anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[7.04] Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

la_nika
Moderator
Moderator

Od dziś zwiększymy procent ofert powiązanych z Katalogiem produktów Allegro i rozszerzymy go o nowe kategorie, ponieważ do końca 2021 roku planujemy skatalogować wszystkie oferty w kategoriach, w których jest to możliwe.

Na wasze pytania odpowiadała Katarzyna Owczarek. Poniżej znajdziecie zapis sesji, która odbyła się 7 kwietnia. 

la_nika_0-1617781155027.png

Kasia w Allegro pracuje od 4 lat. Przez 3 lata wspierała Sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. W codziennej pracy zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

UWAGA!! Za wszystkie pytania dziękujemy, było ich bardzo dużo! @k_owczarek1  wróci do nas aby dokończyć rozpoczęte tematy, dlatego tymczasowo zamykam wątek.   

   Monika
   Moderator


   _____________
   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
163 ODPOWIEDZI 163

ejczbi
#12 Orędownik#

Nie ma co wszystkich wrzucać do jednego worka, mi akurat nie zależy, żeby katalog był na tiptop, ale żeby nie przeszkadzał w pracy. A przede wszystkim, żeby wprowadzanie produktyzacji nie zabraniało nam sprzedawania niektórych produktów na Allegro. U nas zagrożone jest 15-20% miesięcznego obrotu.

Tak jak pisałem w pierwszym poście, rozumiemy potrzebę obowiązkowości EAN w niektórych przypadkach. Uważamy jednak, że uzależnianie tego tylko od kategorii nie jest wystarczające. Co więcej, kryteria decydujące które to będą kategorie, są niejasne i krzywdzące. Pomysły innych rozwiązań:

- podział kłopotliwych kategorii na mniejsze jeśli to możliwe.

- ograniczenie liczby kategorii z obowiązkowym EAN do absolutnego minimum, tam gdzie nie ma żadnych wątpliwość.

- obowiązek EAN uzależniony od podanego producenta produktu. W końcu to producent decyduje czy nadaje EAN. Jeśli więc ktoś sprzedaje LEGO, wiadomo, że potrzebuje EAN i można go wymagać, a na przykład dla producenta Roxtone 🙂 EAN nie byłby wymagany.

 

 

Kategorie absolutnie dla nas kluczowe, których głownie tyczyły się dotychczasowe wypowiedzi:

122350 > Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Kable, przewody

122351 > Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Przejściówki


122352  >Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Wtyczki

 


Oraz inne problematyczne kategorie:
122366 Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Mikrofony i akcesoria Mikrofony przewodowe Wokalowe Dynamiczne

 - Tutaj rzeczywiście EAN jest dość powszeechny, ale już wśród budżetowych rozwiązań pojawia się rzadko.

 

122368 Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Mikrofony i akcesoria Statywy i uchwyty

 - Drobne akcesoria, EAN pojawia się sporadycznie


122369 Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Mikrofony i akcesoria Pozostałe

 - Kategorie POZOSTAŁE powinny być z założenia wyłączone z wymogu


100136 Allegro Kultura i rozrywka Gadżety Pozostałe

 - Kategorie POZOSTAŁE powinny być z założenia wyłączone z wymogu

 

122382 Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Nagłośnienie

 - Statywy Kilku POLSKICH producentów bez EAN - wspierajmy to co POLSKIE!

 

257347 Allegro Elektronika Telefony i Akcesoria Akcesoria GSM Adaptery, przejściówki

 - To dla nas akurat peryferia działalności, nie znam skali problemu.

 


308845 Allegro Elektronika RTV i AGD Elektronika Kable, przewody

 - Organizery na kable Propozycja podkategorii bez EAN - rzepy

 

 


Proszę z dystansem traktować aktualne nasycanie EAN. W wielu wątkach na tym forum widziałem, że ludzie "sobie radzą" wpisując inne EANy. Sami też tak w jednej ofercie zrobiliśmy, żeby na szybko zmienić stan. Potem napisałem przez formularz z prośbą o usunięcie błędnego EAN, ale konsultant nie widział problemu ( zgłoszenie nr "14691985" ). Przypominam też o kablach, które ludzie lutują sami, a wpisują EAN komponentów.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@ejczbi 

Rozumiem, że Twoja perspektywa i dzięki za te pomysły.  Każdy ma sens, jednak nie wiem na ile jest wykonalny dlatego wrzucę je na zespół. 

Przyjrzymy się ponownie wskazanym kategoriom, ale też nie mogę dać gwarancji, że zapadnie decyzja o wycofaniu się z EAN. 

Generalnie jesteśmy ostatni w kolejce, aby przyjmować takie nieprawidłowe EANy, zatem musimy znaleźć kompromis. 

Wrócę do Ciebie, jak otrzymam dalsze info w temacie.

oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

Proszę o usunięcie, był błąd i przez moment nie widziałem mojego poprzedniego posta i napisałem jeszcze raz.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Cześć @ejczbi 

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale w ostatnim czasie zdjęliśmy identyfikację produktu z kodu EAN w kategoriach, które wskazałeś:

122350 > Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Kable, przewody

122351 > Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Przejściówki

122352  >Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Kable, przewody i wtyki Wtyczki

122366 > Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Mikrofony i akcesoria Mikrofony przewodowe Wokalowe Dynamiczne

122369 >  Allegro Elektronika Sprzęt estradowy, studyjny i DJ-ski Mikrofony i akcesoria Pozostałe

100136 > Allegro Kultura i rozrywka Gadżety Pozostałe

308845 > Allegro Elektronika RTV i AGD Elektronika Kable, przewody

 - Organizery na kable

Jeśli chodzi o kategorię Pozostałe to zgadzam się, że jest ona problematyczna z uwagi na zróżnicowany asortyment i brak możliwości wydzielenia parametrów, którymi można go opisać. Dlatego rozpoczęliśmy akcję przenoszenia ofert, o której przeczytasz w tym artykule. Jeśli masz jakieś oferty wystawione w Pozostałych i chciałbyś je przenieść wypełnij formatkę, która jest na stronie i podeślij ją do nas. 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@la_nika Dlaczego usunęliście mojego posta o poprzednim "specu" od produktyzacji???

@k_owczarek1 EAN a opinie o produkcie. Kolejny nie spinający się "babol". Są firmy które np sprzedają aparaty fotograficzne. Aparat X ma kod EAN. Ale jest sporo sprzedajacych którzy wystawiają TEN SAM MODEL aparatu ale powystawowy, używany ( w pudełku lub bez), z dodatkowymi akcesoriami. I dostają różne opinie - ale ponieważ jest to ten sam EAN więc również opinie o "używanych czy odzyskanych" aparatach trafiają do opinii nowych aparatów. A tu rynek jest bardzo wrażliwy na opinie o jakości.

To samo ale np jedzenie. Ktoś sprzedaje kawę w opakowaniu 500g i odnosi sukcesy. Ktoś inny kupił partię z datą przydatności 7dni, nawet trochę zwietrzałą. opisał to uczciwie w aukcji. ale ponieważ jest ten sam kod EAN - kiepskie opinie trafiają również w 'dobrą" kawę, psując reputację innym sprzedawcom.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

mikeza
#17 Koryfeusz#

@pinsplash w dziale motoryzacja jest fajnie, bo zamiast faktycznego kodu producenta, większość wpisuje kod oryginalnej części, a dopiero w opisie wspomina, że to jest zamiennik. w związku z tym łaczą się oferty oryginalnych części prosto z ASO z tanimi zamiennikami od chińczyka za grosze. potem przy oryginałach czytamy opinie jakie to badziewie, a tani produkt ma opinie super jakości. Czy o to chodzi allegro ? I kto ma niby weryfikować takie zgłoszenia ? ktoś kto większy kontakt z autem ma tylko podczas mycia na samoobsługowej myjni ?

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@pinsplash 

Owszem opinie produktowe agregujemy w ramach jednego produktu w Katalogu i wyświetlamy we wszystkich ofertach z nim połączonych. Co do zasady stan przedmiotu powinien zostać określony przez parametr ofertowy oraz dokładnie przedstawiony w opisie oferty. Jako, że jest to cecha konkretnego przedmiotu oceny tego typu powinny zostać zgłoszone do weryfikacji.

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@k_owczarek1 Błąd logiczny. To jest TEN SAM PRODUKT ( TEN SAM EAN) tylko stan inny - więc powinniście na etapie wystawiania to uwzglednić. Fakt wtedy całą produktyzacje może trafić *** bo będzie n produtków z tym samym EAN ( ale NIE TAKICH SAMYCH). No ale to wy ważycie to piwo... ( tylko dlaczego my je mamy pić? 🤔)

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

logario_ig
#10 Popularyzator#

Jak zamierzacie poradzić sobie z weryfikacją milionów produktów w katalogu? Zgłaszanie błędów i ręczna weryfikacja przez Was? Na jakiej podstawie macie zamiar weryfikować poprawność danych?

Pierwszy błąd w produkcie zgłosiliśmy w listopadzie zeszłego roku. Do dzisiaj nie jest zweryfikowany w całości. Tak będzie przebiegać weryfikacja? Zaraz pyknie pół roku a produkt nie jest zweryfikowany. Do tej pory zostały zweryfikowany dwa zgłoszone przez nas błędy, w tym jeden niepoprawnie i trzeba było zgłaszać jeszcze raz. 

2021-04-02_s.png

A tak wygląda jakość produktów w bazie danych (żeby nie było - produkt o takim EAN to nie samotnik, ale zestaw gier i... nie ma w nim samotnika). Przez taki produkt nie można łączyć ofert. Zgłaszać błąd? Co tu zgłaszać? To jest w całości do usunięcia. Ile takich śmieci jest w bazie produktów? Jakie macie plan żeby to ogarnąć?

Przelecieliśmy _wszystkie_ nasze oferty w kategorii "Kultura i Rozrywka" narzędziem "połącz z produktem". Osiągnęliśmy wynik 26,2%, przy wymaganym minimum 25%... ufff udało się tym razem. Od czerwca ma być ponoć 50%. Jak mamy to osiągnąć, skoro nie daje się połączyć większej liczby ofert? Co macie zamiar zrobić, żeby dało się połączyć większą liczbę ofert?

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Cały czas pracujemy nad usprawnieniami dla procesów weryfikacji. Część automatyzujemy, jednak część pracy wykonujemy ręcznie. Oprócz tego rozwijamy mechanizmy, które działają wewnątrz katalogu, a odpowiadają za łączenie duplikatów, walidacji danych, itp. 

Chcemy to ogarnąć, jednak jest to długofalowe zadanie i na pewno będziemy dodawać kolejne procesy i automatyzacje. 

A to zgłoszenie błędu masz odłożone w zakładce Sugestie Zmian?

 

oznacz moderatorów

logario_ig
#10 Popularyzator#

@_HolaOla_ To dorzućcie jeszcze do koszyka z pomysłami "muszą być zrealizowane" konieczność akceptacji przez system wariantów produktu pod jednym EAN (np. kolorów). Jest wiele produktów sprzedawanych w opakowaniach zbiorczych, które mają jeden EAN i nigdy nie będą miały opcji, żeby był osobny EAN dla każdego wariantu. Jednostką SKU jest komplet np. 12 sztuk w różnych kolorach i koniec. Dopiero w detalu to się rozbija na sztuki - bo nikt nie kupuje 12 skakanek, tylko wybiera jedną. W sklepie stawia się display na półkę i klient sobie wybiera kolor ręką, ale w internecie trzeba to rozbić na osobne oferty, pokazać kolory itp. żeby klient miał co kliknąć.

A teraz jeżeli ktoś dorzuci w produkcie wariant kolorystyczny np. różowy to właściwie nie ma jak użyć go do wariantu zielonego bo parametr koloru jest już zapisany w produkcie i system marudzi, chce zamieniać parametry itp. a nie powinien się czepiać, bo wszystko się zgadza.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderator
Moderator

@logario_ig Czy mógłbyś mi podać przykładową ofertę z produktem, którego dotyczy opisywana przez Ciebie sytuacja? 

   Ola
   Moderator

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

logario_ig
#10 Popularyzator#

9503093749 - to jest akurat kolor różowy. Na zdjęciu widać pudełko, które jest opakowaniem jednostkowym, a w środku są 3 kolory. Ten produkt ma wiec jeden EAN i 3 warianty. Takich produktów mamy w ofercie chyba ze 20 czy 30... nie pamiętam teraz - nie jest to pojedynczy przypadek.

Dla każdego wariantu mamy więc osobną ofertę, żeby klient mógł sobie wybrać jaki kolor chce kupić. Chcemy uniknąć zbędnego tłumaczenia, że "kolor może być taki a taki, napisz po zakupie jaki chcesz, jak nie napiszesz, albo nie będzie takiego koloru jak chcesz to wyślemy losowy", bo to jest słabe i trąci amatorką.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Sprawdziłam kategorię wskazanej oferty (Taśmy i gumy do ćwiczeń) i nie wymagamy w niej kodu EAN zarówno do wystawienia oraz skatalogowania oferty. Identyfikujemy po Marce, Kodzie producenta, Kolorze, etc. (dokładne parametry potrzebne do skatalogowania oferty znajdziesz w sekcji Podstawowe parametry formularza wystawiania) Jednak generalnie rację masz w tym, że obsługa wielowariantów produktowych jest potrzebna. Wiemy o tym i od jakiegoś czasu pracujemy już nad odpowiednim rozwiązaniem.

oznacz moderatorów

logario_ig
#10 Popularyzator#

@k_owczarek1 Ok. W tej kategorii tak, ale mamy też takie produkty w innych kategoriach gdzie nie da się już na jednym EAN zrobić wariantów. 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@logario_ig 

Nad samą wariantowością produktową (grupami produktowymi) jeszcze pracujemy, niestety na dziś nie jestem w stanie Ci powiedzieć kiedy je wdrożymy. 

 

oznacz moderatorów

owocowyraj
#8 Zapaleniec#

witam serdecznie 

pytanie takie mam  na allegro konto firma jako działalność rolnicza sprzedaje owoce niszowe  nalewkarskie w tej chwili np młode pędy sosny  w jaki sposób mam  wypełnic limit przypisanych kodów EAN  w tym przypadku ?

Nawet jesli chciałbym je wykupic  to i tak na BS1 moga to zrobic tylko firmy 

prosze o odpowiedz

oznacz moderatorów

mikeza
#17 Koryfeusz#

@owocowyraj znając pomysłowość tego serwisu to jeszcze dostaniesz odpowiedź, żeby założyć pełną działalność gospodarczą tylko po to, żeby uzyskać te kody :):)

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

witaj @owocowyraj 

Pule kodów EAN od GS1 mogą wykupić właściciele marek handlowych. Jeśli oznaczasz swoje produkty własną marką, powinienieś otrzymać dla nich numery GTIN. Podaj proszę kategorie, których wystawiasz swoje przedmioty. Jeśli blokerem rzeczywiście jest fakt, że prowadzisz działalność rolniczą to będziemy musieli ponownie przyjrzeć ustalonej identyfikacji.

oznacz moderatorów

owocowyraj
#8 Zapaleniec#

Nie posiadam własnej marki , wiekszość owoców które sprzedaje to owoce lesne które według polskiego prawa są zwolnione z opodatkowania a teraz wychodzi na to ze bede musiał zakładac firme zeby je sprzedawac . Jako rolnik tez bez przesady zeby sprzedac to co wyprodukowałem musze musze zakłądac firme lub wykupywac jakies kody.  Takich osób w sezonie jest wiele juz teraz widac ze uciekaja z normalnych kategori do kategoria rosliny zeby sprzedac warzywa czy owoce, bo tam chyba nie ma jeszcze wymogów.

kategoria która powinna byc zwolniona z procentu  to supermarket --- >owoce i warzywa bo nawet jak dacie 1 % to nie da sie tego wypełnic sprzedajac takie rzeczy jak ja

pozdrawiam

oznacz moderatorów