anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupujący nie chce oddać gratisów

regimda
#1 Nowicjusz#

Od pewnej sumy dodajemy do przesyłki dość cenny gratis (wartość to ok. 70 zł). jest o tym info na naszych aukcjach - że od sumy takiej i takiej otrzymają Państwo gratis. Zazwyczaj gdy klienci odsyłali towar w ramach zwrotu, zwracali również gratis, ale 3 razy mieliśmy przypadek że Kupujący go zatrzymał. W jednym przypadku pani przeprosiła i odesłała, w drugim wielka awantura że nie wiedziała że trzeba to oddawać i nawet jeśli odeśle to tylko za pobraniem, bo nie będzie ponosić kosztów (ale wkleiliśmy jej cytat z rozmowy z pracownikiem Allegro - że nieoddany gratis Kupujący powinien odesłać na swój koszt). Odesłała. Teraz jest trzeci przypadek - pani odesłała towar w ramach zwrotu - bez gratisu. Napisaliśmy że gratis jest integralną częścią zamówienia i zwrócimy pieniądze dopiero gdy go otrzymamy. Napisała że nic takiego w paczce nie było. No i co teraz? Paczki pakują dwie osoby i z cała pewnością dołożony był gratis. Mamy jej to po prostu podarować i zwrócić pieniądze za towar? (dodam że my mamy firmę, a to jest osoba prywatna)

oznacz moderatorów
44 ODPOWIEDZI 44

konto zamknięte
Nie dotyczy

Ja bym potrącił za ten gratis.

Klientka na 100% kłamie. Gdyby nie było gratisu to nie martw się, od razu po rozpakowaniu miałabyś telefon albo maila z pretensjami albo od razu negatywa. To najlepszy dowód na nie prawdomówność Twojej klientki.

oznacz moderatorów

AndrzejSALE
#8 Zapaleniec#

Zawsze doadjemy gratisy do paragonu albo wpisujemy na fakture za zero, oraz wpisujemy go do karty gwarancyjnej.  Dodatkowo nagrywamy wszystko przed wysylka. Sporo czasu, ale ludzi zwracaja wszystko.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów

AGD-SERVICE
#13 Ambasador#

1. - Warto w opisie zaznaczyć, że gratis o wartości yyy przysługuje od kwoty xxx i przy zwrocie części towaru (jeśli kwota zakupu spadnie poniżej ceny xxx) lub całości należy gratis zwrócić, w przypadku braku zwrotu gratisu kupujący zostanie obciążony kwotą yyy.

2. - Kupujący po otrzymaniu towaru nie zgłosił żadnej reklamacji odnośnie zamówienia, więc należy uznać, że gratis też otrzymał.

"Klientka na 100% kłamie. Gdyby nie było gratisu to nie martw się, od razu po rozpakowaniu miałabyś telefon albo maila z pretensjami albo od razu negatywa. To najlepszy dowód na nie prawdomówność Twojej klientki." - do tego jeszcze dochodzi dyskusja na Allegro.

 

oznacz moderatorów

terazauto
#13 Ambasador#

@regimda - hej. Uważam że niestety musisz zagryźć wargi i oddać hajs. To jest patologia i z tym nie wygrasz. Może to zabrzmi głupio - ale dokumentuj pakowanie gratisa. Tyle.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Z pewnością po odstąpieniu od umowy należy jej się zwrot za towar i przesyłkę. Przedmiotem umowy był produkt, za który zapłaciła i który oddała. Kwoty zwrotu także zmniejszyć nie można, gdyż przedmiot nie zmniejszył swojej wartości. Moim zdaniem zaistniała sytuacja to Wasze ryzyko. Jeśli klientka nie otrzyma zwrotu wpłaty, może wystąpić o rekompensatę z POK.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

To niech wystąpi, a @regimda ją pozwie za kradzież gratisów i co wtedy?
Lepiej oddać czy mieć sprawę którą się przegra? 🙂

To tak jakby ktoś dostał laptopa za free bo się sprzedawca pomylił i wysłał bez pobrania 🙂

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 przyjmujesz błędnie, że gratis jest o wartości zero

on jest premią za zakup w określonych warunkach

i to było napisane w umowie

duch ustawy konsumenckiej zakłada, że konsument sprawdza sobie w domu towar i go odsyła nieużywany do Sprzedawcy jeżeli mu się nie podoba a produkt można dalej sprzedać jako nowy

żadna strona nie ma tutaj nic tracić - stąd np: obowiązek zwrotu kosztów wysyłki przez sprzedawcę by było 1:1 w ponoszeniu kosztów wysyłki - chyba że sprzedawca chce inaczej

jeżeli sprzedawca ponosi stratę - np: nie jest zwrócone kompletne zamówienie nieużywane lub nosi ślady używania to sprzedawca ma prawo żądać rekompensaty

 

wg ciebie konsument sobie może nie oddać 10% gratisu

https://allegro.pl/oferta/bros-snacol-5gb-srodek-trutka-na-slimaki-1kg-10-9324189092

lub tutaj podobnie

https://allegro.pl/oferta/120-szt-10-czosnek-niedzwiedzi-wysylka-gratis-9062254352

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@regimda   No i pewnie nie odda, bo zwraca zakupiony towar, a jak sama nazwa mówi jest to gratis. Może należy zaznaczyć w opisie, że w razie zwrotu należy także zwrócić "gratis".

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

No nie wiem. To tak jak z gratisową wysyłką. Jeśli np. macie od 200zł gratisową wysyłkę i ktoś kupi 3 rzeczy, przekroczy ten próg. Wy wysyłacie np. kurierem na swój koszt, a następnie klient oddaje 2 rzeczy i wartość zamówienia finalnego jest mniejsza niż 200zł, to jak najbardziej, zgodnie z prawem, należy doliczyć koszt wysyłki do tego co by klient zamówił. Dodatkowo, koszt ten nie podlega wówczas zwrotowi (nawet w tańszej formie) gdyż klient dokonuje częściowego zwrotu. Przerabiałem to kiedyś bo miałem taką cwaną klientkę. No i się przeliczyła.

To samo może być z gratisem. Zależy jak to jest sformułowane w opisie. Jeśli jest to integralna część zamówienia i ktoś rezygnuje z tego zamówienia, no to sorry, ale gratis też należy oddać.

A to, że klientka go otrzymała to więcej niż pewne 😄

No cóż, na takie chamstwo ze strony niektórych klientów nic się nie poradzi.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@regimda to i tak dobrze, że tylko gratis sobie zatrzymała. Równie dobrze mogła sobie zatrzymać wszystko, a Tobie odesłać cegłę i co wtedy ? 🙂

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@konto zamknięte dlatego najlepszym rozwiązaniem jest to, co np. ja stosuję. Każdy zwrot jaki jest od klienta, jest nagrywany. Od momentu jak paczka jest otwierana. Nie ma niedomówień i jest bezsprzeczny dowód w razie gdy klient próbuje coś ściemniać.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@regimda  No dobrze,  a co to znaczy  "gratis"

Jeżeli  w sklepie  typowym przemysłowym ( powiedzmy AGD), leżą  na ladzie  cukierki  to po zabraniu jednego cukierka mam za niego zapłacić?

Z opisu  sytuacji  wynika  że niektórzy sprzedawcy  traktują  gratisy jako  sprzedaż  wiązaną.  Więc proszę tak to napisać  w opisie  sprzedaży, będzie wiadomo  których sprzedawców omijać.

I jeszcze jedno,  jeśli  bubel gratis który wypychacie  się  uszkodzi,  to  będziecie sobie uzurpować prawo do  odmowy  zwrotu należności za  całą  dostawę?

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@br. nie masz racji. Zobacz co @regimda napisał(a) na początku. W sumie sam dopiero teraz to dokładnie zauważyłem. Cytuję "Od pewnej sumy dodajemy do przesyłki dość cenny gratis". W związku z tym, oczywistą rzeczą jest w tym momencie zależność pomiędzy wielkością zamówienia, a otrzymanym gratisem. Skoro klient odstępuje od umowy i zamówienie jest anulowane lub jego wartość spada na tyle, że ten gratis by mu nie przysługiwał w momencie zakupu, to zgodnie z logiką i na 100% prawem, jest zobowiązany taki gratis zwrócić. To jest identyczna sytuacja jak ta z darmową wysyłką, o której pisałem.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@konto zamknięte  Mam rację,  jeśli  coś  jest gratisem  to po prostu  jest i nie  ważne  czy ktoś rozdaje  gratisy po 1 zł  czy  1000 zł. Po prostu to jest gratis  i  dziwne  że o tym dyskutujemy.

A jeśli oczekuje  zwrotu  takiego gratisu  to powinien zastrzec  to w opisie  aukcji, tyle  że  to by była już  tak zwana  sprzedaż wiązana. 

Oczywiście  można  dziwić się  że ktoś gratisu  nie chce oddać,  analogicznie  dziwię się  że  darczyńca   porusza  takie tematy  na  forum.

Jeśli go nie stać  na rozdawanie  gratisów  niech po porostu nie daje

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

@br. " Mam rację,  jeśli  coś  jest gratisem  to po prostu  jest i nie  ważne  czy ktoś rozdaje  gratisy po 1 zł  czy  1000 zł. Po prostu to jest gratis  i  dziwne  że o tym dyskutujemy."

Nie, nie masz racji, bo warunkiem otrzymania gratisu w tym wypadku jest dokonanie zakupu za określoną kwotę. Dokonanie częściowego zwrotu powoduje, że nabywca przestaje spełniać warunki otrzymania gratisu, zatem powinien go zwrócić. Zatrzymanie gratisu w takim przypadku spełnia znamiona WYŁUDZENIA.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@regimda gratis staje się gratisem i jest dodawany warunkowo. Warunkiem jest zakup za określoną kwotę. Jeśli kupujący odstąpił od umowy, to umowę uważa się za niezawartą, a przedmiot umowy naley zwrócić w całości.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@konto zamknięte, @glenmoranghie,  Oczywiście że należy zwrócić przedmiot umowy,  czyli konkretny przedmiot zakupu, ale nie różne  dodatki,  gratisy.

Kopertę albo  folię opakowaniową też należy zwrócić  żeby nie być oskarżanym o przywłaszczenie czy  wyłudzenie?  A może  żeby  nie było wątpliwości  powinniście owe gratisy wysyłać  osobną przesyłką  po 14 dniowym "okresie próbnym"  oraz po  wystawieniu  samych pozytywnych  ocen.   To mogłaby  być jako taka premia  za  przemilczenie  różnych  niedociągnięć  sprzedającego.

Prawdę mówiąc  nie bardzo  mi na tym zależy, raczej  w gratisy nie wierzę i  staram się unikać, bo to  najczęściej  niepotrzebny  gadżet, śmieć.    Ale wczoraj kupiłem ksiązki. No i sprzedawca  pisze mi w takiej ulotce  że  jest  gratis,  zakładka z tekturki  do  tych ksiązek.  Wiec  gdyby  coś  wyszło nie tak  no to muszę  tej tekturki  pilnować jak oka w głowie, bo  sprzedawca za jej brak może mnie do sadu....

Absurdy...  absurdy...

oznacz moderatorów

glenmoranghie
#13 Ambasador#

Nie mówimy tu o tekturce za pięć groszy, lecz o gratisie dodawanym do zakupów na określoną kwotę minimalną, gratisie o wartości 70zł. 
I teraz niech się zbierze grupa cwaniaków, dokona zakupów, a potem dokona zwrotów konsumenckich zatrzymując sobie owe gratisy. Narażą sprzedawcę na określone koszty nie dadząc mu nic zarobić. Bez sensu, nie? 

Albo od innej strony, w sklepach stacjonarnych czasem też można dostać gratis do zakupu za określoną kwotę. Idź więc do takiego sklepu i powiedz sprzedawcy że chcesz dostać gratis, ale nie zamierzasz niczego kupować. Bo do tego w gruncie rzeczy sprowadzają się Twoje wpisy. Cwaniactwo i januszowanie.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

Umowa kupna-sprzedaży jasno określa co jest przedmiotem umowy i jakie zasady muszą być spełnione. W tym przypadku przedmiotem umowy jest sprzedawany towar i gratis. Gratis dodawany jest na określonych warunkach. Przy odstąpieniu od umowy, umowę uważa się za nie zawartą. Cały przedmiot umowy podlega zwrotowi (towar i gratis), koniec, kropka.

@br. czyli według Ciebie jeśli zakupię sprzęt elektroniczny za np. 10 tyś zł i dostanę w gratisie do tego zakupu telefon o wartości 500 zł, gdzie warunkiem otrzymania tego telefonu jest zakup za 10 tyś zł, to mogę odstąpić od umowy, odesłać sprzęt elektroniczny, a telefon sobie zostawić ? tak jest według Ciebie ? Większej bzdury jeszcze nie słyszałem. 

@regimda u Ciebie warunkiem otrzymania gratisu jest zakup za określoną sumę. Kupujący odstąpił od umowy, więc suma jego zakupu wynosi 0 zł, a co z tym związane nie spełnia warunku otrzyamnia gratisu. Gratis podlega zwrotowi i tyle.

oznacz moderatorów