anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro żąda skanu dowodu tożsamości

Papirus-NML
#7 Wielbiciel#

Kupujący chcąc wystąpić do Allegro o rekompensatę, np. za opłacony, ale nie otrzymany towar od sprzedawcy musi wypełnić formularz online, w który żąda się skanu dowodu tożsamości (obydwu stron). Czy Allegro nie jest na bieżąco z prawem? Przypominam, że od 12 lipca 2019 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 r.(Dz.U. poz. 53), które stanowią, że firmy nie będą mogły kopiować naszych dokumentów, nie wyłączając paszportów, praw jazdy itp. Można co najwyżej poprosić o okazanie dowodu i spisać dane niezbędne do weryfikacji osoby, Ustawodawca postanowił, że od 12 lipca 2019 r. sporządzenie kopii dowodu tożsamości, w tym kserokopii lub wydruków, będzie zagrożone karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Dlaczego zatem Allegro nadal żąda skanu dowodu tożsamości???

oznacz moderatorów
49 ODPOWIEDZI 49

gartdeco1
#10 Popularyzator#

Allegro to inna planeta, to już tak duży monopol że mają w d. przepisy. Jak chcesz tu coś załatwić to musisz się przed nimi  ukorzyć.

oznacz moderatorów

White_Dove_
#12 Orędownik#

@gartdeco1błąd w rozumowaniu - jeśli kazdy będzie się " ukarzał" to monopol będzie rósł w potegę.

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

już wystarczająco urósł 🙂

oznacz moderatorów

kytorr
#13 Ambasador#

Zamkniesz allegro czy pojedynczego pracownika..? Wg informacji skan dowodu jest pomocą, nie jest pozycją obowiązkową - może przyspieszyć proces jedynie. Nie jest natomiast warunkiem do NIE przyznania rekompensaty. Jednym słowem nie musisz go załączać jest to opcjonalny wymóg i nie wpływa na poziom rekompensaty, jedynie na czas (teoretycznie)

oznacz moderatorów

Papirus-NML
#7 Wielbiciel#

Nikogo nie zamierzam zamykać. Niemniej jednak prawo jest stanowione po to, aby je przestrzegać. 

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

cytując fragment wpisu moderatora @msniezek 

"...do POK skanu dowodu nie wymagamy."

 

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/dokumenty-konieczne-by-skorzysta%C4%87-z-...

oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Wczoaj otrzymałem mail od Allegro informujący o niewypłacaniu mi MOICH pieniędzy jesli nie wyślę im skanu mojego dowodu osobistego. Twierdzą, że to z troski o mnie i moje bezpieczeństwo 🙂 ... Nie wiem jak przekazanie im wrażliwych danych z dowodu osobistego wpływa na bezpieczeństwo, o tym nie napisali. Ja natomiast wiem, że posiadając takie dane można mnie uwikłać we wszelkiego rodzaju oszustwa i wyłudzenia! Żądanie skanu dowodu osobistego wg mnie jest naruszeniem prawa. W tym samym dniu otrzymałem tez informację, abym dokonał wpłaty należnej im prowizji od mojej sprzedaży - otóż nie wpłacę tej kwoty dopuki nie otrzymam skanu dowodu osobistego właściciela konta bankowego, na które żąda się tej wpłaty! To chodzi o bezpieczeństwo transakcji, nie wiem czy nie jest to oszustwo! Tak więc właścicielu konta - czekam na skan Twojego dowodu osobistego, ku.wa mać!!!

 

oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Wczoraj otrzymałem mail od Allegro grożący mi niewypłacaniem mi MOICH pieniędzy jeśli nie wyślę im skanu mojego dowodu osobistego. Twierdzą, że to z troski o mnie i moje bezpieczeństwo ... Nie wiem jak przekazanie im wrażliwych danych z dowodu osobistego wpływa na moje bezpieczeństwo, o tym nie napisali. Bo nie jest możliwa weryfikacja tych danych oraz stanu faktycznego. Ja natomiast wiem, że posiadając takie dane można mnie uwikłać we wszelkiego rodzaju oszustwa i wyłudzenia! Żądanie skanu dowodu osobistego wg mnie jest naruszeniem prawa. W tym samym dniu otrzymałem też informację, abym dokonał wpłaty należnej im prowizji od mojej sprzedaży - otóż nie wpłacę tej kwoty dopuki nie otrzymam skanu dowodu osobistego właściciela konta bankowego, na które żąda się tej wpłaty! To chodzi o bezpieczeństwo transakcji, nie wiem czy nie jest to oszustwo! Tak więc właścicielu konta - czekam na skan Twojego dowodu osobistego!!! Jeśli Ty masz podstawę prawną, aby tego żądać ode mnie to i ja mam prawo mieć skan Twojego dowodu osobistego na swoim komputerze. Prawo obowiązuje Ciebie i mnie w równych stopniu. Cwaniaczki z Koziej Wólki...

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@Wladek83 a nie możesz wykonać przelewu weryfikacyjnego? Podstawą chyba będzie jakaś tam ustawa o prawie bankowym w związku z możliwością prania pieniędzy

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Wladek83 Przede wszystkim podaj mi proszę login konta , którego dotyczy sprawa wypłaty środków, bo raczej nie jest to konto, z którego tutaj piszesz.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Nie jestem bootem ani spamerem, jestem zywym człowiekiem wkurzonym naginaniem prawa przez właścicieli podmiotów, w tym przypadku Allegro i być może PayU, tego nie wiem, bo skan dowodu osobistego żąda ode mnie Allegro powołując się na PayU.  Bzdurą jest deklaracja ze strony Allegro, że skan dowodu zostanie zniszczony po weryfikacji - skan trafia do Allegro a następnie wysyłany do payU więc nie ma żadnych gwarancji, że obie strony usuną bezpowrotnie kopie mego dowodu osobistego. To pustosłowie oparte na czczym gadaniu. Skan mego dowodu osobistego będzie faktem wręcz namacalnym, bo w pełni widocznym jako plik a jak udowodnicie mi, że został on usunięty po weryfikacji?... Jedyni o tym do mnie napiszecie... Na Allegro jestem 21 lat, 1 miesiąc i 25 dni, czy to mało, aby być pewnym moich danych?... Prowadzę sprzedaż okazjonalną, nie hurtową. Takie małe żuczki nie powinne być podciągnięte pod ustawę o zapobieganiu finansowaniu terroryzmu, bo i jakimi kwotami - 200 zł ? ... Co ja tym sfinansuję  - zakup procy czy kilku jajek do rzucenia nimi w samochód?!... Zamiast szantażować nie wypłaceniem MOICH pieniędzy brakiem skanu dowodu osobistego możecie moje dane potwierdzić w banku gdzie posiadam konto. Przerasta to Wasze możliwości czy wynika z lenistwa i wyborze drogi na skróty - dawaj skan, bo MY tego żądamy a TY masz trzymać gębę na kłódkę albo zablokujemy ci konto!... Takie prawo to **piiip**kie prawo i nie ma usprawiedliwienia w tzw. Regulaminie. Mafia też ma swój regulamin / kodeks - za nieposłuszeństwo kula w łeb. Czy Wy działacie jak mafia, bierzecie z nich wzory?!... 

To cytat z Waszej strony:

"Jakim celom służy przedstawienie dokumentu tożsamości?

W uzasadnionych przypadkach (takich jak naruszenie zasad serwisu, zmiana danych na koncie lub próba odzyskania dostępu do konta) możemy poprosić Cię o dodatkowe potwierdzenie danych:

  • w przypadku osób fizycznych będzie to niezmodyfikowane zdjęcie dokumentu, które umożliwi potwierdzenie tożsamości
  • w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej będą to niezmodyfikowane zdjęcia, które uwiarygodnią istnienie firmy (np. dokument nadania numeru NIP, REGON).

Przesłanie dokumentu ma charakter dobrowolny i służy wyłącznie potwierdzeniu autentyczności informacji podanych w formularzu rejestracyjnym. Może to być jednak warunkiem kontynuowania współpracy między Tobą, a Allegro. Po potwierdzeniu poprawności danych, zdjęcia dokumentów zostaną trwale usunięte."

To wreszcie jak jest - wysłanie ma charakter dobrowolny czy przymusowy? W jednym zdaniu ewidentna sprzeczność. 

Mój nick "wladek83" jest prawidłowy a skoro jego weryfikacja napotkała problem dla moderatorki HolaOla to co  powiedzieć o udzieleniu rzetelnej odpowiedzi na poruszony problem?... A co jeśli tak samo będzie z bezpieczeństwem danych wynikającym ze skanu dowodu osobistego?... "Chyba ktoś skasował, ale nie wiemy kto i kiedy."

Nie wiemy też dlaczego żądano skanu i jak przebiegała owa weryfikacja - może polegała ona na wzięciu kredytu na te dane i go otrzymano więc "weryfikacja zakończona pomyślnie"...

Pozdrawiam, "wladek83".

 

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@Wladek83 Staram się pomóc i rozumiem, że jesteś zdenerwowany, ale jeśli mam merytorycznie odnieść się do sprawy, najpierw muszę dowiedzieć się o jaką jakiej weryfikację chodzi, bo możliwości jest przynajmniej kilka. Na koncie, z którego tutaj piszesz, ostatnia wypłata środków na Twój rachunek pochodzi z 21.08.2022 r. Jest poprawnie zrealizowana i zakończona, więc czy możesz pokazać mi tę wiadomość, którą wczoraj otrzymałeś? 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

Wladek83
#8 Zapaleniec#

Proszę, w załaczniku powód mego zdenerwowania - groźba i szantaż w jednym. 

Poza tym - na jakiej podstawie prawnej firma Allegro żąda podania danych chronionych przepisami prawa, aby je przekazać dla innej firmy, nie żąda ich dla siebie? Handlujecie tymi danymi? Do czego potrzebna jest tak wielka ilość danych dla zwykłego pośrednika w płatnościach? Dlaczego pośrednik nie zwróci się do banku o te dane, ale poprzez Allegro wymusza szantażem podanie ich przeze mnie "dobrowolnie"? A co jeśli PayU sprzedaje te dane lub zostaną im wykradzione? Bierzecie za to odpowiedzialność?... Wy działacie jak egzekutorzy pracujący na zlecenie zewnętrznej firmy, PayU. 

Najpierw Allegro zmusiło Sprzedających do korzystania z tej formy płatności a teraz kolej na kolejne wymuszenia, szantaż - albo podasz swoje dane, które mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa na moją niekorzyść albo nic u nas nie sprzedaż!

Przepisy prawa obowiązującego w Polsce chronią mnie przed takimi wymuszeniami, lecz Allegro w jaskrawy sposób to prawo obchodzi i je lekceważy.zrzut.jpg

 

 

 

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Wladek83 Wiadomość, którą otrzymałeś, dotyczy konieczności ponawiania weryfikacji danych przez operatora finansowego, którym jest PayU. O szczegółach możesz się dowiedzieć klikając w linki dostępne w mailu.

Operator jest zobowiązany do posiadania aktualnych danych i dokumentów, dlatego regularnie przeprowadza reweryfikację. Reweryfikacja polega na zaktualizowaniu danych i dokumentów sprzedających. Odbywa się ona średnio co 3-5 lat. 

Dokumenty przekazuje się przez zakładkę
Ustawienia wypłat. Dostęp do tych danych ma wyłącznie operator finansowy, pracownicy Allegro nie widzą tych dokumentów.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

To nie prawda cyt: Reweryfikacja polega na zaktualizowaniu danych i dokumentów sprzedających. Odbywa się ona średnio co 3-5 lat. 

Mam 3 konta i jedno od 18 lat i nikt nigdy nie prosił o przesłanie skanu dokumentu tożsamości do jakiejś weryfikacji.

Czy nie można by wyło przeprowadzić weryfikacja danych przez przelew?

Co to kogo obchodzi na jakie dane i jakie konto zlecam wypłatę moich środków. Według mnie to porażka.

 

oznacz moderatorów

arsenalking_com
#7 Wielbiciel#

Kłamstwo. Dostęp do dokumentów mają wszyscy pracownicy firmy, którzy mają dostęp do skrzynki pocztowej. Żądacie państwo przesyłania skanów dowodu osobistego poprzez pocztę email na adres kontakt@ 
Nie wiadomo co się później z takimi mailami dzieje. Nie wiadomo komu i w jaki sposób pani XXX udostępni dane. 

oznacz moderatorów

nadrazil
#1 Nowicjusz#

Jestem od 22 lat uzytkownikem Allegro. Aktywnym mniej lub bardziej. Kupuję i sprzedaję. Przez lata cierpliwie znosiłam podwyżki i ograniczanie swobody. Ale weryfikacjia tożsamości w sposób identyczny stosowany przez złodziei danych osobowych wydaje mi się ostatecznym przegięciem. Proszę mi wytłumaczyć, po co Wam skan mojego dowodu, skoro wszystko o mnie wiecie. Dokonałam tysiące transakcji,  w tym jest cała historia mojego życia. Widać było gdzie odbierałam pocztę, jak zmieniałam numery kont. Jak kombinowałam, by na jednym koncie być razem z mężem. No właśnie, nawet w tym czasie wzięłam ślub. Przymykaliscie oko na niektóre moje przegięcia, a ja przymykałam na Wasze. Ale dowodu Wam nie wyślę.

oznacz moderatorów

haze68
#9 Pomysłodawca#

To jest nas już dwoje, bo ja też nie mam zamiaru przesyłać skanu dowodu. 

Jestem ciekaw czy jest możliwość wyłączenia tej opcji dla kupujących by płatność nie była przez allegro finanse?

oznacz moderatorów