anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Fałszywy banknot

pecela
#16 Inspirator#

Znalazłem taki o taką auckcję https://allegro.pl/oferta/ignacy-paderewski-19-zl-unikatowy-pozlacany-banknot-kolekcja-15172910560
Replika banknotu kolekcjonerskiego, który jest prawnym środkiem płatniczym w RP, w skali 1:1. Zgłoszone naruszenie, ale wg Allegro, wszystko jest legalne (łącznie z linkami do stron NBP, gdzie figuruje ten banknot jako prawny środek płatniczy oraz do wytycznych dotyczących wykonywania replik znaków pienieżnych).

Tutaj wytyczne NBP odnoście replik banknotów (https://nbp.pl/banknoty-i-monety/wykorzystanie-wizerunkow/), zacytuję stosowny fragment:
2. Dwustronna reprodukcja wizerunku banknotu możliwa jest tylko wówczas, gdy spełnione zostaną łącznie co najmniej dwa spośród wymienionych warunków:
- wizerunek posiadać będzie wymiary większe niż 200% albo mniejsze niż 50% wymiaru autentycznego banknotu, a materiał, z którego wykonano wizerunek różnić się będzie znacząco od papieru, z którego wykonany jest autentyczny banknot;
- jeden z rogów wizerunku banknotu zostanie odcięty tworząc w tym miejscu linię prostą;
- na stronie przedniej i odwrotnej wizerunku znajdzie się nieprzeźroczysty napis „WZÓR” lub „SPECIMEN” lub napisany czcionką Arial lub podobną do czcionki Arial napis „REPRODUKCJA” w kontrastującym kolorze, umieszczony przekątnie, o długości nie mniejszej niż 75% długości reprodukcji oraz wysokości nie mniejszej niż 15% wysokości reprodukcji.

Zdjęcie banknotu ze strony sprzedawcy:

pecela_0-1713576359379.png

 

A tu dla porównania ze strony NBP (jest to też banknot obiegowy, choć o nietypowym nominale)

pecela_1-1713576534125.pngpecela_2-1713576653538.png

 

Owszem banknot jest z innego materiału niż oryginalny i ma inne barwy (to jedyne co odróżnia ten banknot od prawdziwego), ale mają być spełnione łącznie dwa warunki, z listy, jaką podałem wyżej. Natomiast jest w skali 1:1 i nie ma ani odciętego rogu, ani napisu, że to replika.

@w_kiwi @ko_alka @la_nika @nat_not @_HolaOla_ 

 

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@pecela poprosiłam o dodatkową weryfikację tej oferty. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@pecela nie wiem czy jest o co robić afere. W aukcji jest jasno napisane że "wykonany z pcv" wiec zarówno w aukcji pisze że to nie jest banknot ani ewentualny kupujący nie jest go w stanie pomylic z oryginałem.

Jak dla mnie to kawałek plastiku z nadrukiem , nie sposób go pomylić z prawdziwym banknotem może tylko dział i tytuł aukcji jest nieprawidłowy bo jak dla mnie to nie kopia ani reprodukcja banknotu lecz raczej gadzet na prezent

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@_Likos_ Trochę racji w tym co piszesz jest ale dla laików którzy naczytali się o kosztach takiego oryginalnego banknotu może mieć negatywne skutki jak go kupią . Teraz wychodzi coraz więcej banknotów oryginalnie wykonanych z tworzyw sztucznych i ktoś nie znający tematu może się łatwo pomylić nie znając dokładnie z czego dany oryginał jest wykonywany . Jak dla mnie to taki banknot powinien mieć widoczne gołym okiem cechy które by go odróżniały od oryginału ,nie tylko materiał .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@kolekcjoner608  może masz racje lecz ja jestem komletny laikiem ani niczego nie kolekcjonuje ani nie znam sie na tym zupełnie lecz wchodząć w tą aukcje naprawde zarówno po zdjęciach jak i po opisie nie miałbym żadnego problemu z odróżnieniem tego plastiku od banknotu.

Nawet zakładając iż częsć banknotów jest wykonywane z tworzywa to na pewno nie zachowują sie w ten sposób jak na zdjęciu gdzie dłoń zgina "banknot " z oferty. To tworzywo to zwykły plastik i zachowuje sie jak plastik z mojego obrzeża ogrodowego - widać to nawet na zdjęciach.

Tworzywo z którego wykonuje sie banknoty tak sie nie zachowuje.

Jedyne co może wprowardzac w błąd to kategoria i opis. 

Natomiast dla spokojności na miejscu sprzedającego zmieniłbym jeszcze wymiary ( to nie powinno być zadnym problemem) i wówczas już nikt  nie miałby wątpliwości

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@pecela @kolekcjoner608 

A tu macie całą fure pipeniedzy zreszta od tego samego sprzedajacego:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-kolekcjonerski-polskich-banknotow-pozlacanych-certyfikat-prezent-13...

 

Także z plastiku i także rzeczywistych wymiarów.

 

oznacz moderatorów

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Aż strach pomyśleć co tu się będzie wystawiało jak od 1 lipca numizmatyka oraz banknoty trzeba będzie katalogować i każdy będzie bezkarnie wykorzystywał fotki i opisy oryginałów by wystawiać podobne "cudeńka".

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Replika ma spełniać dwa warunki (z listy trzech które podałem w pierwszym poście), np. inne wymiary i napis replika, albo odcięty róg i napis replika, albo inne wymiary i odcięty róg itd. Tutaj zaś mamy tylko inny materiał (a to niestety za mało).

Replika w skali 1:1 to falsyfikat, a za produkcję takich banknotów grozi do 25 lat więzienia (jest to drugie najcięższe przestępstwo (zbrodnia) w kodeksie karnym po zabójstwie). 

oznacz moderatorów

TomBanknoter
#15 Entuzjasta#

@kolekcjoner608 @pecela Niestety, czasy, gdy działem Kolekcje zajmował się ktoś, kto miał o tym pojęcie, albo reagował na zgłoszenia fachowców z branży, już minęły - i prawie na pewno nie wrócą. Teraz w działach numizmatycznych i banknotowych jest totalny śmietnik, w kategoriach przeznaczonych dla oryginałów oferuje się mnóstwo kopii i wyrobów fantazyjnych, a na zgłoszenia nikt nie reaguje.

Oczywiście, każdy może kupować to co chce, ale powinien być świadomy i rzetelnie poinformowany, co nabywa - a tak nie jest. Wielu mniej doświadczonych kolekcjonerów daje się nabierać na te wynalazki, o czym nieraz przekonałem się w rozmowach telefonicznych czy w korespondencji mailowej.

oznacz moderatorów