anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Data wystawienia faktury - zakup w niedzielę 31.12.2023 firma nieczynna / inwentura

biumax
#8 Zapaleniec#

@w_kiwi@ko_alka@la_nika@nat_not@_HolaOla_ 

Szanowni Państwo, proszę o pomoc i opinię czy Kupujący może domagać się od nas wystawienia faktury za zakup, którego dokonał w dniu 31 grudnia 2023, o godzinie 00:05 - niedziela, firma nieczynna, świeżo po inwenturze.

Towar wysłany zgodnie z terminem wskazanym w aukcji (wysłany w dniu dzisiejszym tj. 02.01.2024) oraz faktura wystawiona dzisiaj z dniem 02.01.2024.

Kupujący po otrzymaniu faktury napisał do nas wiadomość: "TOWAR ZOSTAŁ ZAKUPIONY 30 GRUDNIA 2023 R. i TEGO SAMEGO DNIA OPŁACONY BLIKIEM.
FAKTURA POWINNA BYĆ WYSTAWIONA Z DATĄ
30 GRUDNIA 2023 R.
Proszę o niezwłoczne wystawienie faktury z prawidłową datą, dnia zakupu i opłacenia zamówienia - 30 grudnia 2023 r.!"

 

Po chwili kolejna wiadomość: "To jakiś żart??? Towar opłacony 30 grudnia,dlaczego faktura została wystawiona z data styczniową ???"

 

Proszę o pomoc, co możemy w tej sytuacji zrobić.

oznacz moderatorów
49 ODPOWIEDZI 49

_Likos_
#21 Demiurg#

@MikroLITY  no nie . Bo autowypłata z 31-12 zaksiegowała sie na naszym rachunku dopiero w dniu 02-01-2024. Przelew ksieguje sie w pierwszym dniu roboczym

oznacz moderatorów

biumax
#8 Zapaleniec#

Dokładnie tak miałem. Pieniądze trafiły na moje konto w banku w pierwszym dniu roboczym czyli 02.01.2024.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ ,,Bo autowypłata ,, jest to niby udogodnienie  ,ale komplikujące sprawy podatkowe , zrobiłem paczki , zamknąłem dzień , robię ręcznie wypłatę .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  i dlatego masz wczesniej obowiązek podatkowy 🙂 Mam jeszcze coś takiego :

https://www.ifirma.pl/blog/sprzedaz-z-zaplata-przez-system-szybkich-platnosci-kiedy-powstaje-obowiaz...

"Cykliczne przekazywanie wpłat przez operatora płatności
Z umowy wynika, że tylko operator płatności może przekazywać środki na rachunek bankowy przedsiębiorcy. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje w chwili wpływu środków na rachunek przedsiębiorcy.

albo

Przekazywanie wpłat przez operatora płatności na zlecenie przedsiębiorcy
W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie w dacie wpłaty na rachunek pośrednika, ponieważ przedsiębiorca cały czas dysponuje środkami, które znajdują się na rachunku pośrednika.

 

 

oznacz moderatorów

drekenzes
#16 Inspirator#

@biumax A jest jeszcze tak 🙂

W przypadku sprzedaży internetowej, dowód zakupu wystawiasz w momencie zawarcia transakcji (wtedy powstaje obowiązek podatkowy), która następuje: przy przedpłacie - w momencie wysyłki towaru, za pobraniem - w dniu odbioru paczki przez kupującego. 

Tak więc fakturę wystawiłeś prawidłowo z datą 2 stycznia.

Jeśli chodzi o wpłaty bezpośrednio na konto, to też jest tam trochę wyjątków, (ale, ale, ale....)

Co do pobrań, też sprawa dyskusyjna, jednak większość wali dowód zakupu od razu, bo de facto takie śledzenie paczek jest niemożliwe, a spóźnić się nie możesz.

_________________________________________________________
1.07.2024____Allegro ---> Kolekcje...RIP...
oznacz moderatorów

biumax
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za opinię.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

I weź tu w Polsce prowadź biznes, nawet chcąc być jak najbardziej uczciwym to w obliczu takich przepisów jest niewykonalne. 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@_Likos_ @mdrogeria 

mnie tak uczyli - podkreśliłem i pogrubiłem dla tych co nie chcą czytać całości

 

 

Odliczenie VAT od faktur na przełomie roku

Rozliczenie faktur kosztowych na przełomie roku na gruncie podatku VAT wymaga odniesienia się do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w kwestii odliczenia VAT od faktur kosztowych na przełomie roku zastosowanie mają standardowe przepisy i nie ma znaczenia, że mamy do czynienia z fakturami wystawionymi na przełomie roku.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy w VAT powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast podatnik otrzymał całość bądź część zapłaty przed dokonaniem dostawy albo wykonaniem usługi, obowiązek ten powstaje z chwilą ich otrzymania. Jest to ogólna zasada ustalania obowiązku podatkowego w podatku VAT, od której istnieje szereg wyjątków. Niemniej obowiązek podatkowy u sprzedawcy co do zasady powstaje w dacie sprzedaży. Weryfikując prawo do odliczenia VAT od faktury z datą sprzedaży z poprzedniego roku i datą wystawienia z nowego roku, trzeba wziąć jednak pod uwagę także zapisy zawarte w art. 86 ust. 10b pkt. 1 ustawy o VAT, na mocy których prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

W praktyce oznacza to, że nabywcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów udokumentowanych fakturą z datą sprzedaży z poprzedniego roku i datą wystawienia z nowego roku najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, czyli w nowym roku.

Przykład 3.

Pan Eryk będący czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym podatek VAT w okresach miesięcznych dokonał zakupu usługi graficznej w grudniu 2022 roku. Fakturę kosztową potwierdzającą dokonaną transakcję otrzymał w styczniu 2023 roku z datą sprzedaży 31 grudnia 2022 roku i datą wystawienia 7 stycznia 2023 roku. Kiedy pan Eryk może dokonać odliczenia podatku VAT? Podatek VAT naliczony, wykazany na fakturze zakupu z datą sprzedaży z grudnia 2022 roku i datą wystawienia ze stycznia 2023 roku, otrzymaną w styczniu 2023 roku, podlega odliczeniu najwcześniej w dacie otrzymania faktury, a więc w rozliczeniu za styczeń 2023 roku, oczywiście pod warunkiem, że zakupiona usługa jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych w działalności gospodarczej. Fakturę należy zatem wykazać w rejestrze zakupów w styczniu i ująć w pliku JPK_V7M składanym za styczeń. W razie gdy pan Eryk nie dokona odliczenia podatku VAT w styczniu, prawo do odliczenia przysługiwać mu będzie jeszcze w 3 kolejnych okresach rozliczeniowych, a więc w rozliczeniu za luty, marzec i kwiecień 2023 roku.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktury-kosztowe-na-przelomie-roku-rozliczenie-w-pit-cit-i-vat

oznacz moderatorów

Monika__L
#15 Entuzjasta#

Data wystawienia to data kiedy ją wystawisz. Dzis byłaby dzisiejsza 🙂 a nie grudniowa

data dostawy to data wydania towaru ale jeśli dostałeś pieniądze przed tą data to to jest data obowiązku podatkowego 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Monika__L  @Lara__  żadna z osób wypowiadających się w wątku nie jest uprawniona do interpretacji prawa , możemy sobie ,, po-Gadać ,, ale ostateczna decyzja wraz z jej konsekwencjami będzie należeć tylko i wyłącznie do Ciebie .... do przedsiębiorcy

oznacz moderatorów