anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dyrektywa DAC7

MAMY ROZWIĄZANIE!
kamila030895
#7 Wielbiciel#

Cześć, co z tą dyrektywą? Czy już oficjalnie weszła w życie? Podobno raporty miały być wysłane na początku 2024. Coś wiadomo w tej sprawie? Nie ukrywam, że trochę się obawiam bo miałam ok 50 transakcji na allegro ale na pewno nie przekroczyłam kwoty 2000 euro. Sprzedawałam towar używany ale można powiedzieć, że była to jedna stała rzecz. 

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14
w_kiwi
Moderatorka
Moderatorka

AKTUALIZACJA 24.06.2024

Przepisy polskiej ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DAC7 mają wejść w życie 1 lipca 2024. Dyrektywa zwraca szczególną uwagę na dochód ze sprzedaży na platformach handlowych online, takich jak Allegro czy Allegro Lokalnie. Nie wprowadza więc ona żadnego nowego podatku – jest jedynie uszczelnieniem systemu podatkowego. Dotyczy wszystkich platform online, które działają na terenie Unii Europejskiej.

Od 1 lipca 2024 – gdy ustawa wejdzie w życie – będziemy mieć obowiązek zbierania, sprawdzania i przekazywania Twoich danych do organów podatkowych. Raporty będziemy przekazywać co roku. Pierwszy raport obejmie okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2024.

Zgodnie z dyrektywą DAC7 i projektem polskiej ustawy, będziemy raportować informacje o Tobie, jeśli w danym roku kalendarzowym:

  • zrealizujesz minimum 30 transakcji na Allegro lub
  • przeprowadzisz transakcje na łączną kwotę powyżej 2000 euro.

Przy sprawdzaniu limitu bierzemy pod uwagę liczbę transakcji i wartość sprzedaży na wszystkich Twoich kontach Allegro.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://help.allegro.com/sell/pl/a/jakie-dane-sprzedajacych-zbieramy-i-przekazujemy-w-zwiazku-z-unij... 

____________________________________________________________________________________

@kamila030895 Obecnie trwają prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych, który będzie wdrażał do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy DAC7. Prace te są na wstępnym etapie, więc nie wiemy kiedy nowe przepisy wejdą w życie, a zatem też od kiedy platforma będzie zobowiązana zbierać od sprzedawców dane, o których mowa w dyrektywie. Monitorujemy postępy w procesie legislacyjnym, by przygotować się na terminowe wdrożenie nowych przepisów na platformie.

Wiktoria
Moderatorka


_____________
Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
oznacz moderatorów
kamila030895
#7 Wielbiciel#

Dzięki za odpowiedź. Czyli na tę chwilę raporty nie są wysyłane? 

oznacz moderatorów
w_kiwi
Moderatorka
Moderatorka

@kamila030895 Zgadza się. 

Wiktoria
Moderatorka


_____________
Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

A jak portal ma wysłać taki raport, skoro nawet nie wiadomo, jakie dane ma on zawierać oraz gdzie i komu się go składa. To dopiero określi przygotowywana ustawa.

Pamiętaj, że dyrektywa nie nakłada żadnych nowych podatków. Dzięki niej US będzie miał możliwość dokładniejszej weryfikacji złożonych PIT-ów rocznych w kwestii dochodów z innych źródeł. Po prostu będą mogli szybciej sprawdzić, czy ktoś nie zaniżył dochodów (w tej chwili takie dane udostępniane są na wniosek US).

oznacz moderatorów
PMicho
#7 Wielbiciel#

Wszystko ładnie ale nie ma doprecyzowania jednej rzeczy. Jaką kwotę Allegro prześle organowi podatkowemu? Kwotę sprzedaży bez prowizji i kosztów wysyłki czy wszystko razem posumuje?

oznacz moderatorów
nikl
#14 Krzewiciel#

U mnie formularz wymaga miliona kliknięć aby ustawić rok urodzenia. Nie wymagajcie danych które już posiadacie lub możecie pozyskać z Centralnej Ewidencji.

oznacz moderatorów
kostas11
#21 Demiurg#

@kamila030895 czego się obawiasz, to na nic nie wpływa, przepisy się nie zmieniły, jak masz obowiązek to opłacasz podatek jak nie to nie, Dyrektywa nic nie zmienia 🙂 chyba że chcesz uniknąć podatku to masz się czego obawiać 😄 

Jeśli jak piszesz sprzedałaś jedną powtarzalną rzecz kupioną w celach zarobkowych to rozlicz podatek i po sprawie, a druga sprawa jest taka że ponoć mają wstecz ściągać dane za 2023 r. 

Jeśli sprzedajesz swoje rzeczy które posiadasz powyżej 6 mc i masz na to dowody, nie ma tu znaczenia jaka ilość czy kwota, byle to udowodnić w razie kontroli 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów
Client:60993036
#1 Nowicjusz#

Nie no jasne, ludzie sprzedadzą 30 sztuk ciuchów za 100-200 zł po własnym dziecku (albo tylko tyle wystawią ofert bez sprzedaży) i US skarbowy ma wszystkie uprawnienia do kontroli w twoim domu, żądania paragonów czy FV, kontroli kont, nieruchomości, aut itd. zatrudnisz sobie biegłego rewidenta i prawnika za dziesiątki tysięcy?....

A kary mogą nakładać bez ograniczeń według widzimisie. Mamy kilka pokoleń z doświadczeniem na czarnym rynku (który jak ruszy to na dobre i pociągnie tych z dużym pieniądzem, wrócą podróbki etc.), wieszczę renesans szarej strefy. Legalne firmy nie mają szans, podatki padną, podobnie jak platformy sprzedażowe  - kto zyska?. Nie wiem kto to może popierać poza autorem, serio zastanawia mnie kim ty jesteś...?

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:60993036  US i tak ma prawo do kontroli takze zeznań osób fizycznych  . DAC 7 jest tylko po to aby "wytypować" osoby które nadużywają przepisów i sprzedają w szarej strefie.

Myśle że ktoś kto sprzedaje 30-50 przedmiotów po własnych dzieciach nie ma sie czego obawiac. Bać sie powinni Ci którzy bez odprowadzanie należytych danin sprzedają relatywnie duże ilości przedmiotów czyli po prostu oszukują

oznacz moderatorów
totsalata
#7 Wielbiciel#

a co jeśli nie zaakceptuję nowego regulaminu? zablokują mi sprzedaż, a raport ani za 2023, ani za 2024 nie wyjdzie do US bo się nie zgodzę na zmiany w regulaminie? z ciekawości pytam 🙂

oznacz moderatorów
kolekcjoner608
#21 Demiurg#

@totsalata Urząd skarbowy może cię sprawdzić sam bez składania raportu przez portal sprzedażowy ,tak z ciekawości czy zawsze odprowadzałeś uczciwie podatki.

oznacz moderatorów
totsalata
#7 Wielbiciel#

oczywiście, że może, ale nie o to pytam

oznacz moderatorów
milka1234567890
#18 Luminarz#

Tak dowody, każdy trzyma latami.

oznacz moderatorów
Elektron5
#8 Zapaleniec#

Widać komu portki się trzęsą. Na stare rupcie, czy łachy, nie trzeba dowodów, to widać, że używane, ale każdy wie, że tutaj pytają osoby, które na lewo jechały, aż wióry leciały. Pierwsza osoba... 50 transakcji jedna stała rzecz? Kto ma 1 stałą rzecz w domu w ilości 50szt? Czyli był to po prostu zakup i odsprzedaż w celach zarobkowych. Dziękuję, dobranoc. Ja śpię spokojnie 😁 Jechałeś na lewo i konkretne kwoty... trzęsiesz, portami, proste. 

oznacz moderatorów