anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Obecne umieszczenie nazwy produktu w jego widoku pokazuje kierunek, w którym zmierzamy z naszym projektem. Obecnie żyjemy w dwóch światach ofertowym i produktowym, stąd mamy dwa miejsca: 

  • jedno na nazwę produktu
  • drugie na tytuł oferty, który może być dowolnie edytowany przez sprzedającego. 

Docelowo informacje o produkcie będą pobierane z Katalogu, więc uspójnimy nazwy i zniwelujemy te różnice oraz sposób wyświetlania. Obecne rozbieżności w tytule oferty i nazwie produktu z Katalogu wynikają z różnych przyczyn, min.:

  • sprzedający ręcznie uzupełnił tytuł, który nie jest zgodny z nazwą z Katalogu,
  • oferta posiada niepoprawne wartości w parametrach na podstawie, których tworzymy nazwę produktu. Dlatego kluczową sprawą jest poprawne wypełnienie parametrów.
oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Czy zdjęcia zaciągają się w procesie katalogowania produktu?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

W przyszłości wszystkie elementy związane z produktem - zdjęcia, opisy itd,będą pobierane z Katalogu.Aby było to możliwe chcemy zapewnić wysoką jakość tych elementów w Katalogu, więc ciągle pracujemy nad detekcją zdjęć słabej jakości i tych co nie przedstawiają produktu, oraz zasileniem Katalogu w opisy i pozostałe dane.
Obecnie zdjęcia z Katalogu nie są zaciągane, jeśli wystawiasz ofertę przez formularz wystawiania. Zdjęcia z Katalogu można pobrać do oferty wystawiając ją z pliku lub przez API i to tylko wtedy jeśli nie dodacie żadnego swojego zdjęcia do galerii. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Dlaczego przy wystawianiu nowego produktu i połączeniu go z katalogiem dodawane są zdjęcia z katalogu? Mam swoje zdjęcia i nie chcę zdjęć z katalogu i muszę je później usuwać. W momencie wystawiania produktu nie mam możliwości wyboru czy chce wystawiać ze zdjęciami z katalogu czy bez zdjęć.

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

W takiej sytuacji w pierwszym kroku sprawdź czy dodane zdjęcia do galerii są prawidłowo obsługiwane przez aplikację, z której korzysta. Jeżeli, nie to należy wyjaśnić to z dostawcą oprogramowania. 

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

[Pytanie z webinaru]
Czy zamierzacie Państwo rozwiązać problem odnośnie tego, że pod jednym kodem EAN w katalogu występuje kilka takich samych produktów?

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Tak, temat jest dla nas priorytetowy i  intensywnie pracujemy nad tym, aby jak najefektywniej rozwiązać problem zduplikowanych produktów. Stosujemy rozbudowany mechanizm, który wyłapuje takie produkty, łączy je lub odpowiednio oznacza, dzięki czemu Katalog jest porządkowany. Prawda jest taka, że przy setkach milionów produktów, które obecnie mamy w Katalogu jeszcze wiele pracy przed nami, dlatego powielone produkty nadal mogą być widoczne w wyszukiwarce produktowej lub na listach produktów.
Większość produktów, które mamy w katalogu tworzą inni sprzedający, dlatego bazujemy na danych, które zostały wprowadzone podczas tworzenia produktu i stopniowo wyłapujemy nieprawidłowo wypełnione parametry.

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Bazowanie na danych od sprzedających to, przynajmniej w kategorii "Książki i komiksy" poważny błąd. Książki posiadające ISBN wydane do roku 1989 - 90% produktów z błędami, zdublowane produkty o 4 do 56!, są sprzedający, którzy dla tej samej książki tworzyli nowy produkt, zmieniając parametry lub wpisując ISBN z sufitu lub z d. Tysiące ofert tworzonych na szablonach, bez względu na właściwą kategorię wszystkie w jednej i tej samej. Nie poradzicie sobie z katalogiem produktów przez co najmniej 10 lat. No chyba że chodzi o to żeby do 2024 roku zostało 20% obecnych sprzedających, tych największych. Napisał bym więcej ale spotkała mnie miła niespodzianka i nie mogę wznowić około 300 ofert bo coś nie tak z produktem jest, z którym były połączone. Najprawdopodobniej 300 zgłoszonych błędów będzie.

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

I tak odrzucą Tobie zmiany… ja od 3 tyg walczę z 10 produktami, wymieniłem aktualnie 76 wiadomości mailowe i nadal ŻADEN produkt nie ma dobrego katalogu…. A na koncie mam kolejne 150 produktów których nie chce mi się już marnować czasu na to

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

WeebAll_pl Odrzucają tylko około 65% zgłoszonych błędów.

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Ten produkt zgłaszałam już kilka razy. W tytule ciągle jest fasola 0,5 kg, a rzeczywista waga produktu to 10 kg. Sprzedaję całą zgrzewkę, czyli komplet 20x500g. Gdzie szukać pomocy???

https://allegro.pl/oferta/fasola-jas-maly-10-kg-zgrzewka-20-x-500-g-11753718304

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Okej, sprawdziłam ten produkt i wg. bazy GS1 EAN do niego przypisany dotyczy 500 gram -> https://www.eprodukty.gs1.pl/catalog/05907602900033.

Jeśli sprzedajesz 'wielopak', czyli wielokrotność tych 500 g powinieneś/naś stworzyć zestaw produktowy. W tym celu wejdź do formularza wystawiania wybierz ten produkt z Katalogu, a następnie wskaż, że sprzedajesz multipak. Zrobiłam screeny z kolejnych kroków, gdyż nie idzie dodać tutaj filmu. Zrzut ekranu 2022-06-29 o 22.03.19.pngZrzut ekranu 2022-06-29 o 22.03.28.pngZrzut ekranu 2022-06-29 o 22.03.36.png

Zrzut ekranu 2022-06-29 o 22.03.54.pngGotowa oferta będzie wyglądała tak: https://allegro.pl/oferta/fasola-admat-0-5-kg-12329997699

Dodatkowo, tak stworzone zestawy kupujący mogą filtrować osobnym filtrem na liście produktów 

Zrzut ekranu 2022-06-29 o 22.13.20.png

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

DZIĘKUJĘ, ZMIANY POCZYNIONE 🙂

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Przekazałam Wasze uwagi do osób odpowiedzialnych za kategorię z książkami. Dam znać co udało się zrobić w temacie. 

Tak z ciekawości, jaki komunikat błędu dostałeś przy próbie wznowienia tych ofert?

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 To do mnie było pytanie? Mam informację że nie dało się ich wznowić. Co ciekawe część udało się pojedynczo wznowić.

oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Jeden przykład z dzisiaj jak działa produktyzacja i kto jest zatrudniony do weryfikacji błędów. 

Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" podczas wystawiania oferty prawidłowo połączony z produktem. Dzisiaj okazało się że ktoś zgłosił błędy, ktoś je zatwierdził i przeniesiono książkę do "Biografie i wspomnienia" z "Proza polska". To biografia jakiegoś Quo vadisa czy Sienkiewicz jak Lenin wiecznie żywy?

Brak wiedzy na poziomie szkoły podstawowej u weryfikujących. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Nad_Pilica 

To biografia jakiegoś Quo vadisa

😂🤣😂

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Nad_Pilica
#12 Orędownik#

k_owczarek1 Pytasz i nie wiesz raczej. Na dzisiaj mam już ponad 400 ofert do ponownego ręcznego wystawienia a jakiejkolwiek odpowiedzi brak.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

hej @Nad_Pilica  rozumiem, że zależy Ci na błyskawicznej odpowiedzi jednak swoją karierę przy wsparciu sprzedających skończyłam 2 lata temu. Staram się pomagać, bo wiem, że temat jest trudny, ma wiele zależność i zawiłości, ale mam jeszcze 'parę' innych tematów na tapecie do bieżącego ogarniania. Wracając do Twojego zgłoszenia, ciężko mi zweryfikować cokolwiek na podstawie jednego zdania: "Mam informację że nie dało się ich wznowić. Co ciekawe część udało się pojedynczo wznowić." bez jakichkolwiek danych jak screeny z kolejno wykonywanych kroków, czy chociażby ID przykładowej ofert. Dlatego masz rację nie wiem co się dzieje, bo nie mam skąd (aż tak dobra nie jestem). Podeślij przykład to przyjrzę się sprawie tak szybko jak będzie to możliwe. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@k_owczarek1  

Mogę podać przykłady. Sytuacja z dzisiaj, komunikat :

10952042650 - Kategoria oferty (90384) nie pasuje do kategorii produktu (90381).

Tak jest po dzisiejszej wymuszonej zmianie :

https://allegro.pl/oferta/postepowanie-administracyjne-federczyk-k-12337380063

Książka z prawidłowej kategorii wylądowała w "pozostałe" i tak jest prawie z każdą książką. Nie wiem kto i po co dokonał takich zmian. Zaczynam podejrzewać, że chodzi o prowizję 20 % bo innych powodów nie znalazłam.

Inny przykład :

10911041916 - Niepoprawna wartość parametru Tytuł (223545) dla oferty z produktem. Prawidłowa wartość atrybutu (dla produktu) to : "Diabetologia kliniczna". Podany ISBN nie jest zgodny z jakimkolwiek

Wasz system nie uznaje krótszych numerów ISBN mimo tego, że tylko takie są w wielu starszych książkach. Przedtem jeszcze można było je wklepać, teraz od razu domaga się przekonwertowanego na długi. Wznowić oferty z krótszym ISBNem nie ma szans.

No i 10 innych powodów dla których wznowienie czy wystawienie podobnej bez naniesienia ręcznie zmian nie jest możliwe.

 

 

 

 

_____________
Kama
oznacz moderatorów