anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zmiana cennika dostaw od 29 maja - dopłacanie do wysyłki?!

Janirka
#12 Orędownik#

Cześć, mam pytanie do sprzedających - posiadających umowę z Pocztą Polską. Posiadam umowę, i do tej pory Allegro Przesyłka polecona kosztowała 5,90 zł. Tyle płacił kupujący i tyle płaciłam ja Poczcie. Wkrótce mają się pojawić zmiany cennika i według Allegro, maksymalna cena za Allegro Polecony będzie wynosić 6,99 zł brutto. Otrzymałam jednak aneks do umowy z PP, z którego wynika, iż cena za przesyłkę będzie mnie wynosić 6,20 zł + VAT. Czyli 7,62 zł. Czy ja dobrze rozumiem, że 0,63 zł różnicy mam dopłacać z własnej kieszeni? 

Zrzut ekranu 2020-05-25 o 08.43.54.png0.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna kwestia, dlaczego kupujący mają możliwość oceniania kosztów wysyłki które zostały narzucone przez Allegro, a nie przez sprzedawcę? Rozumiem że niektórzy kupujący ustalali zbyt wysokie ceny kosztów wysyłki, OK. Ale jeśli Allegro narzuca nam cenę 8,99 za Inpost lub teraz za Allegro Polecony itp - dlaczego klienci mają oceniać nas? Czy nie można wprowadzić zmiany, tak jak w przypadku Allegro Smart, że przy wysyłce Smartem automatycznie jest przyznawanych 5 gwiazdek? 

_______
Kamila
oznacz moderatorów
39 ODPOWIEDZI 39

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

Za 6,99 kupujesz wysyłkę od Allegro i to Allegro na tyle wystawi Ci fakturę. Podane przez Ciebie ceny dotyczą wysyłek poza Allegro.

Do tej pory miałeś osobne dedykowane konto Elektronicznego Nadawcy tylko do Allegro. Niebawem się to zmieni i będziesz miał konto zwykłe które będzie pobierało aukcje, różnica polega na tym, że z konta zwykłego możesz nadawać też zwykłe przesyłki w podanych cenach.

 

Weź tylko pod uwagę, że poza poleconym ecommerce pozostałe przesyłki mają płatny zwrot w przypadku kiedy kupujący nie odbierze paczki.

 

Uprzedzając pytanie, trzeba mieć umowę z Pocztą Polską mimo, że dostawę kupujesz od Allegro ponieważ, umowa daje dostęp do EN bez którego nie nadasz żadnej paczki 🙂

Jeśli chodzi o smart to z automatu jest 5 gwiazdek o ile kupujący wybierze opcję dostawy w ramach smart.

oznacz moderatorów

Janirka
#12 Orędownik#

O to mi właśnie chodziło 🙂 Ufff. Czyli mogę spać spokojnie 🙂

Dostęp do EN i umowę oczywiście mam, i będę ją "przedłużać". A jeśli chodzi o płatne zwroty, też to widziałam... No trudno. Pozostaje nam się z tym tylko pogodzić 😉

_______
Kamila
oznacz moderatorów

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

Tylko, że stara umowa wygasa 29 maja a mój opiekun napisał że nowa "powinna" działać od 1 czerwca więc wyśpij się póki możesz 😄 bo 30 maja i 1 czerwca zapowiadają się nerwowo

oznacz moderatorów

Janirka
#12 Orędownik#

Tak tak, już aneks odesłałam 🙂 Miejmy nadzieję że nic nie wybuchnie 🤣

_______
Kamila
oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@-ModnyZakatek-  tu trzeba doprecyzować, podane ceny w aneksie dotyczą paczek allegro, do których allegro się nie przyzna i nie uwzględni ich w fakturze. Np. import przesyłek nieopłaconych itd. Wtedy najprawdopodobniej cena do takiej przesyłki będzie policzona według tego cennika. Dla kogoś kto nie ma normalnej umowy z pocztą, faktycznie można powiedzieć, że dotyczy to paczek poza allegro, ala ja mam np. drugą umowę z innymi cenami i paczki wysyłane poza allegro mam na innej fv, i innej umowie. W moim przypadku normalnie dostawałem dwie fv od poczty, zwykłą i za paczki allegro. Teraz może być tak, że dostanę zwykłą od poczty, drugą od poczty za te paczki, które nie weszły do allegro, a trzecią wliczoną w rachunek od allegro za paczki allegro. Jak będzie w praktyce, to pewno nikt nie wie.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

@mikeza 

 

Oficjalny komunikat Poczty brzmi:

 

UWAGA!!!•

Od 29 maja 2020 roku dotychczasowym użytkownikom Allegro Dostawy:

a)posiadającym wyłącznie umowę i konto do obsługi Allegro Dostawa,przedstawione powinny zostać nowe warunki współpracy. Natomiast konta Elektronicznego Nadawcy zostaną aktywowane jako zwykłe, dzięki czemu umożliwione zostanie nadawanie przesyłeknie tylko opłacanych i powiązanych z Allegro.pl.

b)posiadającym umowy i konta zarówno indywidualne, jak i do obsługi Allegro Dostawa zostanie umożliwione nadawanie wszystkich przesyłek na głównym koncie Elektronicznego Nadawcy. Umowa oraz konto dedykowane Allegro Dostawa zostanie dezaktywowana.


c) w przypadku braku przedłużenia umów na Allegro Dostawa, konto w EN zostanie dezaktywowane

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@-ModnyZakatek-  tylko co w związku z tym komunikatem ? Nic tu nie ma na temat cen, a zakładam, że te z aneksu dotyczą osób, które nie miały normalnej umowy z pocztą. Ja mam taką umowę od 10lat i te ceny z aneksu nijak się mają do moich z umowy, więc to nie jest tak, że poza allegro idzie według tego cennika.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

@mikeza no z komunikatu wynika, że

a) po 29. maja konto EN będzie służyło do nadawania zarówno na allegro jak i poza nim z cenami z aneksu

 

b) jak masz umowę z pocztą to do tego konta zostanie dopisana możliwość wysyłania paczek allegro więc powinny być dwie faktury, jedna z allegro a jedna na paczki poza allegro + te co się allegro nie przyzna

c) nie podpiszesz aneksu to nic nie nadasz

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@-ModnyZakatek-  jakoś dziwnie to interpretujesz. A niby na jakiej zasadzie miałbym nic nie nadać, skoro wysyłam paczki poza allegro poprzez pocztę polską ? A co pocztę może interesować czy ktoś nadaje paczki na allegro, a jak jest sklep internetowy i ma umowę z pocztą, to nic nie nada po 29 maja, bo nie podpisze aneksu dotyczącego wysyłek allegro ? Bzdura, przecież jest wiele podmiotów, które nie korzystają z allegro, a wysyłają masą paczek poprzez pocztę. Ten aneks ma głównie znaczenie, dla tych osób, które nie miały zwykłej umowy, a tylko tą allegro i faktycznie jak go nie podpiszą, to nie będą mogły nic nadawać.

Samo allegro namieszało tutaj jak diabli, i jak rozmawiałem kilka dni temu z opiekunem z poczty, to mi przekazał, że oni tam sami nie za bardzo rozumieją jak to ma funkcjonować, a allegro co chwilę im coś tam zmienia w warunkach.

Z informacji jakie uzyskałem, ceny na mojej umowie są bez zmian, a te z aneksu dotyczą tylko i wyłącznie przesyłek z adnotacją allegro, do których allegro się nie przyzna. Nie dotyczą przesyłek, które nadaję na starą umowę.

Jak widać interpretacji jest jednak wiele, zresztą każda zmiana na allegro wprowadza takie zamieszanie, więc można się do tego przyzwyczaić.

Aneks dotyczy konkretnej umowy, nie podpisałem aneksu do normalnej umowy, tylko do tej na allegro wysyłki, więc ceny w tym aneksie nie mają wpływu na nadawanie paczek według tradycyjnej umowy, bo to dwie różne sprawy. nie może być tak, że aneks do jednej umowy ma wpływ na ceny w drugiej, której nie dotyczy i nie jest ona w jego treści wspomniana.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

@mikeza punkt C dotyczy osób które mają tylko jedną umowę więc nie podpisując aneksu konto EN będzie dezaktywowane więc nic nie nadasz. Odnośnie Twojej sytuacji jest punkt B.

 

Allegro zawsze miesza, znaczy zmienia na lepsze a jak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@-ModnyZakatek-  z tą różnicą, że nie 2 faktury, a 3. Jedna normalna umowa, druga paczki allegro według ceny z aneksu, do których allegro się nie przyzna, a 3 fv wliczona w rachunek od allegro za allegro przesyłki.

Oczywiście, to może być, a nie musi. Bo w przypadku braku przesyłek błędnie nadanych, wszystkie allegrowe mogą być wliczone w rachunek i nie będzie żadnej dodatkowej fv z poczty dla tych paczek i te ceny z aneksu nie będą miały zastosowania w praktyce.

Jest to dosyć mocno namieszane, więc nie dziwi mnie, że na poczatku będzie niezły bajzel. Już teraz są sytuacje, że allegro przesylki są błędnie doliczane do zwykłej fv, ma to miejsce zazwyczaj w przypadku zwrotów. Darmowy zwrot w ramach smarta jest wrzucany do normalnej fv w stawce XXL, miałem tak już wiele razy. Boję się, że teraz będzie jeszcze gorzej.

Kto sprawdzi, czy jakaś paczka nie zostanie policzona dwa razy na różnych fv ? jak ktoś ma kilka nadań to da radę ogranąć, a jak się  wysyła setki paczek, to nigdy się nie doliczymy.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

-ModnyZakatek-
#10 Popularyzator#

@mikeza nie do końca wiem jak liczysz te 3 faktury... jeśli połączą Ci konta EN w jedno to jeżeli masz niższe ceny poza allegro to policzą Ci te niższe ceny a te z aneksu do allegrowej umowy w ogóle nie będą nigdzie uwzględniane

 

wystarczy ustawić w EN żeby pobierał tylko zakończone transakcje, żeby nie było jak doliczać

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@-ModnyZakatek-  z tego co mi przekazano tak to nie działa. Nie łączą na fv paczek poza allegro i paczek allegro, do których nie przyzna się serwis. To są dwie różne ceny i dwie faktury, dlatego ten aneks z tymi cenami.

A jak będzie w realu, to nawet pracownicy poczty nie wiedzą 🙂

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

kurde pogmatwane to 😮 dobrze, że nie jestem firmą 😄

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

Znakomity przykład, jak skomplikować do granic absurdu coś, co w miarę normalnie działało.

Ja do tej pory miałem tylko zwykłą umowę z pocztą, i w jej ramach mogłem wysyłać Smart wg cen ustalonych przez Allegro. Czy w ogóle będę mógł nadawać te durnowate Allegro-Cośtam-Cośtam na nowych zasadach?

Jakoś w InPoście to działa prawie samo z siebie. Nic nie musiałem podpisywać, tylko włączyłem Smart Allegro-Paczkomaty, zalogowałem się do InPostu przez Allegro i gra.

 

PS. Nie mogę się oprzeć przeczuciu, że na koniec maja będzie bordello gigante z przesyłkami Allegro-Poczta, więc na dziś się cieszę, że ich nie używam.

oznacz moderatorów

mikeza
#20 Guru#

@TomBanknoter  chodzi o to, żebyśmy się w żaden sposób nie doliczyli co i za ile. Tak po prawdzie to przy setkach , czy tysiącach przesyłek nie ma opcji, żeby sprawdzić każde naliczenie, kto wie, czy za niektóre paczki nie zapłacimy dwa razy, raz na allegro, a drugi raz fv z poczty.

______________________________________
Dobra rada zaczyna się od milczenia
oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

@mikeza A mnie się wydaje, że im chodzi o to, żeby jak najmniej osób oferowało Smarta - bo ich to najzwyczajniej świecie za drogo kosztuje. Stąd to zamieszanie z przesyłkami pocztowymi, i te kretyńsko liczone prowizje od przesyłek

oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

Ale nam potworka Allegro zafundowało. O ile dobrze to rozumiemy, to:

1. 29 maja wygasają dotychczasowe umowy.

2. "Niebawem" Allegro poinformuje nas kiedy włączy nas w nowy model rozliczeń, najpóźniej 30czerwca.

3. Do tego czasu (może nawet miesiąc) mamy rozliczać się z Pocztą, według cen jak w w załączniku @Janirka 

Czyli przez nawet miesiąc bulimy 7,62zł za polecone, a maksymalnie możemy pobrać za nie 6,99zł. Żeby było weselej w międzyczasie, jeśli ktoś zamówi ze SMARTEM, to od Allegro dostajemy 5,90zł

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/metody-dostawy-poczty-polskiej-nowy-model-rozliczen-EY0aDmkkyuA...

Policzone na przykładzie przesyłki poleconej, przy odbiorach w punkcie i kurierze do każdej przesyłki będziemy dopłacać jeszcze więcej. Aha i jeszcze prowizja od wysyłki!

Powiedzcie mi proszę, że gdzieś się pomyliłem @msniezek @_HolaOla_ 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#14 Krzewiciel#

Nie wiem jak wy, ale się rozliczam z pocztą wg cennika poczty, czyli za polecony ekonomiczny płacę 5,90 zł. Więc przy Smarcie jestem w plecy "tylko" tyle co zwykle - czyli VAT i opakowanie.

Fakt, że nigdy nie miałem włączonych przesyłek Allegro-Poczta, ale poczta twierdzi, że zamienia te konta w EN na zwykłe, więc raczej nie mogą brać więcej niż wskazuje cennik.

oznacz moderatorów