙂 

Wstępnie sprawdziłam i rzeczywiście brakuje kategorii Dziecko- Gry- Logiczne z planszówkami. 

Mogę zgłosić sugestie rozszerzenia tego zbioru i innych jeśli wrzucisz swoje propozycje.

Możesz rozwinąć, gdzie chciałbyś widzieć listę ze zbiorami, czy np. w wyszukiwarce produktowej?

oznacz moderatorów

logario_ig
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 Widzę, że część kategorii gier zagubiło się w osobnej małej paczce:

2021-04-08_c.png

IMO ta grupka powinna być w całości dołożona do tej dużej grupy gdzie jest reszta gier planszowych.

Z wyjątkiem gier sportowych, które powinny trafić do innej grupy, w której powinny być zebrane gry i podobne aktywności sportowe z działów Zabawki ogrodowe - Gry i zabawy oraz wybrane kategorie ze Sporty towarzyskie i rekreacja (np. bule, żonglerka, dart, itp.)

Tak mi się wydaje, że wyszukiwarka produktów powinna być dostępna na osobnej stronie (a nie tylko poprzez formularz wystawiania ofert) i wtedy na tej stronie mogłaby też znaleźć swoje miejsce wyszukiwarka podobnych kategorii i ew. formularz zgłaszania nowych propozycji czy błędów. Ogólnie całą produktyzację zebrać na jednej nowej stronie, na której byłoby wszystko związane z tym tematem. Teraz jest to porozrzucane po różnych miejscach i trudne do ogarnięcia.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Dodałam proponowane przez Ciebie zmiany do weryfikacji. Jeśli będzie ok to zostaną dodane. 

Co do osobnej strony to znowu trafiłeś, ponieważ mamy w planach wydzielenie w Moim Allegro przestrzeni dla Katalogu produktów Allegro, chcemy dodać do niej informacje na temat produktów. Pomysł umieszczenia w niej wyszukiwarki i automatycznie aktualizowanej listy oraz innych narzędzi produktyzacyjnych przekazałam do zespołu, który pracuje nad tą zmianą. 

@GaceKx 

Sprawdziłam najnowszą wersję pliku ze zbiorami dostępną w tym artykule

i widzę, że obydwa zbiory są dostępne

Screenshot_123.png

Screenshot_124.png

oznacz moderatorów

GaceKx
#9 Pomysłodawca#

Sporo jest jeszcze kategorii podobnych, które nie są razem powiązane w produktyzacji.

np.

Dziecko->Pokój dziecięcy->Meble->Krzesła i stoliki
Dom i Ogród->Meble->Pokój dziecięcy->Krzesełka


Uroda->Profesjonalne wyposażenie salonów->Salony kosmetyczne->Meble kosmetyczne->Taborety kosmetyczne
Uroda->Profesjonalne wyposażenie salonów->Salony fryzjerskie->Meble fryzjerskie->Taborety, hokery, krzesła

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Daję info, że połączyliśmy kategorie w jeden zbiór. Zaktualizowałam też listę na stronie Dla sprzedających. 

oznacz moderatorów

gibonparts
#8 Zapaleniec#

Przez ostatnie 5 lat kiedy korzystam jako firma z Allegro- wniosek jeden z dnia na dzień to coraz większe bagno!

A co do produkt.... tej pożal się... syfiastej listy:

Sprzedaję używane części samochodowe, kupione już pojedynczo a miarą sukcesu firmy jest to, że potrafimy je rozróżniać.

Jak mam i na jakiej podstawie je produktyzować Waszym zdaniem:

części samochodowe jakie sprzedaje, chociażby ze względu na to, że są używane nie mają kodów ean,

nie znam nr katalogowych części (dostęp do nich mają tylko ich producenci), a te które zostały uzupełnione automatycznie po kliknięciu opcji połącz z produktem nie jestem w stanie ich zweryfikować (a to przecież ja w gruncie za to odpowiadam - proszę o informację skąd/ na jakiej podstawie one się podstawiają)

 

 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@gibonparts 

Rozumiem, że w żaden sposób dla używanych części nie jesteś w stanie podać Producenta i Numeru katalogowego. Czy w swojej ofercie masz również części nowe dla których jesteś w stanie wskazać te parametry? 

Co do połączeń podeślij proszę numer przykładowej oferty sprawdzę w jaki sposób powstało. 

 

oznacz moderatorów

gibonparts
#8 Zapaleniec#

producenta podam bez problemu; ale nr katalogowego już nie. Sprzedaje tylko części używane (kilka sztuk nowych ale też nie określe ich nr  - kupuje je bez opakowań). A przykładowe nr ofert to 10587045938 i 10586976159, o ironio różni producenci a nr katalogowe podstawiły się te same.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@gibonparts 

Okej, czyli jako sprzedawca części używanych jesteś w stanie podać producenta - dzięki za to info. 

Co do wskazanych ofert to zaczęłam je weryfikować i przyda mi się info, czy dokonywałeś w nich jakiejś edycji za pomocą API? Czy w jakikolwiek sposób próbowałeś połączyć je z produktem?

oznacz moderatorów

gibonparts
#8 Zapaleniec#

nie tykam się api. łączone były poprzez; moje oferty -> akcje -> połącz z produktem

oznacz moderatorów